EKONOMİ

Yavuz Semerci : İş bırakmanın zamanlaması manidar

Tarih
21 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Yavuz Semerci

21 Mayıs 2015

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, otomotiv sektöründeki eylemlerin zamanlamasına işaret ederek ‘Manidar’ yorumu yaptı. Ardından da “İdeolojik boyutu varsa bakarız’ ifadesini kullandı.

Türkiye’nin geçtiğimiz hafta cuma gününden beri gündemi ‘otomotivdeki ezber bozan eylem’. Habertürk TV’deki ‘Türkiye’nin Seçimi 2015 Programı’nda Abdurrahman Yıldırım ile konuğumuz Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dı. Hükümetin bu eylemlere bakışını öğrenmek açısından Bakan Babacan’ın ne söyleyeceği bizim için çok önemliydi. Nitekim ilk sorularımızdan biri de Bursa’daki iş bırakma eylemlerine yönelik oldu.

■ Bursa’da bir işi bırakma eylemi yaşanıyor, otomotiv fabrikalarında, nasıl değerlendiriyorsunuz? Stratejik önemi var mı ve önlem düşünüyor musunuz?

Otomotiv şu anda bir numaralı ihracat sektörü. Sektör küresel açıdan da stratejik bir nitelik kazandı. Bu yeni durumda oturup da toplu sözleşme ile devlet olarak işin içinde olduğumuz bir tablo değil yaşanan. Bu konular durup durup da seçime 2-3 ay kala gündeme geldiğinde ister istemez bizde bazı şüpheler oluşturuyor. Bu gerçekten tamamen bir işçi-işveren ilişkisi ile ilgili bir konu mu, yoksa ‘işin ideolojik, siyasi boyutları var mı, yok mu’ diye bizi şüphelendiriyor açıkçası. Bu noktada bu konunun gündeme gelmesi ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konu. Bizim hem Çalışma Bakanımız hem de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, her ikisi de konu ile çok yakından ilgileniyor. Her kesimle görüşüyorlar, hem işveren ile hem sendikalar ile görüşüyorlar. Ümit ediyorum ki önümüzdeki günlerde makul bir çözüme ulaşılır. Ama eğer sebep siyasi ya da ideolojik ise o zaman nasıl seyreder, hep beraber göreceğiz. Ne yapılırsa yapılsın, arkasında bir ideoloji, bir siyaset kurgusu varsa, o problemli tabloyu sürdürmeye gayret edilecektir.

■ Şu ana kadar olan tablo ideolojik olmadığına, sendikalarla ilgili sorunlar olduğuna işaret ediyor!

İnşallah öyledir. Ancak zamanlaması manidar. Çok sık yaşadığımız bir durum da değil. Böylesine kamuoyuna mal edilmiş boyutta olmadı. Bu süreç testten geçiyor. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Sayın Başbakanımız çok yakından ilgileniyor konuyla.

■ Sendikacılık ayağında bir düzenleme düşünüyor musunuz? Aidat kesintileri yüksek değil mi?

Sendikaların da kuşkusuz giderleri var. Onlar da kendi işlerini yerine getirmek için belli miktarda bütçe oluşturuyorlar ama bunun mutlaka makul olması lazım. Gerçekten işçilerin hizmetinde, sendikanın makul giderlerinde kullanılması lazım. Orada da aşırılıklar varsa, aşırılıklar işçiden daha fazla aidatla kapatmaya çalışılıyorsa, onların hepsine müdahale gerekir.

Habertürk

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Mesut

    22 Mayıs 2015 15:19
    0 0
    Hee manidar.. siz 3 kuruşa köle gibi çalıştırılan işçilerin haklarını savunmayın işçilerin size darbe yapmak istediğini zannedin tamam mı..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;