GÜNCEL

Süleyman Özışık : Türk milleti adına...

Tarih
13 Ağustos 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Rahip Brunson bahanesiyle Türkiye'ye açıktan savaş ilan eden ABD yönetiminin aldığı kararların sıkıntısını yaşıyoruz. Saldırılar arttıkça dövizin dakika başı arttığı bir dönemden geçiyoruz. 

Siz bugün bu yazıyı okurken, belki de Cumhuriyet tarihinin en kritik süreçlerinden birini yaşıyor olacağız. Çünkü bugün, yani pazartesi ve salı günü, doların izleyeceği rota, Türk ekonomisi için çok ama çok önemli...

Şahsi görüşüm ve aldığım duyumlar, ülkeyi yönetenlerin bu risklerin önlemini aldığı yönünde. Bunu Başkan Erdoğan'ın konuşmalarındaki rahatlıktan da görebilirsiniz.

Hamaset yapmaya, beylik laflar söylemeye niyetim yok. Başta da söylediğim gibi evet, kritik bir süreçten geçiyoruz.

Lakin bu sürecin böyle devam edeceğine zerre-i miskal ihtimal vermiyorum. 

Şöyle:

ABD'nin aldığı kararlar, şu anda 30 ülkeyi derinden etkiliyor. 

Bu ülkelerin arasında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsveç, Romanya, Ukrayna, Belarus, Japonya, Kanada, Meksika, Çin, Rusya, Hindistan, Güney Afrika, Vietnam, Tayland, Tayvan, Katar, Endonezya, Malezya, Letonya, Moldova, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Türkiye bulunuyor.

Dikkat çektiğim nokta tam da burası...

Amerika bu ticaret savaşını bu hâliyle sürdüremez.

Daha yalın anlatmak gerekirse, Amerika şu anda 30 ayrı ülkeye birer taş attı. Yakın zamanda taş atılan bu 30 ülke dönüp Amerika'ya birer taş atmaya başladığında işin rengi değişmeye başlayacak. 

Bunu ben söylemiyorum.

Şu anda kendi derdimize düştüğümüz için ABD'li ekonomistlerin ve gazetecilerin ne söylediğini ne yazdığını gözden kaçırıyoruz. Bakın sizlere bu konuda birkaç ayrıntı aktarmak istiyorum. 

ABD'li ekonomistler, Avrupa ülkelerinin birlikte alacakları kararların ardından ABD'yi zor duruma düşürmelerinin kaçınılmaz olduğunu yazmaya başladı.

Trump'a saydırmaya başlayan ekonomistler, zaten batık durumda olan ülkenin, alınan bu kararlardan sonra daha da zor duruma düşeceğini ve ayağa kalkamaz hâle geleceğini savunuyor.

Gazetecilerin yazdıkları ise daha ilginç...

Amerika'nın önde gelen gazeteleri, Türkiye hakkında alınan kararların getireceği risklere değinirken, İncirlik Üssü'ne dikkat çekiyor. 

Önceki gün Washington Post yazarı Brian Klaas'tan ilginç bir yazı geldi. 

Klaas "Erdoğan'ın hayranı değilim, ama (Trump'ın yaptığı) pervasız bir çıkış. Türkiye bir NATO üyesi ve Türkiye'de bulunan bir ABD hava üssünde (İncirlik) 50 nükleer bomba bulunuyor. Trump'ın tweetleri ciddi ulusal ve uluslararası güvenlik riskleri teşkil etmeye devam ediyor" diyerek uyarıda bulundu.

Demem o ki...

Türkiye bu noktada geri adım atarsa, bundan sonra bir yüz yıl daha ileri doğru adım atamaz. Onun için bugün bu kararların karşısında dik durmak ve geri adım atmamak gerekiyor.

Tabii bu noktada, "Senin tuzun kuru, iş insanları doların yükselişinden dolayı batıyor" diyebilirsiniz.

Bu noktada da şunu söyleyebilirim.

Biz bu sıkıntıyı ancak birlikte aşabiliriz ki bu sıkıntıyı birlikte aşmak isteyen insanlar günlerdir ülkeyi yönetenlere bir çağrıda bulunuyor.

"(Türk Milleti Adına) bir hesap açın, oraya elimizde avucumuzda ne varsa yatıralım. Yeter ki Amerika karşısında geri adım atmayın" diye âdeta yalvarıyor bu insanlar.

Ve bunların sayısı öyle binler on binler yüz binler değil.

Milyonlar haykırıyor. Onları görebilmeniz için sosyal medyaya bakmanız yeterli.

Kendi payıma düşeni söyleyeyim.

Bugünden sonra bana ait olan hiçbir şey bana ait değil, devletimindir. Açılacak bir hesap olursa, elimde avucumda ne varsa ama ne varsa o hesaba yatırmaya hazırım!

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Bu vatanın evladı

  13 Ağustos 2018 13:42
  7 0
  Türk milleti adına 👏👏👏
 • HAK DAVA

  13 Ağustos 2018 12:27
  5 0
  AYNEN KARDEŞİM BENİMDE HİÇ BİŞEYİM YOK AMA BENDE YATIRIRIM Bİ KURU CANIM VE BİRDE KALEMİM VAR O DA BU VATANA DEVLETE FEDA OLSUN BİZ BU TOPRAKLARI KANLA ALDIK SADECE AMA SADECE KANLA GERİ VERİRİZ BUNUDA DÜNYADA YAPABİLECEK BİR ÜLKE YOK BİZDEKİ BU İMAN VE ŞEHADET AŞKI VARKEN NOKTA.
 • As1.Arago

  13 Ağustos 2018 10:12
  8 0
  Sayin Süleyman Hann Karsinda Saygi ile Egiliyorum Yüce Allahim Sizleri Bu Gezel Dünyadan Eksik etmesin Sizlerin Iyi Kalmisi o kadar iyi ki insana Kardes bile Fazla Geliyor Bende Bagislarim güzel Kardesim elimden geleni yapmak icin Ailemden izin Alarak ne Varsa Vericem Lagalibe ILLALAH. Vatanim icin herzaman . Yüz Üstü Cok Süründük Ayaga Kalk Büyük Türkiye Sizlerle herzaman her yerde Allah yolunuzu Hayir etsin insallah
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;