DÜNYA

Tamer Korkmaz : CIA'in gazetecileri

Tarih
13 Kasım 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Tamer Korkmaz

13 Kasım 2014...
Birkaç hafta önce bu sütunda Alman gazeteci Udo Ulfkotte'nin itiraflarından söz etmiştim: Frankfurter Allgemeine Zeitung'un eski editörlerinden Ulfkotte

'CIA'in kendisi dâhil birçok Batılı medya mensubunu kullandığını, rüşvet verdiğini' ifşa etmişti!

22 Ekim'deki 'Şıracının Şahidi Bozacı' başlıklı o yazıda, Paralel Yapı'nın gazetelerinden birinin Alman Friedrich Ebert Vakfı'nın Türkiye raporuna dört elle sarıldığından bahisle adı geçen Alman Vakfı ile Paralel Medya'nın nasıl 'paslaştığına' dikkat çekmiştim...

Friedrich Ebert Vakfı, BND (Alman Dış İstihbarat Servisi) için 'sivil toplum' kamuflajı altında çalışan vakıflar arasındadır...

-Konrad Adenauer Vakfı da böyledir.

Udo Ulfkotte, 1999 ile 2003 yılları arasında Konrad Adenauer Vakfı'nın personeliydi!

Alman gazeteci, 1986-1998 yılları arasında ise Irak, İran, Afganistan, Suudi Arabistan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün'de bulundu.

*

Ulfkotte, kısa bir süre önce yayınlanan 'Gekaufte Journalisten' (Satılmış Gazeteciler) adlı kitabında...

-CIA'in Batılı gazetecileri nasıl istihdam ettiğini tüm ayrıntılarıyla anlatıyor!

Alman medyasındaki birçok ismin NATO ve ABD tarafından 'özel olarak seçilmiş' gazeteciler olduğundan söz ediyor!

'CIA için çalışmış 100'den fazla Alman gazeteciyi ismen biliyorum' diyor!

Udo Ulfkotte, BND'nin CIA tarafından kurulduğunu hatırlatarak, vaktiyle BND ajanlarının kendisine geldiğini ve Frankfurter Allgemeine'de Kaddafi hakkında bir haber yazdırdıklarını, haberi yayınlamalarının ardından dünya medyasında haberin geniş yer bulduğunu dile getiriyor...

Dünyaya yön veren haberlerin CIA'ce yaptırıldığını örnekleriyle anlatan Ulfkotte, kendisinin de dahil olduğu CIA'e bağlı çalışan gazetecilerin...

'Gerçekleri gizlemek ve savaş kışkırtıcılığı yapmak için resmi olmayan örtü vazifesi gördüklerini' İTİRAF ediyor. Çok pişman olduğunu söylüyor, 'Utanıyorum' diyor!

Oklahoma Eyaleti'nin, 'ABD Yanlısı Haberler' yaptığı için Ulfkotte'yi 'Onur Vatandaşı' ilan ettiğini de Alman gazetecinin itirafları sayesinde öğreniyoruz!

*

Hepsi bu kadar değil: 'CIA için çalışan gazeteciler' bahsinde daha neler var neler!

Udo Ulfkotte anlatıyor:

-Amerikalıların Türk ve İngiliz gazetecilere tesirini, örneğin okyanus ötesi organizasyonlara baktığımızda görebiliriz. Bu organizasyonlar Türk gazetecileri de davet ederler ve onları kendilerine ait gizli servis ağlarına bağlarlar.

-Eğittikleri gazetecilere ABD ve İngiltere yanlısı yazılar yazdırırlar.

-Bu gazetecilerin son tahlilde yönetici pozisyonuna yükselmesi beklenir.

-ABD'deki organizasyonlara davet edilen gazeteciler arasında birçok Türk gazeteci de bulunuyor...

-Gazeteciler bu organizasyonlara dâhil olduklarında adeta bir beyin yıkama olayına maruz kalıyorlar...

-Amerika yanlısı olmaları sağlanıyor. Türk devletinin çıkarını düşünmek yerine daima ABD'nin menfaatlerine göre hareket etmeleri, sürekli Amerikalıların istediklerini yazmaları isteniyor!

*

CIA için çalışan 'Türk Gazeteciler' kimler, acaba?

-Aslında bunların isimlerini bulabilmek çok da zor değil!

İçerideki Ecnebi Medya'da, mütemadiyen Amerikan ağzıyla konuşan, ABD tezlerinin dublajcılığını yapan 'gazeteci ve televizyoncu'lara odaklanmak, bu iliştirilmiş isimleri saptamamızı kolaylaştıracaktır!

Mesela, 1 Mart 2003'te tezkerenin reddedilmesinden dolayı günlerce 'Türkiye işte şimdi bitti, mahvoldu!' diye 'karalar bağlayan' yazıları kaleme alan 'köşe kadıları' hangileriydi?

2004'te Ebu Gureyb Cezaevi'ndeki işkenceleri yok saymaya yeltenenler, ABD'nin Irak'taki işkence skandalına dair haberleri birinci sayfalarına dahi koymayan 'yayın yönetmenleri' kimlerdi?

ABD'yi eleştiren yazılara sansür uygulayanlar hangi 'gazete'lerin yöneticileriydi?

Gazze'deki katliamları tek kelime dahi kınamayanlar veya Terör Devleti İsrail'in Mavi Marmara Katliamı'na karşı çıkmak şöyle dursun Ankara'yı kabahatli bulanlar hangi 'gazeteci'lerdir?

ABD ve İsrail'i asla eleştirmeyen ve daima Batı Cephesi'ne dâhil devletlerin politikalarını zihinlere şırınga etmeye çalışan Türk medyasındaki 'özel görevli gazeteci'ler kimlerdir?

*

Bu ve benzer soruların cevaplarından yola çıkarak Udo Ulfkotte'nin sözünü ettiği türden 'gazeteci'lerin kimler oldukları hakkında isabetli tahminler yürütebiliriz!

Türkiye'de Batı Cephesi'nin misyoneri gibi çalışan bu iliştirilmiş isimleri 'Özel Harp Gazetecileri' diye tanımlamak da mümkündür!
Yenişafak 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;