POLEMİK

Hüseyin Çelik'ten flaş 'Atatürk' açıklaması

Tarih
28 Kasım 2021
İzlenme
Kişi
Eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in Karar Tv'de sarfettiği sözler Kemalistlerin tepkisini çekti

Eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Atatürk’ün "dini kullandığını" öne sürerek "Atatürk de dini kullanarak insanların kendisine biat etmesini istiyordu" ifadelerini kullandı.

AKP'li eski bakan Hüseyin Çelik, Karar TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtladı. Çelik'in program sırasındaki Atatürk açıklaması ise sosyal medyada çok konuşuldu


Çelik, “Atatürk’ün dini bir hassasiyeti var mıydı?” sorusuna Elif Çakır’dan “Yok” yanıtını aldıktan sonra bu cevabı onaylayıp “Olmadığını ben de, sen de biliyoruz. Zaman zaman böyle dindar bir Atatürk oluşturma çabasındayız ama Atatürk’ün kendisi böyle bir şey istemez aslında" dedi.

Bu kez “Atatürk Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurarken, neye göre kurdu?” sorusunu yönelten Hüseyin Çelik, sözlerini söyle sürdürdü:

“Sünni İslam akıdesine göre kurdu. Atatürk şöyle dedi, ‘Herkes Müslüman olacak, herkes Hanefi olacak, hatta herkes maturidi olacak, fakat herkes Alevi gibi yaşayacak. İtikatta Sünni, amelde Alevi olacağız, niye? Niye itikatta Sünni olsun, çünkü Atatürk de dini kullanarak insanların kendisine biat etmesini istiyordu. Halifeler, padişahlar, şahlar, melikler, sultanlar, emirler, monarşinin adının ne olduğu önemli değil hatta cumhurbaşkanları… Kendi dünyevi saltanatlarını meşrulaştırmak için dini kullandılar, buna Atatürk de dahildir.” 

Hüseyin Çelik'ten tepki çeken 'Atatürk' sözleri: 'Dini kullanıp insanların kendisine biat etmesini istiyordu'

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Geçici

    29 Kasım 2021 13:59
    0 0
    Çelik'in Siyaseten durduğu yer yanlış olabilir ama m. kemalle ilgili söyledikleri doğru.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;