SİYASET

Yusuf Kaplan : HDP, ne’yin ses’i, kimin “ka/fes”i?

Tarih
10 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Yusuf Kaplan

10 Mayıs 2015

7 Haziran seçimlerinin kaderini belirleyecek aktörlerden biri, HDP. Ülke içinde ve ülke dışındaki bazı güç odaklarının HDP'yi parlattıkları gözleniyor.

JÖN-KÜRTLER, İSLÂMÎ KİMLİĞİ YOK EDECEKLER!

Ayrıca HDP'nin “Kürt partisi''nin ötesinde sol kimliği öne çıkarılan bir hareket olarak pazarlanması da üzerinde durulması gereken ince bir nokta. Sol, neredeyse HDP'yle özdeşleştiriliyor ve HDP'ye “yatırım” yapıyor. Oysa bu, tam anlamıyla bir karikatürdür: Stalinist bir geçmişi olan, silahlı mücadele üzerinden varolan bir hareketin solu entelektüel ve politik olarak temsil edebilme kabiliyeti ne kadardır, üzerinde düşünülmeye değer bir soru/n bu.
Asıl sorulması ve izi sürülmesi gereken sorular bunlar değil aslında. Şunlar: HDP, Kürt halkının İslâmî kimliğini ve geleceğini ne kadar temsil ediyor? Bize sol olarak sunulan bir HDP, aslında küresel güçlerin güdümündeki bir Kemalist Jön-Kürt hareketinden başka bir şey midir?
HDP'nin söylemleri, seçim bildirgesi, HDP'nin, Kürt halkının İslâmi kimliğini yoketme projesi olduğunu gösteriyor.

SANDIK GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI

HDP, ikiyüzlü bir politika izliyor. Bunun ifşa edilmesi gerekiyor.
HDP, bir taraftan barış dili kullanırken, öte tarafta lokalde tedhiş dilini kullanıp halkı tehdit ediyor.
Seçim sandıklarından tulum çıkarıyor bazı yerlerde. Bunun nasıl böyle olduğunu herkes biliyor.
0 yüzden seçim güvenliği sağlanmalı, halkın, sandıkta hür iradesini tehdit eden girişimlere asla gözyumulmamalı.

HDP, KÜRTLERİ TEMSİL ETMİYOR

PKK-HDP, jakoben bir anlayışla hareket ediyor, jön-Türkler gibi davranıyor.
HDP, bu haliyle Müslüman Kürt halkını temsil etmiyor, edemez.
HDP, cumhuriyet tarihinin ilk yılarında olduğu gibi jakoben bir baskı anlayışı ile hareket ediyor. Demirtaş, geçenlerde yaptığı bir açıklamada 'din dersi kaldırılsın' demişti. Şunu bilmek lazım, Jön-Türklerin yaptığını bugün jön Kürtler yapıyor. Bunlar Kemalist, sosyalist ve dayatmacı bir anlayışa sahipler. Özgürlük deyince yalnızca kendilerine özgürlük, hak deyince yalnızca kendilerine hak, hukuk deyince yalnızca kendilerine hukuk istiyorlar. Başkalarının hakkı, hukuku, özgürlüğü bunları ilgilendirmiyor. Onun için HDP'nin söylemlerindeki ve eylemlerindeki bu ikiyüzlü tavrın ifşa edilmesi gerekiyor.

HÜDA-PAR MECLİS'E GİRMELİ

Bağımsız adaylar ile seçimlere giren HÜDA PAR'ın mecliste temsil edilmesi çok önemli. HÜDA PAR'ın mutlaka meclise girmesi gerekiyor. HÜDA PAR, bölge halkının gerçek kültürünün, ruhunun, inançlarının ve hassasiyetlerinin temsilcisidir. HÜDA PAR'ın meclise girmesi konusunda bütün İslami çevreler ve cemaatler destek vermeIi.
Bu konuda bir zaaf görüyorum. HÜDA PAR'ın önünün açılması demek Türkiye'nin önünün açılması demek, İslam dünyasının önünün açılması demektir. HÜDA PAR'ın meclise girmesi yapay sınırların ortadan kalkması demek, Ümmet şuuru üzerinden bin yıllık yaptığımız ortak yolculuğumuzun yeniden hız kazandırılarak sürdürülmesi demektir.
twitter.com/yenisafakwriter

Yenişafak

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;