GÜNCEL

Tamer Korkmaz : Venedik Taciri

Tarih
19 Şubat 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Tamer Korkmaz

19 Şubat 2015

İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante görev süresinin bitişi sebebiyle geçen cumartesi Beyoğlu’ndaki Venedik Sarayı’nda “Maskeli Balo” düzenlemiş!

Ecnebi Hürriyet’in Kelebek eki, baloyu “Venedik Taciri” başlığıyla verdi! Davetliler arasında özel diktirdiği kostümü, peruğu ve de şapkasıyla “Venedik Asilzadesi” görünümüne bürünen bir işadamı dikkat çekiyordu: Bu sima, Mister Rahmi Koch’tan başkası değildi!
-Eh, Derin Baronlar Maskeli Balo’yu pek severler!
*
Kelebek’teki şu balo haberi, Ayşe Kulin’in “Adı Aylin” adlı (1997) kitabında anlattığı bir “kıyafet balosunu” hatırlamama neden oldu. Aylin mi, CHP’nin eski genel sekreteri (1950-59) Kasım Gülek’in baldızıdır. Amerikan Ordusu’nda albaydı...
Kitapta, 80’li yılların ilk yarısında New York’ta bir yılbaşı partisinde Aylin Devrimel Radomisli’nin rahibe kıyafetiyle yer aldığından söz ediliyor.
Yılbaşı balosunda yakın dostları arasındaki genç bir adam, Aylin’e “papaz” kıyafetiyle “kavalyelik” yapıyor. Bu genç kim mi? Ömer Koch! Yani? Venedik Taciri’nin oğlu!
Maskeli Balo’da, o dönemde BM nezdinde daimi temsilci olarak New York’ta görev yapan Coşkun Kırca da var! Eşi Bige Kırca’nın kolejden arkadaşıdır, Aylin...
Coşkun Kırca’nın “Arabistanlı kıyafetiyle” katıldığı baloda, başında melon şapkası ve redingotuyla bir getto Yahudisi’ni canlandıran Sinan Korle’yi görünce “Ehli Yehuda!” diye bağırıp belindeki kılıcını çektiğini, Ayşe Kulin’in kitabından okuyoruz:
            Kırca’nın bu mizanseni karşısında bazıları “kavga çıkacak” sanmışlar! Coşkun Kırca mı,  tabii ki “Arabistanlı Lawrence”a yetişemedi, yaşı tutmuyor! Aslında, hayatı Maskeli Balo’ydu! Büyükelçiliği, milletvekilliği ya da yazarlığı; derin baronluğunu perdeliyordu!
“Evet, Ben Selanikliyim” kitabıyla tanınan Ilgaz Zorlu, 25 Nisan 2000 tarihli röportajda Coşkun Kırca için şöyle diyordu: “Her ne kadar Sabetaycı olduğunu reddetse de, geçmişte bir Fransız gazeteciye Sabetaycı kökenini itiraf ettiğine dair bilgi vardır...”
*
27 Mayıs darbesi bahsinde, Aydın Yalçın ve Münci Kapani ile birlikte Coşkun Kırca’yı da yere göğe sığdıramayan Yalçın Küçük’tür. Dört yıl önce Aydınlık’ta “Sabetaylarımız olmasaydı biz bu cumhuriyeti kuramazdık” diye yazan Küçük, “Vehbi Koç’un damadı” İnan Kıraç’ın ağabeyi Can Kıraç’la 27 Mayıs döneminden “ekip” arkadaşıdır.
“Önce solcu sonra sağcı; daima Amerikancı” Prof. Aydın Yalçın’ın 27 Mayıs öncesindeki Forum dergisinde yazanlardan birisi de Coşkun Kırca idi. 24 Ekim 1960 günü Yassıada’da iddia makamınca şahit olarak dinlenmesi istenen, Adnan Menderes ve arkadaşları aleyhine tanıklık yapan da Kırca’dır!
Kurucu Meclis üyesi seçilen ve 1961 Anayasası’nı yazan komisyonda yer alan Coşkun Kırca 1961-69 arasında CHP milletvekiliydi. Yıllar sonra 1991’de, bu kez Süleyman Demirel’in DYP’sinden milletvekili olan Coşkun Kırca 1995’te Tansu Çiller kabinesinde Dışişleri Bakanlığı yapmıştı...
Kırca, İnan Kıraç’la birlikte Galatasaray Üniversitesi’nin iki önde gelen kurucusundan birisiydi. Ünal Aysal’ı Galatasaray Kulübü’nün kapısından içeri alan Fatih Altaylı’dır. Aysal, İnan Kıraç’ın mutemet adamıdır...
Fatih Altaylı’nın Hürriyet’teki hızlı yıllarında Coşkun Kırca hayattaydı. Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde kalp yetmezliği sonucu vefat eden Kırca’nın ardından Sedat Ergin “Bir devi kaybettik” (Hürriyet, 25 Şubat 2005) diye yazmıştı.
Sedat Ergin şimdi Hürriyet’in başında; Altaylı da “Kan kardeşi Ertuğrul’un kanatları altındadır!”
*
27 Mayıs 1960 öncesindeki yıllarda CHP Genel Sekreterliği yapan Kasım Gülek (1905-1996) Galatasaray Lisesi’nde okumuş, sonradan Robert Kolej’e geçerek buradan mezun olmuştur. Birleşmiş Milletler Kore Komisyonu başkanlığı yaptı. CIA’in kurduğu Moon Tarikatı’nın Türkiye temsilcisiydi!
Baldızı Aylin Devrimel ile eşi Nilüfer Gülek’in babası Cemal Devrimel (Nazlı Ilıcak gibi) İbradalı’dır! Paralel Yapı destekçisi Nazlı Ilıcak’ın dayısı Turhan Kapanlı, Demirel’in liderliğindeki AP’nin senatörü ve bakanıydı...
Nazlı Hanım’ın annesi İhsan Çavuşoğlu, Kapanizade Tahir ve Mediha çiftinin kızıdır. İhsan Hanım, Münci Kapani’nin kardeşidir. Kapani, 1961 Anayasası’nı hazırlayan komisyonun üyesiydi.
*
Paralel Yapı’nın “Kâinat İmamı”nı (ilk kez Mayıs 1992’de ABD’ye gittiğinde) Morton Abramowitz’le görüştüren Aylin Devrimel Radomisli’dir.
Baronsal Kurtlar Medyası’ndaki maskesini düşürmüş olan ‘Sahte Demokrat’ Hasan Cemal, annesi Ayşe Cemal tarafından Kasım Gülek’in uzaktan akrabasıdır.
Paralel Medya’nın ABD-İsrail Yandaşı genel yayın müdürü gözaltına alındığında, ona destek için yönettiği gazeteyi ziyaret eden de Hasan Cemal’di!

Yenişafak

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;