SİYASET

Engin Ardıç : Batmışız da ağlayanımız yokmuş

Tarih
09 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç

9 Mayıs 2015

- Ekonomide kriz var, yandık yıkıldık, öldük bittik mahvolduk, halkımız aç ve sefil...
- Hem de o kadar battık ki, "konut satışları sıçrama yaptı... Ciddi bir canlılık görülüyor... Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre mart ayında satışlar yüzde 32.4 artarak 116 bin adede yükseldi... Aynı dönemde 'ipotekli' yani kredili satışların da yüzde 85.2 artmış olması da dikkat çekti... Uzmanlar, birçok vatandaşın tasarruflarının bir kısmını konut alımında peşinat olarak kullanıp düşük kredi faizlerini değerlendirdiğini söylüyor..."
- Ama ekonomi battı, öldük bittik, memleket uçuruma gidiyor, halk perişan durumda...
- O kadar perişan ki, "4 ayda oto satışları 256 bin adede ulaştı... Yastık altı rekoru kırıldı... Nisan ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları 91 bin 602 adetle aylık bazda yeni bir rekor daha kırdı... Dört aylık satışlar ise 264 bin 850 adede ulaşarak tüm zamanların en yüksek satış performansının sergilendiği 2011 yılını bile solladı... Satışların artmasında tüketicinin dolar tasarruflarını bozdurup farkı otomobile yatırması etkili oldu... Otomotiv satışları ne seçim gerginliği ne de rekor kıran kuru dinliyor... Binek otomobil ve hafif ticari araç pazarı yılbaşından bu yana beklentilerin üzerinde bir performans gösteriyor..."
- Lakin kriz var, halk başını sokacak bir ev de alamıyor, altına şöyle bir araba da çekemiyor, doğru dürüst tatil de yapamıyor...
- O kadar yapamıyor ki, "geçen yıl erken rezervasyon ile 3 milyon kişi tatile çıkarken, bu yıl bu sayının 3.5 milyon kişiye ulaşması bekleniyor... Yükselen döviz kurlarına rağmen erken rezervasyon satışlarının iyi gitmesi turizm sektörünü sevindiriyor... Erken rezervasyon ile tatile çıkanların sayısı 2009 yılında 300 bin olurken, bu rakam 2012'de 2 milyon, 2013'te 2.5 milyona ulaştı... Avrupa ve Rus pazarından gelen turist sayısında düşüşün beklendiği turizm sektöründe, iç pazarda yaşanan bu yükseliş otellerin rahat bir nefes almasını sağlayacak... Erken rezervasyonda Kemer, Belek, Side, Alanya, Marmaris, Bodrum ve Çeşme en çok talep gören yerler arasında gösterilirken, öte yandan yurtdışı turlarındaki satışlarda da ortalama yüzde 25-30 artış yaşandı..."

***


Yukarıda tırnak içinde okuduğunuz şeyleri "yandaş" bir gazeteden almadım.
Yukarıda okuduğunuz şeyleri Aydın Doğan'ın muhalif gazetesinden aldım.
O gazetenin ekonomi servisini yöneten arkadaşın geleceğinden şimdi ciddi olarak endişe ederim.
Ekonomiyi "kaosa kaldırmak" varken tutmuş ne haberler yayınlıyor...

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;