POLEMİK

Engin Ardıç : Cahil halk tapu bile ister

Tarih
21 Kasım 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç

21 Kasım 2014...

Altmışlı yıllarda Türk sosyalistlerinin iki büyük sevdası vardı. Bir: Genelevdeki bütün kadınları oradan kurtarıp Cibali Tütün Fabrikası'na kar gibi bembeyaz ve tertemiz başörtülü işçi yazdırmak...
İki: Gecekonduda yaşayan bütün kahraman emekçileri de oralardan kurtarıp, Sovyet tarzı büyük ve çirkin toplu konutlara yerleştirmek. Adam başına dokuz metrekare de yaşama alanı, Stalin'in uygun gördüğü şekilde.
Bir kadının genelevde "bundan zevk alarak" çalışabileceği akıllarına gelemiyordu. (Emekli bir genelev işçisinin bir röportajda "ben bu işi yıllarca yaptım ve keyifle yaptım" demesi üzerine bazı arkadaşlarımın ağızlarının bir karış açık kaldığını hatırlarım.) Lumpenin de gecekonduda çok mutsuz olduğunu, sömürüldüğünü sanıyorlardı.
Lumpen, solcuların bu bönlüğünü kendine yontarak çok güzel kullandı. Avanakları eziliyorum diye kandırdı. Gecekonduda, köyünden çok daha iyi yaşıyordu.
Yıllar geçince, o gecekonduların yerinde sekiz katlı apartmanların yükseldiğini, lumpenin çulsuz garibanlıktan "sekiz daire sahipliğine" geçtiğini görenler ne diyeceklerini bilemiyorlar.
Köylüyü hiç tanımadılar.
Tanımak da istemediler. Onlara köylüyü anlatan Kemal Tahir gibilerine de küfür ettiler.
Ne biçim romanlardı onlar öyle, içinde Müslümanlar vardı! Şeyhler, hacılar, hocalar, muskacılar, cinciler, Alevi dedeleri... Atatürk Türkiyesi'si bu muydu yani, bu mu olmalıydı?
Türk köylüsü dediğin, şekerkamışı tarlalarında "machete"yle kamış kesen Küba köylüsü gibi olmak gerekti, ki Ernesto benzeri birileri gelip onu kurtarsın...
Bakın ne olmuş: Viranşehir'de bir "köy komünü" kurmaya kalkmışlar. "Yoksullar ve evsizlere barınma hakkı sağlamak" amacıyla... Bir gazeteci önayak olmuş, "Toprak ve Su Ekolojik Evleri" diye bir "yerleşke" oluşturmuş.
Viranşehir Belediyesi arazi vererek desteklemiş, 22 dönüm araziye 36 ev... Evler kerpiç ama... Romantik köy... Nuri İyem tablolarındaki ablak suratlı kadınlar, çeşmeden bakracına su dolduran Kezban, falan filan... Amaç, "bir yaşam durumu ve bir demokrasi inşa etmek"miş. Hani şehirlilere de "ev değil çağdaş bir yaşam sunan" emlakçı ağızları!
70 aile başvurmuş.
Kerpiçle yetinmeyen bazı "haddini bilmez köylüler" evlerine "beton ve fayansla takviye" de yapmışlar bu arada.
Lakin hepi topu 7 ev tamamlanabilmiş.
Çünkü, "tapu verilmeyeceğini" öğrenen köylü yan çizmiş, su koyuvermiş.
Belediyeci Şeyhmus, köylülerden "birlikte üretip paylaşmıyorlar" diye yakınıyor. Haberi veren CHP amigosu gazete de "komün köy hayali, kapitalizmin yarattığı mülkiyet hırsına yenildi" demiş.
Vallahi bu bilinçsiz köylü oyunu da gider AKP'ye verir ha!
Eh, köylüyü biraz daha tanımış oldular böylece. Altı ay sonra CHP seçimi gene kaybedince de biraz daha tanıyacaklar.
Ömrü vefa etseydi belki merhum Ecevit de tanıyacaktı. Hani şu, seçim sandığından DSP'ye bir tek oy dahi çıkmayan Köykent adlı ucubenin babası Ecevit...

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;