GÜNCEL

Tamer Korkmaz : Baronsal bağlantılar

Tarih
03 Mart 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Tamer Korkmaz

3 Mart 2015

Evvela, İstanbul’da bundan on dört yıl önceki özel bir daveti,  o yemekteki ilginç konukları hatırlayalım:

Dönemin İsrail Başkonsolosu ile birlikte JINSA yöneticileri oradaydı. Jewish Institute for National Security Affairs, kısaca JINSA, Amerika’da önde gelen üç Yahudi örgütünden birisidir.

Aralarında Kongre üyeleri, üst düzey bürokratlar, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ve Pentagon’un danışmanları bulunan JINSA’nın yöneticileri o günlerde Ankara ve İstanbul’da önemli görüşmeler yapmışlardı.

28 Haziran 2001’de İlhan Kesici’nin Küçükçamlıca’daki evinde gerçekleşen davette ABD İstanbul Başkonsolosu da vardı. Çevik Bir, İshak Alaton, Bensiyon Pinto, Rona Yırcalı ve Bahattin Yücel gibi simalar da yemekteydi.

*

JINSA, 1999’da Çevik Bir’e “özel bir ödül” vermişti. Ödül töreni esnasında JINSA’nın Danışma Kurulu Başkanı, bakın ne demişti:

“Bugün Türkiye eğer laik ve istikrarlı bir ülke ise bunu Çevik Bir ile birkaç kişinin vizyonuna borçludur...”

O başkan, Çevik Bir’e “Siz gerçek bir kahraman ve dünya çapında bir lidersiniz” diye hitap ediyordu!

*

Paralel Yapı’nın “Kâinat İmamı” ABD’ye gitmeden bir yıl kadar önce 12 Mart 1998’de, İstanbul’da “Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı” heyetini kabul etmişti!

O dönemde üç günlük bir ziyaret için Türkiye’ye gelen Yahudi Liderler Heyeti, Ankara’da üst düzeyde kabul görmüş; Başbakan Mesut Yılmaz, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’le görüşmüştü.

*

“Kâinat İmamı” Yahudi Liderler Heyeti ile görüşmesinden kısa bir süre önce 9 Şubat 1998’de Vatikan’da Papa İkinci Jean Paul’le buluşmuştu...

Görüşme esnasında Papa’ya sunduğu mektupta şöyle diyordu: “Papa 6. Paul Cenapları tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog için Papalık Konseyi misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz...”

Paralel Yapı’nın “Kâinat İmamı” Papa İkinci Jean Paul ile görüşmesinden tam dört ay evvelinde ise (9 Ekim 1997) önde gelen bir Yahudi örgütü olan ADL’in (Anti Defamation League) Başkanı Abraham Foxman ile İstanbul’da kucaklaşmıştı!

Refahyol’un yerine 1997 Haziran ayının son haftasında kurulan Mesut Yılmaz Hükümeti için, Paralel Gazete “Hayırlı Olsun” manşetini atmıştı!

16 Nisan 1997 tarihinde Kanal D’ye çıkıp Yalçın Doğan’a “Askerlerimiz Anayasa’nın kendisine verdiği şeyleri yerine getiriyorlar. Onlar bazı sivil kesimlerden daha demokrattırlar” diyen Kâinat İmamı’ndan başkası değildi! O gece, Erbakan’a “Beceremediniz gidin” diye seslenmişti! 28 Şubat döneminde Paralel Yapı’nın lideri, Refahyol’un değil generallerin yanında saf tutmuştur. 28 Şubat sürecinde Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’e övgüler sıralayan bir mektup yazmıştır!

*

Çevik Bir mi, 21-23 Şubat 1996’da, 20 Ağustos 1996’da, 20 Kasım 1996’da artı 27 Mayıs 1997 tarihinde başta İsrail Genelkurmay Başkanı olmak üzere üst düzey askeri yetkililerle bir araya gelmişti. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Karadayı, 28 Şubat MGK’sından dört gün önce “üç günlük” bir İsrail ziyareti yapmıştı.

Çevik Bir, 28 Şubat’tan bir hafta önce (21 Şubat 1997’de) Washington’da dönemin CIA Başkanı George Tenet’le gizli bir görüşme gerçekleştirmiştir. Aynı günlerde Türkiye’den bir grup işadamı da Washington’da bulunuyordu!

İşadamları arasında Mister Rahmi Koch başı çekiyordu. O heyette, Rona Yırcalı da vardı.

*

TÜSİAD, 3 Aralık 1997’de Genelkurmay’da İkinci Başkan Çevik Bir’le J Başkanları’na brifing vermişti. Malum süreçte Genelkurmay medyadan yargıya kadar geniş bir çerçevede hemen herkese brifing “çalışırken” Genelkurmay’a brifing veren de “Büyük Sermaye”dir! Yani, Derin Baronlar’dır.

Bedrettin Dalan, “28 Şubat 1997 Öncesinde” Çevik Bir’e brifing vermiştir!

Dalan’a yıllardır çok yakın isimlerden birisi “Süzer Grubu Onursal Başkanı” Mustafa Süzer’dir: “Şahane tesadüf!” Süzer 17 Aralık 2013’de Paralel Kâinat İmamı’nın misafiriydi!

17 Aralık Paralel Darbe Girişimi’nde de aynen 28 Şubat’ta olduğu gibi, Derin Baronlar’ın damgası vardır. Paralel Yapı’nın Baronlar’a “bağlılığı” sistematiktir. Temelleri uzun yıllar önce atılmış bir derin bağlantıdan söz ediyoruz. Paralel’in “28 Şubat iradesinin son dönemdeki taşıyıcısı” olması, bundan dolayıdır.

*

Bedrettin Dalan İstanbul Belediye Reisi iken, Mustafa Süzer’in 1987’de başlayıp çok tartışılan Gökkafes inşaatına ruhsat vermişti.

Paralel Yapı’ya ait Fatih Üniversitesi’nin Rektörü mü, aynı zamanda “Mustafa Süzer Vakfı Mütevelli Heyeti” üyesidir!

Mehmet Haberal cezaevinden tahliye edildikten hemen sonra bu Paralel Rektörü ziyaret etmişti. Paralel Rektör’ün “Nasıl Bir Diyalog?” adlı kitabı Aydın Doğan’a ait Doğan Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Doğan Medyası, Paralel Yapı’nın “çok yakın” destekçisidir.

28 Şubat’ın medya ayağındaki önde gelen patron Aydın Doğan’dı. Paralel Medya’nın başındaki “ABD Yandaşı” şahıs, bundan üç yıl önce “Aydın Doğan 28 Şubat’ta direndi” yalanını fırına veren isimler arasındaydı!

Yenişafak

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;