SİYASET

Yiğit Bulut : Sadece bir ‘faiz uyarısı’ değil!

Tarih
18 Ocak 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Yiğit Bulut

18 Ocak 2015

Sayın Cumhurbaşkanımız Cuma günü TÜGİK heyetini kabul ederken yaptığı konuşmada çok önemli bir gerçeğe vurgu yaptı; piyasa faizi çoktan aşağı çekti, MB neden duruyor! Bir de önemli bir detay verdi; “sen bağımsızsan, BEN DE BAĞIMSIZIM... Böyle gitmez”!

Sevgili dostlar, salt “faiz” bakışı ile çok önemli bir uyarı-vurgu-hatırlatma olmakla birlikte, bu çıkış aslında YENİ BİR PARADİGMA tanımlamasının ilk adımları...

Bunu detaylı sorgulamadan önce bazı tespitler yapalım;

1- Türkiye makro veriler açısından 2013 Mayıs ayından yani “piyasalarda en noktasını” gördüğümüz günlerden daha iyi verilere sahip. Bunun da sebebi çok açık; düşen başta petrol olmak üzere emtia fiyatları ve bunun Türk ekonomisine olumlu yansımaları.

2- MB, bu düşüşü öngöremediği gibi bu düşüş devam ederken içeriye yansımalarını da maalesef öngöremedi.

3- Piyasa, MB’den çok önce davrandı ve PİYASA FAİZİ politika faizlerinin ciddi anlamda altına geriledi. PİYASA İŞİ ÇOKTAN bitirdi, MB arkasından seyretmekle yetindi. Piyasa peşine takılan MB görüntüsü dahi oldukça ÜZÜCÜ ! 

4- ABD ve AVRUPA’dan gelen sinyaller “genleşme-rahatlama” yönünde ve bu tablo Türkiye’ye olumlu yansımaya devam ediyor. Bazı ülkelerde “mevduatınıza maliyet ödemek” zorunda kalırken, MB’nin yüksek faizde ısrarcı olması ve İVEDİ HAREKET EDEMEMESİNİ anlamak-anlamlandırmak zor!

Bunlar gibi size onlarca madde yazabilirim ama burada duracağım...

Sevgili dostlarım, gelinen nokta çok açık; bağımsızlıktan bahsetmek ve MB bağımsız demek kolay, peki Türkiye adına adım atması gereken bir DÜZENLEYİCİ GÜÇ, neden PİYASA gerisinde kalıp, izlerini dahi takip etmekte zorlanıyor! Bu soruyu lütfen ÇOK DERİN düşünün!

Sayın Cumhurbaşkanımızın tanımladığı yeni paradigmaya gelince...

Fransa saldırısı çok iyi okunmalı. Ortadoğu’da “İsrail çizgisinden çıkmaya çalışan Fransa” tespiti anlaşılmalı ve anlamlandırılmalı...

Fransa aynı zamanda Afrika ile tarihi “hataları-bağları” yüzünden en fazla Müslüman nüfusa sahip, sosyolojik olarak “düşen ekonomik gücü ile paralel” sorunlar yaşayan bir ülke. Açıkçası; SİNİR UÇLARI DIŞARIDA! Verilen mesaj da, hedeflenen amaç da düşünülünce  “neden Fransa” sorusu zor değil.

Sonuç: Burada her şeyi paylaşıp, çok açık yazamasam da Türkiye’nin dünya genelinde artan siyasi-ekonomik-sosyolojik gücüne karşı bir karşı atak gelişiyor. Fransa bugün için sadece “seçilen yerin adı”! Körfez ülkelerine, Mısır’a ve Neo-Con lobisi ile İsrail’in tavrına detaylı ve doğru bakmak gerekli. Bu karşı atak-İÇERİDE DİRENİŞ Türkiye sınırları içinde kurumundan siyasetçisine kimi “tekelinde” barındırıyor, kimlerin “zihin kodlarında” barınıyor...

Şimdilik bu kadar! Lütfen gelişmelere çok dikkatli bakmayı deneyelim ve detayları atlamayalım. COĞRAFYAMIZ, EMPERYAL GÜÇLERE karşı  maddi-manevi her anlamda, her değeriyle ayağa kalkıyor ve bu kalkışın lideri Türkiye’nin SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN... Bu kalkış, ekonomiden siyasete zemini 12 yıldır hazırlanan birçok yenilik ve paradigma değişimini de beraberinde getiriyor... Şimdi bir daha düşünün; üretmeden, borçlanarak yaşamaya alıştırılan Türkiye’de, artan üretimden düşen faize atılan her adım ne anlama geliyor...

Ve sorarak bitirelim; MB’ye yapılan sadece bir faiz uyarısı mı yoksa alınan uzun bir yol sonrasında varılan düzlükte zirveye giden yeni bir YOL’un ilk adımları mı! SEÇİLMİŞ LİDER YOL AÇIYOR, NE İMKANINIZ VARSA SEFERBER OLUN VE YANINDA YER ALIN! ÇOCUKLARINIZ, TORUNLARINIZ İÇİN!

Star

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Abdullah

    18 Ocak 2015 22:28
    1 2
    Yiğit Bulut, Muhteşem bir hatip, iyi bir yorumcu,kamuoyunu ikna etmede harikulade bir söz ustası, bir bilgin edası ile hareket ediyor, damardan girmeyi iyi biliyor, harika gaz veriyor. Bilhassa duygulara hitap ediyor. gerçekten ak partinin ve sağ kesimin böyle kabiliyetli bir televizyon yorumcusuna ihtiyacı var. Ancak bir hatası var, olur olmaz her şeye karışıyor, üstüne olmayan işlere girişiyor, hakkında bilgisi olmadığı alanlarda da ahkam kesince, yöneticileri yanlış yönlendiriyor. Yiğit Bey'e rağmen ekonomimiz iyi gidiyorsa, bunu Ali Babacan ve Mehmet Şimşek gibi değerli iktisatçılara borçluyuz. Bu iki kişi olmasa, Yiğit Bey Ülkeye sanki ağır ekonomik bedel ödetecek gibi. Sayın Bulut hükumetin muhaliflerini köşeye sıkıştırmada konuş, bu konular galiba uzmanlık alanın, Ama lütfen şu ekonomi işini ehline bırak. Yoksa hem kendine, hem de ülkeye yazık edeceksin.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;