TEKNOLOJİ

Timur Sırt : İlk teknolojinin maliyeti yüksek

Tarih
19 Nisan 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Tİmur Sırt

19 Nisan 2015

Akıllı telefonlarda en değerli parça ekran, en yüksek maliyetli cihaz Samsung Galaxy S6 Edge'de göze battı. Çift kavisli ekrana sahip S6 Edge'nin üretim maliyeti 290 doları buluyor

Akıllı telefon rekabetinde satış fiyatı ve maliyet arasında kritik bir oran var. Markaların kârlılığını bu kritik oran belirliyor. En önemli maliyet kalemini de ekran oluşturuyor. Mart ayında tanıtılan ve nisanda piyasaya sunulan Samsung Glaxy S6 Edge'nin ekran maliyeti 85 dolar. Çift kavisli ekran ve ilk kez Galaxy S6'da kullanılan teknolojilerin sadece üretim maliyeti Samsung'a 290 dolara mal oldu.

S6 İÇİN SAKLADI

Apple iPhone 6 Plus'ın üretim dahil içindeki malzemelerin toplam maliyeti 240 dolar. Samsung genelde her teknolojinin ilk kullanım haklarını başka firmalara da lisanslayarak maliyet avantajı sağlıyordu. Ancak şimdi ekrandan işlemciye, kameradan metal gövdesine kadar her detay ilk kez kulllanılıyor. Apple'ın kârlılık oranının yüksek olmasının sebeplerini çıplak gözle görme şansı elde ediyoruz. Üstelik biraz acımasız davranıp öğlen güneşin en güçlü olduğu an teknede bile ekran parlaklığını denedik. Yani anlaşılmaz gibi görünen ekran kalitesinin karşılığını aldık.

800 DERECEDE KAVİS

Bir telefonun sadece özelliklerine bakarak karar vermek zordur. Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge konusunda özellikler belli olup ilk izlenimleri yaşadıktan sonra çok etkilenmiştik. 800 derecede ancak kavislenen ekrandaki mühendislik zaten başlı başına rakiplerine gözdağı! Ancak asıl sonucu söylemek için deneyim çemberinden geçmesi gerekiyor. Yani en az 5-6 kez tam şarj etmek akıllı saat, kılıf veya benzeri aksesuvarlarla denemek gerçekten etkili oluyor. İşte yaşadığımız deneyimden sonra eski modellerinden 6 farkı bulmaya çalıştık. İçinde dışında ne varsa, ilk kez kullanılan ürünlerden oluşan S6 ve S6 Edge modellerinde farklılıkları 6'ya düşürmek için çok uğraştık.

HTC BAŞARILI TASARIMINI DEĞİŞTİRMEDİ

Tayvanlı HTC'nin yeni amiral gemisi One M9 modeli öncekinin devamı niteliğinde. Genel olarak metal gövde tasarımını bozmadan kullandığı işlemci, kamera ve diğer özelliklerinde değişimler yapmış. 5 inç ekran daha ince bir forma kavuşmuş. Avucunuzun içine daha iyi oturuyor. Ekran yansılamalardan kurtularak daha iyi bir internet deneyimi sunuyor. Aslında ekran bir önceki versiyona göre kullanım alanı daha rahatlamış. Bunun en önemli sebebi menü tuşlarının yerleşimi. Ancak ben yine de ekran kullanım alanının büyüyebileceğini düşünüyorum.

ISINMASINI BEKLEDİK

Yurtdışı incelemelerinde Qualcomm Snapdragon işlemci için sıkça söylenen çok ısınıyor sözlerini dikkate alarak ürünü yormaya gayret ettik. Aslında bu sözlere kulakları tıkayıp bakarsanız, büyük bir değişim görmüyorsunuz. Ancak amiral gemisi telefonlarda ilk hatayı bulan kahraman oluyor. Fotoğraf çözünürlüğü konusunda özel kriterlerden vazgeçti. Ön kamerası daha geniş açı ve yetenek konusunda rakiplerinden ayrılıyor. Düşük ışık ve hız konusunda rakiplerinin önüne geçecek boyutta değil.

TEKNEDE GALAXY S6'DA 6 BENZEMEZİ BULDUK!

TASARIM VE PİL: Radikal değişimler içeren S6 ilk anda farklı 2 modelle geldi. Edge serisinin çift tarafta yuvarlatılmış ekran yanakları çok dikkat çekiyor. İlk defa kullanılan Gorilla Glass 4.0 camı büküp kavisi vermek için sıcaklığın 800 derecenin üstüne çıkması gerekiyor. Mühendislik olarak hayran olmamak elde değil. Pil konusunda en temel fark sadece ömrü değil, en çok fark edilen detay ise çok hızlı şarj edilmesi. Sıfırdan 15 dakika şarjla cihazı yüzde 60 doluluk oranına getirmek avantaj. Kahve içerken zaman kazanmak için ideal.
FİYAT VE MALİYET: Samsung'un fiyat düşüşleri konusundaki sabıkası Galaxy S5 satışlarını olumsuz etkilemişti. S6'da benzer bir durumu yaşaması zor görünüyor. Çünkü kendi ürettiği ekran, işlemci, bellek gibi pek çok önem parçayı, üretmediği Gorilla Glass 4.0 filtreyi ilk kez S6 ve S6 Edge üzerinde kullanıyor. Bu yüzden toplam maliyet yükselerek 300 dolara yaklaşıyor.
METAL CEKET: Samsung Galaxy S6 serisinde tamamen metal elbise giydi. Cihazın daha dayanıklı, daha güvenilir hissi yüzünden iPhone benzerliğinden dem vuranların sayısı arttı. Ancak başarı tüm benzerlikleri unutturur.
İKİ YANAKLI EKRAN: Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge'in en önemli farkını ekran oluşurtuyor. Öğlen güneş tam havada ve biz güneş yansımasının en yoğun olduğu anda 557 PPI çözünürlüğün karşılığını bulduk. Yani yüksek çözünürlük öğlen güneşi altında yansımaları önleyen ekran teknolojisi en acımasız koşulda cihazda yazdıklarımızı ve çektiklerimizi görmemizi sağladı.
İŞLEMCİ VE BELLEK: Samsung kendi işlemcisini kullanırken yeni ve nano boyutta farklı bir teknolojiyi kullanıyor. İnternette gezinirken, video izlemek sıradan bir konu. Oyunlarda grafik kafayı sıyıracak kadar cihazı yoran başlı başına bir efor. Ancak hepsinden en başarılı kokteyl olarak çıkmayı başarıyor. Artık 'SD kart istemez kalsın' derken 128 GB depolama kapasitesi ile baştan bu sorunu çözmeyi hedefliyor.
KAMERA ARAYÜZ: Akıllı telefon seçilirken ilk 3 arasında yer alan konuların başında fotoğraf ve video kalitesi geliyor. Baş parmakla ana ekran tuşuna iki kez tıklayınca kamera açılıyor. Ters ya da düşük ışık dinlemeden hızlı çekim bizi şaşırtıyor. Kamera kullanımı da rahatlamış. Ekranda açılıp kapanan sizi rahatsız eden detaylar azalmış. Daha yalın bir tasarım S6'ya yakışmış.


Sabah 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;