SİYASET

Süleyman Özışık : Tarihten ders almak!..

Tarih
29 Mart 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Uhud Savaşı denilince neredeyse hepimizin aklına, savaşın kırılma noktası olan ve Müslümanlara büyük acılar yaşatan “Okçular Tepesi” hadisesi gelir.

Allah Resulü, cenk meydanının en stratejik olan tepesine elli okçu yerleştirdi ve “Sakın yerlerinizden ayrılmayınız” diye tembihledi.

Ancak  bu 50 kişilik grup içinden 40 kişinin, “Bizim burada durmamızın sebebi, düşman tehlikesini önlemek içindi. Şimdi düşman gittiğine göre, burada artık durmamızı Resulullah efendimiz de istemez. Peygamber efendimizin yanına gidelim, ne emir buyurursa onu yapalım" düşüncesiyle bulundukları yeri terk ettiler. Ancak, tepeyi terk etmeleri savaşın seyrini değiştiren gelişme oldu.

Savaşı kaybetmek üzere olan Halid bin Velid, kaçmakta olan kuvvetlerini toplayarak o tepeden dolanıp İslâm ordusunu kuşattı ve savaşın seyri değişti. Ondan sonra da bilinen acı olaylar yaşandı.

Tarih bize bir şey öğretmişse o da şudur: En kötü şey liderlere olur.

Uhud'da da aynısı oldu. Hak davasını yaymak için mücadele eden Allah Resulü yara alan ilk isim oldu. Hemen akabinde, Peygamber efendimizin amcası olan Hazreti Hamza, Vahşi adlı bir köle tarafından mızrak ile şehit edildi...

AK Parti'nin 17 yıldır verdiği savaş bana Uhud'u hatırlatır.

Recep Tayyip Erdoğan geride bıraktığımız 17 yıl içinde en büyük darbeleri "Okçular Tepesi"ne yerleştirdiği bazı kurmayları tarafından yedi.

Kimi belediye başkanı, kimi teşkilat başkanı, kimi bakan, kimi milletvekili olan bu kurmaylar, tıpkı Okçular Tepesi'nde yaşananları yaşattılar. Uygunsuzluk denizinde usulsüzlük fırtınalarına kapıldılar. Kendileri yok olup gitti lakin verdikleri zarar da büyük oldu...

Tarihin dehşetle tekerrür ettiği bir başka olay daha var size anlatmak istediğim. Timur ile Yıldırım Beyazed'in karşı karşıya geldiği Ankara Savaşı...

140 bin kişilik Ordusu ile Ankara Çubuk'a gelen Timur'un karşısına 85 bin kişilik ordusuyla çıkan Yıldırım Bayezid zaferden emindi. 

Ancak cenk başladığında ilk darbeyi, güvendiği adamlarından yedi. Kara Tatarlar, Timur ile savaş öncesinde anlaşmışlardı. Yeniçerilerin yanına gitmek yerine Rumeli ve Sırp askerlerinin arka cenahından ok atışlarıyla Osmanlı Ordusu'na arkadan saldırdılar. Hemen ardından Anadolu beylikleri de Timur’un ordusundaki Anadolu Beyliklerinin safına geçerek Osmanlı ordusundaki dengeleri altüst ettiler.

Bunu sadece şan için, makam için, ganimet için yaptılar.

Dedim ya, tarih bize en kötü şeylerin liderlere olduğunu göstermiştir diye.

Osmanlı Ordusu kılıçtan geçirildi. Yıldırım Bayezid esir düştü ve Timur tarafından kendi ülkesinin yıkılışı kendine izlettirildi. Bir rivayete göre kahrından öldü, bir diğer rivayete göre ise intihar etti...

Bugün de aynı şeyleri yaşıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün en büyük darbeyi, en güvendiği isimlerden yiyen bir lider olarak öne çıkıyor. Bir zamanlar en şanlı makamlara getirdiği isimler şu anda karşısında saf tutmuş durumda. 

Ve artık AK Parti seçmeninin içindeki belli bir grup da "Bunlar dünya nimetlerinden yararlandı, biz geride kaldık" diyerek safları terk ettiğini ya da terk edeceğini açıklıyor. Ancak bu durum, AK Parti'nin bir dava partisi olduğu gerçeğini değiştirmez, değiştirmeyecek. 

Uhud'dan sonra hiç kimse, inancını, davasını terk edip gitmedi. Kimse kimseye ceza kesmeye, ders vermeye çalışmadı.  

Peygamber ordusu Uhud'daki o yaşananlardan sonra yeniden toparlandı. İslam tüm dünyaya yayıldı ve ebediyete kadar yaşamaya, yayılmaya devam edecek.

Yıkıldı denilen Osmanlı, bir Mehmed Çelebi'nin ortaya çıkmasıyla yeniden kuruldu, dört kıtaya hükmetti. 

Demem o ki...

yazının devamı


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  29 Mart 2019 16:10
  0 0
  maalesef o kadar PKK-PYD-HDP konuşuldu ki, bunlar meşru hale getirildiler. bundan sonra PKK demek ya da hakkında fikir söylemek normalleşecek demek. öyle hain, bebek katili, çete,bölücü demenin bir özelliği kalmıyor. HATIRLAYIN, 60LARDA KOMUNİST DEMEK HAKARETTİ AMA 70-80Lİ YILLARDA KOMUNİST DEMEK AYDINLANMACI, LAİK,MODERN İNSAN OLUVERDİ.bunlar da, sonunda CHP sayesinde LEGALLEŞTİLER.türkiye nereye götürülüyor. bu da batı taktığı sanki.ayne suriyedeki amerikan dansözlüğü gibi.(hursit dilaver)
 • HAK DAVA

  29 Mart 2019 11:10
  1 0
  BAK KARDEŞ YAZINA YORUMU OKUMADAN BAŞLIĞINA BAKARAK YAPIYORUM BU SEFERLİK ; OKÇULAR TEPESİ BİZE ÇOK ŞEY ANLATIYOR BURDA SATIRLAR YETMEZ KISACA DİYORUM Kİ BİZ HALA OKÇULAR TEPESİNDEYİZ BEKLEMEKTEYİZ
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;