SİYASET

Bülent Orakoğlu : DHKP-C, Grup Yorum, CHP, Esed ilişkileri

Tarih
14 Nisan 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Bülent Orakoğlu

14 Nisan 2015

Hatırlayabildiğim kadarıyla 1977 veya 78 yılında, İstanbul 'da Moskova eğilimli TKP çizgisindeki İGD'nin (İlerici Gençler Derneği) bölgesel veya uluslararası bir programına, kısa bir süre için emniyetteki görevim nedeniyle katılmıştım. Toplantıya katılan Yunanistan delegasyonundan bir konuşmacının neredeyse bire bir konjonktürel olarak Yunanistan'ın dış politikasını savunurken, Türk delegasyonunda yer alan İGD' sözcülerinin, Türkiye'yi yerden yere vuran açıklamaları doğrusu her açıdan ibretlik bir duruma işaret ediyordu.

Aradan geçen 35 yıl gibi uzun zaman diliminde, ülkemizde bu konuda bırakın olumlu bir gelişme yaşanmasını, tam tersine bir durum söz konusu. Kendi ülkesinin, Ortadoğu veya Suriye'ye yönelik devlet politika ve stratejilerine, eleştiri sınırlarını aşarak karşı çıkan, kanlı Suriye rejimine ve 21. Yüzyıl kasabı Esed ve DHKP/C terör örgütüne açık destek veren bir ana muhalefet partisi, marjinal Vatan Partisi, millet iradesine karşı devşirilmiş, Doğan ve Paralel örgüt medyasının açık işbirliği ile oluşturduğu şer koalisyon cephesi tüm güçleri ile iktidarı hedef alarak etkisizleştirmeye çalışıyorlar.

31 Mart 2015 tarihinde, Savcı Mehmet Selim Kiraz, 2 DHKP-C'li terörist tarafından şehit edilmiş, aynı gün terörist Elif Sultan Kalsen, Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü önündeki güvenlik görevlilerine intikam amaçlı uzun menzilli silahlı ve bombalı saldırı düzenlediği sırada kısa bir süre içinde etkisiz hale getirilmişti.

Bu terörist saldırılar sonrasında DHKP-C terör örgütünün, devletin bir savcısını şehit etmesini neredeyse basit bir eylem gibi göstererek skandal açıklamalara imza atan, teröre meşruiyet kazandırma ve destek vermeye yönelik, terör örgütünün propaganda amaçlı fotoğraflarını yayınlayan medya kuruluşları bir kez daha millet iradesine ihanet içinde suçüstü yakalandılar.
DHKP-C'li teröristlerin propaganda amaçlı fotoğrafını yayınlayan, Doğan Grubu'na ait yayın organları (Hürriyet, Radikal, Posta, CNN Türk, Kanal D) Paralel Yapı Medyası (İMC TV, Samanyolu TV, Bugün TV, Zaman, Bugün, Millet, Taraf) Sözcü, Ortadoğu, Yeniçağ, Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri gibi basın organlarına ülke menfaatlerine aykırı ve etik olmayan gazetecilik faaliyetleri nedeniyle akreditasyon uygulanarak cenaze törenine alınmamışlardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise DHKP-C terör örgütünün Türkiye'de gerçekleştirdiği tüm sansasyonel terör eylemlerinde olduğu gibi son terörist saldırılar sonrasında da yine hükümeti ve güvenlik güçlerini suçlayan açıklamalar yaptı.
Kılıçdaroğlu, Çağlayan Adliyesi'ndeki terör eyleminde hükümetin parmağı olduğunu öne sürerek, resmi Twitter hesabı üzerinden attığı tweetlerde akıl almaz iddialarda bulunmuştu. Kılıçdaroğlu “Hükümetin kesinti sonrası 'Terör saldırısı olabilir' açıklaması, rehin alma olayında parmağı olduğunun göstergesi midir? Adliyenin var olan jeneratörü devredeyse, bu malzemelerin içeri sokulmasında kimler yardım etmiştir? Bu malzemelerin adliyeye sokulmasında yaşanan elektrik kesintisi etkili mi olmuştur? Yoksa elektrik bu iş için kasıtlı mı kesilmiştir?” diyebilmişti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun geçmişte de eleştiri sınırlarını aşan "Esed ve DHKP-C yanlısı'' tutum ve davranışları, MİT ve Türk polisinin kurumsal kimliğine yönelik iftiraları sabırları zorlayan marjinal açıklamaları, başta güvenlik güçleri olmak üzere kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

Kılıçdaroğlu, Adana ve Hatay'da, Paralel Örgüte mensup polis, jandarma ve savcılar tarafından organize bir şekilde durdurulan, Türkiye'yi, teröre destek veren ülkeler kategorisine aldırmaya yönelik kumpas ve algı operasyonlarına destek vererek, Suriye'de Bayır- Bucak Türklerine insani yardım malzemesi götüren MİT TIR'ları için ''MİT silah kaçakçılığı'' yapıyor iddiası ve iftirasını ortaya atmıştı. Ankara Dikmen Polisevi ve Emniyet Genel Müdürlüğü binasına DHKP/C”li militanlarca yapılan çifte roketatarlı saldırılar ile ilgili olarak''Polisevine yapılan saldırı i��renç bir tezgah” açıklaması, Reyhanlı saldırılarını El-Kaide bağlantılı İŞİD adlı örgütün üstlendiği yönündeki asparagas iddialar üzerine ''hem hükümetin hem emniyetin El-Kaide ile işbirliği içinde olduğu” yönündeki akla ziyan suçlamaları bir bütün olarak düşünüldüğünde, yanlış bilgilendirme sonucu siyasi gaf ve hatalara mı işaret ediyor yoksa işin içinde bir bit yeniği mi var sorusunu ister istemez akıllara getiriyordu.
7 Haziran 2015 genel seçimleri nedeniyle seçime katılan siyasi partiler aday listelerini YSK'ya bildirmişlerdi. DHKP-C terör örgütü ile organik bağ içinde bulunan, Grup Yorum'un eski solisti Hilmi Yarayıcı, CHP tarafından 2011 genel seçimlerinde Hatay'da 7. sıradan aday gösterilmiş sıralamayı beğenmediği için istifa etmişti. Bu kez 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Yarayıcı'nın Hatay CHP listesinde 1'inci sırada milletvekili adayı gösterilmesi, Kılıçdaroğlu'nun iktidar ve güvenlik güçlerini hedef alan gayri milli açıklamalarının ardındaki esrar perdesinin aydınlanmasına vesile oldu.
Savcı Mehmet Kiraz'ın odasını basan iki terörist, astıkları flamalarla 'karargah evi'ne çevirdikleri odada talepleri gerçekleşmediği için şehit savcımızın vücudunu kesici aletle yaralamış, işkence müziği olarak da Grup Yorum'un parçalarını dinletmişti. Bugüne kadar DHKP-C'ye insan ve para finansı sağlamakla suçlanan Grup Yorum bu hain saldırıdan sonra bir kez daha gündeme gelmişti.

Daha önce defalarca Esed'e kayıtsız şartsız desteğini bildiren Grup Yorum, Esed diktatörlüğünü en açıktan savunan grup olarak biliniyor. Esed-Muhaberat -Grup Yorum ilişkisi şüphesiz Dursun Karataş'ın, 1994 yılında DHKP-C 'yi Şam'da kurması ve örgütün Şam'ın arka bahçesi olarak Muhaberat tarafından kullanılmasıyla yakından ilgili.
DHKP-C terör örgütünün, Gladyo'nun maşası ve taşeron bir örgütü olması, legal faaliyetlerini daha gizemli kılarken, terör örgütünün illegal ve legal unsurlarının, Batılı ülkelerin derin yapı veya gizli servisleri ile ilişkileri, Türkiye'de medya ve siyaset mekanizmaları içindeki gücünün bilinen kaynağını(!) deşifre veya açık edilebilecek operasyonel çalışmalara hız verilmesini elzem hale getiriyor.

Yenişafak

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;