SİYASET

Tamer Korkmaz : “AKP seçmeni, benim müşterim değil!”

Tarih
10 Şubat 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Tamer Korkmaz

Başlıkta yer alan sözlerin kime ait olduğunu aşağıdaki satırlarda okuyacaksınız! Öncesinde, “Doğan Yayın İlkeleri Kurulu” toplantısının açılışında konuşan Aydın Doğan'ın neler söylediğine kulak vermemiz gerekiyor:

Toplantımızın başında, gurubumuzun yayın politikalarının milletimizin bütün kesimleri tarafından onaylandığını gösteren saygın bir araştırmanın sonuçlarından söz etmek istiyorum…

ABD düşünce kuruluşu German Marshall Fund desteğiyle Türkiye'de yapılan araştırmada grubumuzun iki yayın organı Hürriyet ve Posta iki alanda da en üst sırada yer aldı. Bu alanlardan birincisi, 'en fazla haber alınan gazete' kategorisidir. İkinci alan ise, 'siyasi parti taraftarlarının tercih ettiği gazete' kategorisi: bu alanda Hürriyet ve Posta, dört farklı partiye oy veren (AK Parti, CHP, MHP, HDP) vatandaşlarımızın tercih ettikleri gazeteler oldular. Tarafsızlık algısı bakımından her iki gazetemiz önde geldi, bu bakımdan çok önemlidir…

*

Bu satırlar, Aydın Doğan'ın sihirbazlık mesleğindeki yeteneğini gösteriyor!

Evvela, Baronsal Hürriyet ve Posta ikilisinin yayın politikaları milletimizin bütün kesimleri tarafından tasdik edilmiş olsaydı; Doğan Grubu'nun “Aman ha, tek başına iktidara gelmesin!” diye kırk takla attığı AK Parti yüzde 49.5'lik parlak bir seçim zaferi elde edemezdi!

7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimleri öncesinde başta Hürriyet ve Posta olmak üzere Doğan Medyası'nın yayınları incelendiğinde; AK Parti'ye nefreti zirveye çıkan grubun HDP ve CHP için seferber olduğunu görebilmek hiç de zor değildir.

7 Haziran öncesinde CNN Türk ekranlarında uzunca bir süre asılı kalan alt başlıkta “HDP'ye oy ver, kurtul” repliği okunuyordu…

Doğan Haber Ajansı da “Diktatörden hesap sorun, oyunuzu HDP'ye verin” diye tweet atmıştı!

“Unutuldu; geldi geçti” sanılmasın!

*

Aydın Bey'in söz konusu anketin sonuçlarından yola çıkarak sözünü ettiği “tarafsızlık” mı; göz boyamadan, bu yolda algı oluşturmaktan ezcümle hikâyeden ibarettir.

German Marshall Fund'ın himayesindeki “Al gülüm, ver gülüm” tarzındaki şu anketin sonuçları; iddia ettikleri gibi Hürriyet'i “partiler üstü gazete” yapmaz!

Ecnebi Hürriyet, partiler üstü bir gazete olsaydı; son iki seçimdir bariz bir biçimde 'canla başla' Terör Partisi'ni yani HDPKK'yı desteklemezdi!

*

İddia ettikleri üzere; Hürriyet ve Posta “Kutuplaşmış Türkiye'nin makul sesleri…” falan da değildir:

Uzun yıllar boyunca Türkiye'yi kutuplaştıranlar (bunu misyon edinenler) artı “hiçbir zaman makul olamayanlar” şimdi utanmadan bir de üste çıkmaya yelteniyorlar, caka satıyorlar!

*

Mevzu açılmışken; Aydın Doğan'ın “kapalı kapılar ardında” 2010 yılında söylediklerini hatırlatmanın tam sırasıdır.

“AKP seçmeni benim müşterim değil!” cümlesini muhatabına itirazla sarf eden Aydın Doğan'dan başkası değildir!

O dönemde Doğan Grubu'nda yazarlık yapan bir meslektaşımızla (adı bende saklı) sohbet ederken “tam olarak” böyle diyordu, Aydın Bey!

Bu arada…

Doğan Grubu adına “zevahiri kurtarmak” maksadıyla “yalanlama” cihetine giderlerse; boşa kürek çekeceklerini peşinen söylemeliyim!

*

Hadisenin bir de “German Marshall Fund” boyutu var…

“Düşünce Kuruluşu” kamuflajlı GMF'nin, başta CIA olmak üzere Batılı istihbarat servisleriyle münasebeti sır değildir!

CIA eski başkanlarından James Woolsey'nin eşi Suzanne Woolsey, GMF'de “Danışma Meclisi” üyesi ve direktörüdür.

Derin Washington tarafından inşa edilen GMF'nin kuruluşu 1972 yılındadır. Dönemin Almanya Başbakanı Willy Brandt, Harvard Üniversitesi'ne giderek Marshall Fonu'nun unutulmaması gerektiğini vurgulamış, kısa bir süre sonra GMF doğmuştur!

Mustafa Yıldırım, “Ortağın Çocukları” adlı kitabında, GMF'nin kuruluşunu şu satırlarla izah ediyor:

“Vietnam'ın işgali nedeniyle, ABD Avrupa'da halk desteğini yitirmişti. Atlantik'in iki yakasında (ABD ve Batı Avrupa) devlet yönetimleri, karteller, mafya şebekeleri endişeli idiler. Devlet memurları, işadamları, aydınlar, gazeteciler ve gençler arasında oluşturulan yarı açık istihbarat ağı yetersiz kalıyordu. Daha geniş ve kalıcı bir destekçiler ağı kurulmalıydı.”

(Sayfa: 78, Ulus Dağı Yayınları)

*

German Marshall Fund yöneticilerinin tümüne yakını

Küresel Baronlar'ın yönetimindeki CFR'ın (Council on Foreign Relations) üyesidir! GMF yöneticilerinin birçoğu da Trilateral Komisyon'a üyedir!

Yenişafak
10 Şubat 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;