SİYASET

Engin Ardıç : Anasına kızına, duvardaki sazına

Tarih
24 Eylül 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Engin Ardıç

24 Eylül 2015

Altmış üç yıldır bu memlekette yaşarım, kırk iki yıldır da oy kullanırım, hiçbir seçmenin partilerin "seçim şarkılarından" etkilenip de karar verdiğini ya da oyunu değiştirdiğini görmedim, duymadım.
"Oy Mesut, denizleri aş da gel, kurbanın olam"... Mesut koalisyona kalmıştı.
"Ak günlere, günlere"... Ecevit satılık oylara bel bağlamıştı.
"Kılıçlar çekildi, bu bir düello... Geliyor Kılıçdar, Kılıçdaroğlu"... Yüzde 25'i bir geçebilse gelmeyi de vallahi düşünecek.
Bakınız şimdi de MHP'li bir "sanatçı" bir "eser" bestelemiş: "Ülkem ve milletim diyen/ Devlet Bahçeli vaktidir/ Bu millet herşeyim diyen/ Devlet Bahçeli vaktidir/ Belli yönü belli yolu/ O bir tek Allah'ın kulu/ Tüm mazlumlar bekler onu/ Devlet Bahçeli vaktidir/ Bu düzen gitmez hoşuna/ Sarılır milletin işine/ Artık devletin başına/ Devlet Bahçeli vaktidir"
Vakit saat erişince o bir tek Allah'ın kulunun yüzde kaça düşeceğini hep birlikte izleyeceğiz. İşin hoş yanı, adamları onu devletin başına istiyorlar ama Devlet'in kendisi devleti istemiyor!
Bu basitlik şaheseri manzumeler, bu bangır bangır bağıran seçim otobüsleri, bu cızırdayan hoparlörlerden cıyak cıyak çığırtkanlıklar fena halde kabak tadı vermiştir. Esas olarak "en alt tabakaya" seslendiği varsayılan bu saçmalıklara alt tabaka yüz vermez, üst tabaka da kalayı basar.
Neyse ki ekim sonunda kafamızı dinleyeceğiz, çünkü Başbakan Davutoğlu bütün partilere seçim sürecinde "çevre kirliliğini engelleme, bayrak asmama ve gürültü yapmama" çağrısında bulundu.
Bu çağrı MHP tarafından olumlu karşılanmış. CHP de işin bayrak kısmına evet demiş ama şarkı konusunda bir söz vermemiş. Yani, seçimlere "Bahriye Çiftetellisi"yle mi yoksa "Çadırımın Üstüne Şıp Dedi Damladı" havasıyla mı katılacak, bilinmiyor. (Allah Kemal'i başbakan, yapmadı yapmadı!)
Peki de, o saçmalıkları niçin bestelettiniz, nerede söyleyeceksiniz? Parti içinde kendiniz çalıp kendiniz mi dinleyeceksiniz?
Maksat "adet yerini bulsun"... Gelenek olmuş bir kere...
Hayatım boyunca bir tek "anlamlı" seçim şarkısı duydum, 1981 Fransa başkanlık seçimlerinde kullanılmak istenen "L'important c'est la rose" (Önemli Olan Güldür) şarkısı... Seçimi kazanan Mitterand'ın ve Fransız Sosyalist Partisi'nin amblemi, bileceksiniz, bir güldü...
Fakat ona da, toprağı bol olsun, "eser sahibi" Gilbert Becaud izin vermemişti, kendimi politikacılara kullandırtmam demişti!

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Davut ÖZTÜRK

    24 Eylül 2015 22:18
    0 0
    chp İYİ Bİ TÜRKÜ SEÇERSE BEN DEĞİŞTİRECEM BUDA İLK OLUR
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;