GÜNCEL

Süleyman Özışık : Yeni bir darbe girişimi olur mu?

Tarih
24 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Televizyon programlarında zaman zaman darbe meselesi açılır, konunun uzmanları yeni bir darbe riskinin olup olmadığını tartışır. Kahir ekseriyet, bu riskin tamamen ortadan kalktığını söyler. 

Bu görüşe katılmıyorum!

Katılmıyorum çünkü bu riskin hâlâ çok yüksek olduğuna inanıyorum. Daha doğrusu bu konuda ciddi emareler görüyorum. Bugün bu emareleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Sevgili dostlar...

Türkiye'de bir darbe yapmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Aksine çok kolay...

Gezi olaylarını hatırlayın. 

Her şey nasıl başlamıştı? Belediye zabıtalarının eylemcilere ait çadırları yakması ve sonrasında bazı polislerin kırmızılı kadına biber gazı sıkmasıyla değil mi?

Aynı eylem şekli elbette ki denenmez ama çok farklı bir eylem de pekâlâ aynı görevi görebilir.

Farzı misal...

FETÖ'ye bağlı olup hâlâ tespit edilemeyen bazı polislerin, küçük bir eylemci grubun üzerine ateş ederek birkaç kişiyi vurduğunu ve bu vurma, vurulma anının televizyonlarda yayınlandığını düşünün.

Sonrasını anlatmaya gerek yok herhâlde...

Gezi'nin daha kanlı yeni versiyonunun anında devreye gireceğini az çok tahmin ediyorsunuzdur. FETÖ'nün devreye girmesiyle işin bir askerî darbeye kadar gideceğinden yüzde yüz emin olabilirsiniz.

Peki bitirildiği söylenen FETÖ nasıl devreye girecek? Aklınıza hemen bu soru geldi değil mi?

O zaman bu soruya karşı soruyla karşılık vereyim:

FETÖ tamamen bitirildi mi? Mesela Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Teşkilatı'nda hâlâ kripto FETÖ'cüler yok mu?

Var, hem de çok var!

Bunu ben değil, uzmanların ortaya koyduğu resmî rakamlar söylüyor. 15 Temmuz darbe girişiminden önce FETÖ, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet'in yüzde 70'ini elinde bulunduruyordu.

Peki şu ana kadar Türk silahlı Kuvvetleri ile Emniyet'ten ihraç edilenlerin oranı ne dersiniz?

Hemen söyleyeyim. Yüzde 12...

Geride kalan olduğu yerde duruyor yani. Bu istatistik sizi tatmin etmediyse, başka bir oran vereyim. 

Darbe gecesi Ankara'da 20 bin 900 polis, ülkenin huzurunu temin etmek için görev başındaydı. Peki darbe olduğunda bu polislerin kaç tanesi verilen emirlere rağmen sokağa inip askere karşı direndi? 

Sadece 3 bin!

Geri kalanların kaç tanesi FETÖ'cüydü, kaç tanesi mevcut iktidarın düşmesi için direniş göstermedi orasını bilmiyorum. Ama o gece FETÖ'cü polislerin neden darbe girişiminde askerlere destek vermediğini çok iyi biliyorum!

Onların görevi, darbe başarılı olduktan sonra siyasetçileri ve bürokratları tutuklamaktı...

Darbenin üzerinden bu kadar zaman geçmişken henüz konuşmadığımız o kadar çarpıcı detaylar var ki...

Mesela darbe gecesi hangi emniyet müdürleri izindeydi? Neden hepsi aynı gün tatil izni alma ihtiyacı hissetti? Ve en önemlisi, neden hepsinin tatil yeri Erdoğan'ın bulunduğu Marmaris'ti?

Bu emniyet müdürlerinin kaç tanesine dokunuldu, kaçı hâlâ aktif görevde bunu hiç konuşmadık. 

Bu emniyet müdürlerinden bir teki dahi yarın yaşanacak bir olayın kıvılcımını ateşlemeyeceğine dair garanti var mı?

Sadece emniyet değil, Türk Silahlı Kuvvetleri de öyle...

Yaşar Güler Paşa'ya itimadımız Arş-ı alaya kadar, lakin TSK içinde temizliğin yüzde yüz yapıldığına dair bir bilgimiz yok. 

Tamam, TSK'daki temizlik neredeyse her gün devam ediyor, neredeyse her hafta yaklaşık 100-200 FETÖ'cü tespit edilip derdest ediliyor, kabul... Ama henüz tespit edilemeyenler de büyük risk oluşturuyor, bunu da kabul edelim.

Durup dururken bu tehlikeye dikkat çekmem sizi şaşırtmıştır, eminim.

Şundan…

Türkiye’nin diz çökmesi için oynanması gereken bütün oyunlar oynandı. Gezi, 17/25 Aralık, 15 Temmuz darbesi ve ekonomik suikast girişimi…

Ekonomik suikast girişimi ile vatandaşı canından bezdirmek isteyen karanlık ellerin işi burada bırakmayacağını ve yeni ve son bir oyun sahneleyeceğini düşünüyorum.

Bu da ancak yeni bir darbe girişimi ile ya da siyasi suikast ile olabilir.

Diyeceğim o ki…

“Bu ülkede bir daha darbe olmaz” diyerek kulağımızın üstüne yatmamamız ve daima tetikte olmamız gerekiyor.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  24 Eylül 2018 15:38
  0 0
  bunların kaldığı odalar bizim zamanımızdaki gibi 20-30 kişilk değil. ya tek, ya da 2 kışılık ve LÜKÜS ÜSTÜ LÜKÜS odalar.adamlar FETÖcu ya..aşağısı kurtarmıyor demek.biz de aman batıya ezilmiyelim,ne kadar demokrat, insan hakkına saygılı, özgürlükçü,olduğumuzu gösterelim derdindeyiz.sanki batının umurunda.BAK O NELER YAPIYOR MEDYASI BASAMIYOR BİLE. ÇÜNKÜ ALMANYADA HAİN YOK. BİZDE SÜRÜSÜNE BEREKET. NİYE BU KADAR HAİNİMİZ BOL YAHU.bunları temizlemekte zor bilin. ve darbeyi de bekleyin.
 • hursit dilaver

  24 Eylül 2018 15:33
  0 0
  FETÖye karşı olanların biraz dini bilgisinin de olması lazım.en az onlar kadar.mapuslarda bile bunlar SALON SALOMANJE odalarda kalıyordur.BİR ARTİZ KIZIMIZ HÜCRESİNİN RESMİNİ ÇİZMİŞTİ, AYNI TİP HÜCRE ALMANYA CUMBABASINA TAKLA ATAN HAİN CAN İÇİNDE VARDI.BİR ODA VE İKİNCİ BİR ODA.MASASI FALAN. TABLETİ DE VARDI ZAAR.demokrat mapus ya bunlar.alman mapuslarında adam 3 ayda zaturre veya romatizmadan nallanıyor. biz de güneş işiği almayan oda yok.çoook demokratız
 • hursit dilaver

  24 Eylül 2018 15:27
  0 0
  yazar haklı. kaç kere söyledim. devlet bir SS teşkilatı kursun. ama başıma bizim fırıdaklardan değil, ciddi MHPli tandanslıları koysun.ESASEN DEVLETİN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDE ELİNE DİLİNE, BELİNE VE BİLEĞİNE SAGLAM MHPLİLERİN OLMASI HEM BU ÜLKE İÇİN VE HEM AKP VE TAYYİP BEY İÇİN ŞARTTIR.bunu es geçmesinler. bakın medyaya yazarlarımız bile kıvırtma yarışında.karşı tarafa yaranmak için ne yazılar var be. yuh.AKP bunlarla yapmamalı.
 • HAK DAVA

  24 Eylül 2018 12:40
  1 0
  SÜLEYMAN BEY SİZ BU TÜR YAZILARI 3-5 AYDA BİR KALEME ALIYORSUNUZ VE DİKKAT EDİN BENDE HEPSİNİN ALTINA AYNI YORUMU YAZIYORUM.GELSİNLER KARDEŞİM BİZ BEKLİYORUZ BİZ 15 TEMMUZUN İNTİKAMINI DAHA ALMADIK BU KEZ HAKİME VE DAHİ SAVCILARA BİLE GEREK KALMAYACAK SÜLEYMAN BEY SİZ EN İYİSİ O KADAR GEBEREN KAFİRİN LEŞİNİ NEREYE GÖMÜCEZ BUNUN İÇİN KAFA YORMALISIN
 • Misafir

  24 Eylül 2018 09:20
  3 0
  Bu ülke ve bu millet asırlardır İslama hizmetkarlıkla ihsan ve şeref buldu. Bu millet dininde samimidir ve çok uzun bir süredir bu dinin bayraktarlık sorumluluğu üzerindedir. O yüzden imtihanları çetindir. O yüzden eşi benzeri görülmemiş saldırıların muhatabı olduğu halde dimdik ayaktadır. Bundan sonra da benzeri saldırılar olsa da sonuç bellidir. Kalem yazmış, hüküm verilmiştir inşallah.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;