SİYASET

Elif Çakır : YSK kararı için Haşim Kılıç ne diyor?

Tarih
10 Mayıs 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Elif Çakır

Anayasa Mahkemesi’nin eski başkanı Sayın Haşim Kılıç’la 367 ve  YSK kararını konuştum:

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç dünkü görüşmemizde, son YSK kararını değerlendirirken “Başka mahallede çekilen acıları görememek insan onuruyla bağdaşmaz” diye konuştu. Sayın Kılıç’ın sözlerini aşağıda yazacağım fakat sorunu tam olarak ortaya koyabilmek için önce AYM’nin ünlü “367 Kararı”nı hatırlamalıyız.

***

Anayasa Mahkemesi’nin demokrasi ve hukuk tarihimize kara bir leke olarak geçen “367 Kararı” on üç yıl sonra YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal kararı ile gündeme geldi. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YSK’nın hukuken savunabilir hiçbir yanı olmayan kararına şu sözlerle tepki gösterdi:

“Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız ‘367 Kararı’ karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.” (7 Mayıs)

YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal kararının “367 Kararı” ile aynı olduğunu söyleyen tek isim Sayın Gül değil. 2008 yılında yazdığı özgürlükçü rapor ile AK Partinin kapatılmasını engelleyen eski Anayasa Mahkemesi raportörü Prof. Dr. Osman Can da aynı düşüncede: 

 

 

“367 hukuksuzluğu bu kadar ağır değildi. En azından işleyen bir çok kurum ve usul vardı, siyaset alternatif üretebilmişti.” (6 Mayıs)

Hal böyle olunca önce, 7 Mayıs 2007 tarihinde “367 Kararının” altına attıkları imza ile Anayasa Mahkemesi’nin sırtından ebediyen atamayacağı bir kamburun oluşmasını sağlayan, yüksek yargıçlardan bugüne kimler kalmış diye AYM’nin resmi sitesine baktım.   

AYM’de o tarihlerde görev yapan yüksek yargıçlardan sadece bir isim kalmış.

O gün verdikleri ayıplı karar ile yargıya duyulan güveni kökünden sarsan, adalet duygusu ve hakkaniyet ölçüsüne olan inancın yitirilmesine sebep olan “o yüksek yargıçlardan” kimse yerinde yok, emekli olmuşlar. Ama AYM yerinde. Ve bugün “hukuk kullanılarak demokrasi nasıl devreden çıkartılır” sorusuna örnek olarak hep “367 Kararı” gösteriliyor.  

Yüksek Mahkeme 7  Mayıs 2007’de verdiği  “367” ayıplı kararının gerekçesini elli sekiz gün sonra açıklayabilmiş. AYM Başkanı Tülay Tuğcu’nun da içinde olduğu bazı üyeler 367 başvurusunun görü��ülmemesi gerektiğini, Meclis kararlarının Anayasa Mahkemesi’nin denetimi dışında olduğunu söylemişler. 

Hatta Taha Akyol, CNN Türk’te katıldığı programda “Bazı Anayasa Mahkemesi üyeleriyle görüştüm. 367 şartını çok gereksiz bulduklarını söylediler. Ancak aynı üyeler 367 kararına imza attılar” sözleriyle şaşkınlığını dile getirmişti. (16 Haziran 2007)

AYM’nin on bir üyesi arasında  “367” garabetine karşı çıkan, bunun hukuksuz olduğunu söyleyen sadece iki  isim oldu: Sacit Adalı ve AYM Başkanvekili Haşim Kılıç. 

 

Haşim Kılıç karşı oy gerekçesinde AYM’nin bu hukuksuz kararı baskı altında aldığını tarihe şu sözlerle not düşmüş: 

“Mahkemenin kendi istekleri doğrultusunda karar verememesi halinde ülkenin bir iç çatışmaya sürükleneceği biçimindeki ifadeler, yargıcın vicdani kanaatinin oluşmasını doğrudan hedef alan bir eylem biçimidir. Ne yazık ki karar öncesi kimi kişi, kurum ve mercilerin mahkemeyi etkilemeye dönük söylem ve davranışlarını onaylamak mümkün değildir. Çatışma çıkacağı tehdidi ya da ülkeyi koruma adına yapılan açıklamalar oluşacak karara dönüktür. Hukuku korumaya yönelik bu düşünceler sadece tarihe not düşmek adına yazılmıştır.”  (7 Mayıs 2007)

Sayın Kılıç’ın üstü kapalı olarak atıfta bulunduğu ifadeler CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ait:

“Türkiye Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekliyor. AYM 367’e gerek yok derse Türkiye çok tehlikeli bir çatışmaya sürüklenir. Bu tablo ağır bir tablodur.” (30 Nisan 2007)

Sayın Kılıç 2007 gibi Türkiye’de statükonun hakimiyetinin ağır olduğu bir dönemde cesaretle 367 garabetine karşı çıktı. Yüksek Mahkemeye baskı yapıldığını tarihe not düştü. 

Antidemokratik parti kapatma kararlarının karşısında dimdik durdu. Türkiye’nin gündemini belirleyen davalarda oyu hiç tartışmasız demokrasiden, hukuktan yana oldu. 

Sayın Gül’ün 367 kararını gündeme getirmesi üzerine ben de Sayın Haşim Kılıç’ı aradım ve sordum:

* 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YSK’nın iptal kararını 367 kararına benzetti. İki karar arasında benzerlikler var mı? 

“Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında TBMM’nin ilk turdaki karar yetersayısı olan 367 milletvekilinin oyunu alması kuralının, Meclisin toplanması için de bu miktarda yetersayı aranması gerektiği yolundaki düşünceden kaynaklanan bir sorundu. AYM bu düşünceye katılarak Mecliste yapılmış olan Cumhurbaşkanlığı seçim turlarını iptal etti. AYM yaptığı bu yorumla Anayasa’nın 102. Maddesini adeta değiştirdi. Dayanılan 102. Madde amacından saptırıldı. Daha sonra hem Anayasa’nın ilgili maddeleri değiştirildi hem de arkasından erken seçime gidilerek Cumhurbaşkanlığı sorunu çözüldü. Kısaca olay bu. 

Yargı organlarının tarafsız ve bağımsızlığı siyasi içerikli davalarda daha bir önem kazanır. Yargının yüzyıla yaklaşan geçmişinde baktığı siyasal içerikli davalarda sicilinin hiç de iyi olmadığı açıkça görülür. Yakın tarihten örnek vermek gerekirse, AK Parti kapatma davası dahil olmak üzere siyasi parti kapatma davaları, başörtüsü yasağı kararları, 367 kararı, Sayın Tayyip Erdoğan’ın okuduğu bir şiirden dolayı siyaset dışı kalmasını sağlayan karar, Balyoz, Ergenekon davaları ve nihayet YSK  kararının toplum hafızasında izleri kolay kolay silinmeyecek davalardan olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Siyasal içerikli bu davaların ‘ortak paydası’ yargının bağımsız ve tarafsızlığını koruyamamış olmasıdır.”

“Kimlik değerleri üzerinden yürütülen siyasetler toplumu siyasallaştırdı ve kutuplaştırdı. Yargı kurumları da buna paralel olarak siyasallaştı. Sayın Gül yargının bağımsız ve tarafsız olmamasından dolayı 367 kararında çektiği acıyı YSK’nın iptal kararında da hissettiğini ifade ediyor. Kararların ağırlığı farklı olabilir. Ancak, kendisine yapılan haksızlığın bugün başka birine yapılmış olmasından acı duyması, saygıyı hak eden insani bir refleks olarak değerlendirilmelidir. 

Başka mahallede çekilen acıları görememek insan onuruyla bağdaşmaz.”

* Peki siz YSK’nın iptal kararını nasıl değerlendirdiniz?

“YSK İstanbul seçimini iptal etmekle Anayasa’nın 79. Maddesinin kendisine verdiği “hakemlik” görevini yerine getirmemiştir. Verdiği kararın gerekçesi kamu vicdanını sükûnete kavuşturmamıştır. YSK’nın il ve ilçe seçim kurulları hakkında suç duyurusunda bulunması esasen YSK’nın kendisinin suçluluğun ikrarından başka bir şey değildir. Çünkü seçimin sağlığından sorumlu YSK’dır. 

 

YSK görevini ihmal etmekle kalmamış milyonlarca insanın seçme hakkını kullanılmaz duruma sokmuştur. Karardan çıkan sonuç:

Birincisi yargı organlarının tarafsızlık ve bağımsızlık sorununun ağırlaşarak devam ettiğini göstermektedir. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Asım

  10 Mayıs 2019 20:54
  1 0
  Şimdi bu kadın ihanet partisinde kimlerin olacağının da ipuçlarını veriyor. Haşim efendi, Sacit Adalı, Osman Can,
 • Asım

  10 Mayıs 2019 20:52
  7 0
  Nankörlük böyle bir şey işte. Sen tut Cumhurbaşkanı adayımız KARDEŞİM Gül de. 367 garabetini seçime giderek bertaraf et, sonra nankör gelsin "bir arpa boyu yol alamamışız" desin. Reis olmasa Gülo 367 için "mesaj alındı deyip "kıstırıp" deyip kenara oturacaktı. Beceriksiz, dirayetsiz, pısırık, mıymıntı ne sıfatı ararsan var. Son yıllarda ihanet te eklendi. Yılan gibi, virus gibi, sinsi, bünyenin zayıflafladığını düşündüğü anda hemen harekete geç. Yuh olsun, vey olsun
 • yoyo

  10 Mayıs 2019 19:43
  1 0
  Gül'ün kuyruk acısı başka. 367 kararı belki onu - aslında Tayyip Erdoğanı- hedef alıyordu. gül olmasa da dikensiz biri seçilecekti. Ama Erdoğan hedefin kendisi olduğunu bildiği için savaşı genişletti. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini referanduma götürürek başkanlık sisteminin yolunu açtı. gül ve hempaları partili görünüp partinin bu politikasına muhalefet etti. onuları üzen bir olay 367 kadar olmasa bile efendilerini de üzmüştür.
 • Mehmet

  10 Mayıs 2019 18:01
  2 0
  Haksız tabi Ulan kimse de çıkıp adamlar oy çalmış, hırsıza ceza kesti bunla 367 bir mi demiyor Hainler
 • VEDAT ARSLAN

  10 Mayıs 2019 17:36
  1 1
  Ya siz hukukçu musunuz? 367 uydurulmuş bir ütopya. Bu konu tamamen yasalara uygun. Belli bir arpa yol alamamışsınız.
 • Musrafa

  10 Mayıs 2019 15:26
  7 0
  Yaziklar olsun bu kadina. Nekadar iki yuzluymus görememisiz. Basörtülü bir gezici taraftariymis meger. Cok yazik.
 • mehmet

  10 Mayıs 2019 15:23
  8 0
  yahu bir allahın kuluda çıkıp demiyorki evet seçimde bir çok usulsuzlük var maddi hatalar var bunların düzeltilemeyecek durumda olanları var onedenle ysk kararı yerindedir diyen yok gezideykende abdullah gül mesaj alındı demişti şimdide kk mesaj almaya taa yata kadar gitti
 • Saygı

  10 Mayıs 2019 15:23
  7 0
  YSK hata yapmış AK Parti itiraz etmiş tıpkı diğer il ve ilçelerdeki CHP nin itirazı gibi. YSK bu hatasını karara bağlamış ve seçim yenilenecek. 367 kararında ise AYM nin düstürsuzluğu var. Abdullah gül ise siyasi vaka'dır. Gelelim fikrimize. 1-) AK parti seçimde hile ve şaibenin tarafı değildir. 2-) İptal kararını veren YSK kendi seçim kurullarını ifadeye çağırarak hatasını netleştirmiştir. 3-) Bu ülkede vatandaşın yargıya eskiden de güveni yoktu şimdi de yok...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;