SİYASET

Süleyman Özışık : Trump, Kılıçdaroğlu’nu ilan eder mi?

Tarih
04 Şubat 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Venezuela 300 milyar varil kanıtlanmış petrol rezerviyle dünyada petrol rezervine sahip ülkeler arasında birinci sırada yer alıyor.

Ülkenin zengin enerji kaynaklarını kendisi işletme çabası ve Rusya gibi, Türkiye gibi ülkelerle iş birliği yapması, Batılı ülkeleri ve Amerika'yı deli ediyor. 

Bir süre önce düğmeye basıldı.

Amerika'nın başındaki psikopat ruhlu herif, meşru seçimlerle tekrar seçilen Maduro'ya karşı Ulusal Meclis Başkanı muhalif Guaido’yu devlet başkanı ilan etti.

Halk ayaklanıp Maduro'ya sahip çıktı ama Amerika bu, durur mu? Bu kez de orduyu darbe yapmaya davet eden açıklamalar yapmaya başladı. 

Anlamayanlar ve kafası basmayanlar için altını çizerek tekrar edeyim:

Amerika, seçilmiş bir devlet başkanının yerine, bir başkasını Devlet Başkanı olarak tanıdığını ilan etti. İstediğini elde edemeyince, bir başka ülkenin ordusuna açıktan "Darbe yapın" çağrısı yaptı.

Şimdi gelelim bize...

Önümüzde bir seçim var. Belli kesimler bunun sadece bir yerel seçim olduğunu belirtip, belediye başkanlarının seçileceği bu seçime fazla anlam yüklememek gerektiğini söylüyor.

Ben ise bu seçimin yerel seçimlerden çok daha fazlası olduğunu ısrar ve inatla iddia ediyorum. Çünkü seçime girecek ittifakların yaptığı açıklamalar bana bazı ipuçları veriyor. 

Dikkatinizi çekerim!

Millet İttifakı'nın lokomotifi durumundaki CHP zaman zaman iki büyük kente dikkat çekiyor. "Ankara ile İstanbul'u alalım ya da Ankara ve İstanbul'dan birini alalım, bize yeter" diyor Kemal Kılıçdaroğlu ve kendisi gibi düşünenler. 

Nedeni çok açık...

Şu anda bile Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna meşru yollardan gelmediğini söyleyip duruyorlar. Ama bu söylem şimdilik çok fazla karşılık bulmuyor.

Ancak eğer Ankara veya İstanbul'dan birini ya da iki şehrin ikisini de alırlarsa, meşruiyet söylemleri işte o zaman karşılık bulacak. 

Amerikalıların deyimiyle "Topal Ördek" konumuna getirecekleri AK Parti'yi, "Büyük şehirleri kaybettiniz ve halkta karşılığınız kalmadı" söylemleriyle genel seçime zorlayacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu talebe direnirse, onu alaşağı edecekleri üç yöntem deneyecekler.

Birincisi, Abdullah Gül'ü siyaset sahnesine sürecekler. Daha önce de söylediğim gibi ya Saadet Partisi'nin başına geçirilecek ya da yeni bir parti kurdurulacak Gül'e...

Koparabildikleri kadar milletvekili koparmaya çalışarak Abdullah Gül'ün ekibine katacaklar ve AK Parti'yi içten çökertmeye çalışacaklar. Bu durum zaten azınlık durumuna düşen Cumhur İttifakı'nın seçimlere gitmesine neden olacak. 

İkinci yöntem ise İstanbul ve Ankara'dan başlayacak sokak eylemleri...

"Buralardaki seçimleri biz kazandık ve nasılsa çoğunluk bizde" düşüncesi, sokak eylemleri noktasında onlara büyük cesaret verecek.

Şimdi tam da bu noktada kendimize şu soruyu soralım:

Türkiye böyle bir atmosfere girdiğinde Amerika ne yapar?

Rahip Brunson konusunda, Menbiç konusunda, Fırat'ın Doğusu ve Batısı konusunda, S-400 konusunda bir türlü laf dinletemedikleri ve bir türlü emir komutası altına alamadıkları Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili düşünceleri ne olur? 

Mesela; daha önce Türkiye'ye yönelik ekonomik suikastın emrini veren Trump, bir sabah ekran karşısına geçip Venezuela hakkında yaptığı açıklamanın bir benzerini Türkiye hakkında da yapabilir mi?

"Recep Tayyip Erdoğan'ı değil, Millet İttifakı'nın başındaki adamı, yani Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanı olarak tanıdım" der mi? Bir adım daha ileri gideyim. Trump'ın danışmanı olan pos bıyıklı Bolton, "Türk Ordusu'nu Erdoğan'a karşı darbe yapmaya çağırıyorum" diye çağrıda bulunur mu?

Bu çağrılar sonrası Erdoğan'a karşı olanlar, tıpkı Venezuela'da olduğu gibi sokaklara çıkar mı ve bir iç savaş belirtisi baş gösterir mi?

Elinizi vicdanınıza koyun. 

"Bunlar olacak işler değil" diyemiyorsunuz değil mi? Bu olayların yaşanacağına, bu ihtimalin çok güçlü olduğuna siz de en az benim kadar inanıyorsunuz.

"Bir gün biz geri geleceğiz ve size geçmişte yaşadığınız mağduriyetleri yeniden yaşatacağız" diye tehdit savuranlar boş durmayacak. Milleti sokağa çağıran televizyoncular eline geçen imkânı sonuna kadar değerlendirecek. Erdoğan'ı ayağından asmakla, mahzenlerde zehirlemekle tehdit edenler bu olayların yaşanması için harekete geçecek.

Bunu siz de çok iyi biliyorsunuz.

Bu nedenle, aylardır söylediğimi tekrar ediyor, "Bu bir yerel seçim değil, ülke bekasını ilgilendiren genel seçimdir. Hatta genel seçimden daha önemli bir seçimdir" diyorum.

Evet...

Bu seçim, PKK kadrolarının CHP eliyle belediye kadrolarına doldurulacağı seçimdir. Bu seçim, terörün metropollerde seçim kılıfıyla meşrulaştırılmaya çalışılacağı seçimdir. Bu seçim, Millet İttifakı'nın kazandığı bütün illerdeki belediyelerin terör örgütlerine sponsor gibi çalışacağı bir seçimdir.

Eğer hâlâ, "Ülke bekası diyerek bizim gözümüzü korkutmaya çalışıyorsunuz" diyorsanız, lütfen önünüze bir harita koyun uzak ülkelerin veya yakın komşularınızın bulunduğu bölgelere bakın.

Afrika'dan Latin Amerika'ya, Balkanlardan Orta Doğu'ya varıncaya kadar, gördüğünüz ülkelerin insanları da bir zamanlar, "Aman canım ne beka sorunu" diyordu.

Şimdi kimileri çöplerden ekmek toplayan birer mülteci durumunda. Kimileri ise dünyanın barbar ülkelerinin kölesi pozisyonunda yaşıyor.

Tehlike çanları şimdi senin ülken için çalıyor, duyuyor musun?

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  05 Şubat 2019 14:37
  3 0
  normaldır. 15 temmuz akşamı tertemiz gömlek ve kırmızı gravatı ile gerinerek öyle bir poz vermişti ki, ULAN HAKKATEN HABER BEKLİYOR dedim.siz olacağa bakın, darbe 3-5 gün falan sürseydi ABD ve AB hemen bu adamı başkan ilan ederlerdi. onu tanıyoruz derlerdi.BU YÜZDEN BATI BANKALARINDA OLAN ALTINLARIMIZI HEMEN ALALIM. bakın şimdi isteyin, 1 nisandan sonra derler.ŞİMDİ VERMEZLER.
 • hursit dilaver

  04 Şubat 2019 15:10
  3 2
  valla yani.. işte SİZİN BURSA ŞEHRİNDE 5 ASLAN PARÇASI BİR KİŞİYİ EVİRE ÇEVİRE DÖVÜPüp hastanelik ederse,ÇEVREDEKİ ÖKÜZLER DE SEYREDERSE, BEN MÜDAHALE EDER VE KEMALE GÖREV VERİRİM DER.adam haklı.demin duydum benazeri bir olay daha olmuş. ya da bebeli kadına asker uğurlamasında saldırma..hem esenyurtta yolu kapat, korna çalan kadına da arabasına da zarar ve dayak..TRUMPA BAHANE Mİ YARATIYORLAR. BU DA FETÖ DÜMENİ Mİ BE..
 • Vijdan

  04 Şubat 2019 12:30
  5 0
  Sayin Özisik yaziniz güzel olmus .Aklima Afrin Harakati geldi bir den bir ppk li Teröristin yakalanma vidosunu Öso askerleri Tarafindan ... Bu Terbiyesiz Terörist te Öso Askerlerine yalvariyor beni Türk askerlerine TESLIM Edin verin diyor,,,,, Dedimki kendi kendime Bizi Yaratan Yüce Allahim Nasilda Biliyor kime ne Vericeyini Bakin Sizdeki Bazi ici temiz ve Caliskan Türklerin Dünya insanlarin Tümü Toplansa Türkün ve gercek Türk Kadinin TIRNAGI olmazlar Yüce Allahim Sizleri Korusun
 • Büyük Türkiye

  04 Şubat 2019 12:19
  4 0
  Baskomutan Erdogan dir Bizim Soy ismimiz , Tarih Yeniden yazilacak Erdogan ve onun Iyi kalp li Arkadaslari Ve herzaman Hürmetle Anilacaklar Les ler de Kokulariyla ve Cehennemin atesiyle ,bizim Erdoganimiz var Varsin Dünya Dünmeyi biraksin Erdogan daki Iman ve insanlik Icin yaptigini Dünyada baska kimse yapamadi Bu Artik kalmis Ici bozuk soytarilara söyleyim bu sefer Kacacak yerde bulamasiniz yemin ederiz
 • Türkiye

  04 Şubat 2019 11:08
  5 0
  Bizler Venezuela Degiliz Bizler Türkoglu Türkiyeyiz Bir Türkiyemiz var Ve Allah Sahidimiz olsunki Secilmis Baskanimiz Erdogani Canimizla kanimizla Korumasak Haram olsun Cünkü O Allahin iyi bir Kuludur Cünkü O secilmis Iyi bir liderdir Sakin haa Gözümüz görüyor kulaklarimiz herseyi Isitiyor ,yobazlik etmesin bazilari.yemin ederiz ki Dar ederiz aman dilemeyiz bir daha Lagalibe ILLALAH
 • Ich Ben

  04 Şubat 2019 11:03
  10 0
  Evel Allah Ey Süleyman ,Evet Böyle olmasina Hic Sasirmayiz birak yapsinlar desinler.Allah Sahidimiz olsun ki Biz Venezuela degiliz Bizdeki Iman Islam Bunlara ve bunlar gibilerine yol vemeyiz Zaten Tankin Altina Bosuna yatmadik Bir defasina .olsun Ammmaaaa Bu Sefer O tanklarin Üstüne Cikariz ve Aman Yapmayin Dinlmeyiz .Erdogan Bu Büyük Türkiyenin Lideridir Vesselam ve Öglede Kalacak cünkü O Islamin Son lideri Allah Vatanimizi Korusun
 • As1

  04 Şubat 2019 10:53
  7 0
  Eder tabi Böyle Ahmak nerde baska bulur ... bunlar numune.. bunlardan umut bekliyen donsuz kalir k
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;