POLEMİK

Engin Ardıç : Enver'i parlatma modası

Tarih
26 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç

26 Mayıs 2015

Eskiden işleri kolaydı... Enver'i tu kaka edip Mustafa Kemal'i göklere çıkarırlardı, iş biterdi. Rejim de onlara bu yolu gösteriyordu zaten.
Sonra, o büyük İttihatçı mirası ikiye çatlayıp CHP ile MHP arasında bölününce, azıcık şaşırdılar.
Öyle ya, Mustafa Kemal yeni bir Türk devleti kurmuştu ama Enver de yeni bir Türk devleti, Turan İmparatorluğu peşinde koşmamış mıydı?
Tutturamamıştı ama sağlık olsun.
Kimileri sağ Kemalist, kimileri sol Kemalist olurken, bu arada azıcık da Enverist olunamaz mıydı canım? Hem böylesi "iyi sıhhatte olsunlar"ın da hoşuna giderdi, ne de olsa onlarla da iyi geçinmek şarttı.
Şimdi, "ikisi de büyük bir çınarın parçaları" diyorlar.
O da bir Türk büyüğü, öteki de bir Türk büyüğü. O da bir Türk devlet adamı, öteki de bir Türk devlet adamı.
Vallahi Kanuni Sultan Süleyman da öyle değil midir?
Bu mantıkla Hitler de büyük bir Alman devlet adamıdır, Stalin de büyük bir Rus devlet adamı. (Gerçi biri Avusturyalı öteki Gürcü'dür ama o kadarcık da olacak artık.)
Enver'i parlatma çabalarında, torunu Osman Mayatepek başı çekiyor, Demirören'in postalcı gazetesi de ona memnuniyetle çanak tutuyor. (Mayatepek nereden geliyor?... Bütün dünya Türk ya, otuzlu yıllarda bazı kişiler "tepec" kelimesinin Maya dilinde de "tepe" anlamına geldiğini görünce heyecanlanmışlar, hani Agamemnon isminin "ağa memnun"a benzemesi gibi, hemen benimsemişler...
Böylece biz de aslında kayıp Mu kıtasından gelip önce Orta Asya'ya geçmişiz, oradan da bütün dünyaya bir güneş gibi doğmuşuz.
Bir de "chapultepec" vardır, ona da Gezi ayaklanmacıları sahip çıksınlar bari!)
Sayın Mayatepek, "dedem Alman hayranı değildi" cümlesiyle dünya mizah tarihine de geçmiş adamdır...
Arkadan "dedem bu memlekete demokrasiyi getirdi" cümlesini de bekleriz. O mu getirdi Atatürk mü, artık kendi aralarında tartışırlar.
Sayın Mayatepek, dedesiyle Atatürk'ün Çanakkale'de "omuz omuza çarpıştıklarını" iddia ederek yalnız mizah tarihine değil, bildiğimiz düz tarihin sayfalarına da yeni bir destan ekliyor! Bakalım değerli Profesör İlber Ortaylı kendisini ne gibi sıfatlarla eleştirecektir?
Profesör dedim de... CHP'nin şekerlerinden Prof. Binnaz Toprak'ın kocası Prof. Zafer Toprak da "Enver Paşa'yı suçlamamak gerekir" demiş. Severim profesör milletini.
Bunlar ufak ufak, çıkmaz ayın son çarşambasında muhtemel ve muhayyel bir CHP-MHP koalisyonunun "fikri temellerini" mi atmaya çalışıyorlar?
Postalcı gazete boşuna uğraşıyor, bu manevralar ne CHP'ye fazladan oy getirir ne MHP'ye.
Ortalama seçmenleri, bırakın bunları anlamayı, Enver Paşa ile Evren Paşa'yı ayırdedebilirse, öpsünler de başlarına koysunlar.
Canım, haksız da sayılmazlar, biri de Türk büyüğü, öteki de Türk büyüğü.
Şu farkla ki, biri imparatorluğu batırdı öteki cumhuriyeti.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;