SİYASET

Süleyman Özışık : Son seçim anketinin sonuçları…

Tarih
17 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

24 Haziran seçimlerinde en yakın tahmini yapan anket şirketi ORC, yerel seçimler için yaptığı son anketi paylaştı.
Ankete göre oy dağılımı şöyle:

AK Parti: Yüzde 32,4

CHP: Yüzde 23,9

MHP: Yüzde 15,7

HDP: Yüzde 5,1

İYİ Parti: Yüzde 2,4
DİĞER: Yüzde 0,9

Tabii burada kararsız seçmenlerin tercihi anket sonuçlarına yansıtılmamış. Onların oranı da yüzde 20 civarında...
ORC'nin anketi, AK Parti Genel Merkezi'nin yaptırdığı anket sonuçlarına kısmen yakın görünüyor. Kısmen dememin nedeni, CHP ve MHP'nin oylarının bu kadar yüksek görünmesi...
Yani kararsızlar dağıtıldığında CHP'nin oylarının yüzde 28-29 civarında olacağını söylemek, biraz fazla hayalcilik olur. 
MHP'nin de kararsızlar olmadan yüzde 15'leri bulması imkânsız görünüyor. Ancak kararsızlar dağıtılırsa MHP bu oranı görebilir diye düşünüyorum. 
Şimdi tabii, AK Parti'yi yüzde 32 civarında görenler, muhalefet ile aradaki makas farkının kapandığını düşünebilir ama öyle değil...
Kararsızlar dağıtıldıktan sonra AK Parti'nin oyları en kötü ihtimalle yüzde 40 seviyelerine ulaşır. Belki biraz daha üstüne çıkar ama yüzde 40'ın altında olacağını tahmin etmiyorum.
Zira ankette bazı kararsızlar, aday gösterilecek kişiye göre oy vereceğini söylüyor. Yerel seçimlerde aday, partiden daha önemli oluyor. Adayın dürüst, adil, çalışkan ve hakkaniyetli olmasına önem verilirse, 43-44 oranı rahatlıkla yakalanır. 
AK parti de zaten şu anda bunun çalışmasını yapıyor. Daha önce söylediğim gibi, mevcut belediye başkanlarının yüzde 90'ının değişmesi planlanıyor.
Mehmet Özhaseki yönetimindeki ekipler, şu an il il, ilçe ilçe bunun çalışmasını yapıyor.
Bir yandan telefon anketleri, diğer yandan milletvekili ve teşkilatların önerileri, bir diğer yandan da sokak sokak gezerek halkın nabzını tutan özel ekiplerin getireceği raporlar, en doğru adayı ortaya çıkaracak.
Bana soracak olursanız iş bu kez sadece adayın iyi olmasıyla da sınırlı kalmayacak. 
Çünkü kritik bir süreçten geçiyoruz. 
Bu seçimlerde, ekonomik dengeler ilk kez kilit rol oynayacak. Sandık başına gidecek seçmen, ekonominin gidişatına göre de tercih yapacak. Bunun için önümüzdeki mart ayına kadar ekonominin iyi bir noktaya getirilmesi şart… 
Ayrıca ihmal edilen kesimlere büyülü bir dokunuş yapılması da gerekiyor.
AK Parti, emeklilik yasasını makul bir yere çekmez, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmez, polisler başta olmak üzere memurlara söz verdiği gibi 3600 ek gösterge haklarını teslim etmez ise bu seçimlerde kuşkusuz ki ciddi sıkıntılar yaşayacak.  
Bunun yanı sıra, tasarruf tedbirlerinde gözle görülür eylemlere imza atılmaz, Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın üç aylığına getirdiği indirim sürekli hâle getirilmez, bürokrasi, koruma, danışman, özel kalem ve yardımcılarının yaşadıkları şatafatlı hayata son verilmez ise yine sıkıntı yaşanacak. 
Ankara’dan gelen sinyaller, bütün bu sorunların ortadan kaldırılacağı yönünde… 
Bu durumda AK Parti bu seçimlerden de mutlak zafer ile çıkacaktır. Hele hele MHP ile yapılan ittifak, zaferi perçinleyecektir.
Açıklanan yüzde 32'lik sonuçlara da bu sonuçlardan yola çıkarak, "AK Parti'nin sonu geldi" diyenlere fazla aldırış etmemenizi öneririm. 
Onlar 16 yıldır her seçimde AK Parti'nin dondurma gibi, tereyağı gibi eridiğini söyleyip duruyor lakin ortada eriyen bir parti göremiyoruz.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Ak parti= akp

  17 Ekim 2018 18:03
  2 1
  Önce ahlak ve maneviyat sloganı ile yola çıkıldı. Fakat gelinen nokta. Ahlaksız vr maneviyatsız bir toplum olduk. Vur gun talan soygun büyük ihalelerin eş dost ahbaplara verildiği büyük zevatların lüks içinde yaşadığı bir toplum haline geldik. Bence bu seçimlerde bir ders vermenin zamanı geldi. Çözüm sandık boykotu.
 • TEK

  17 Ekim 2018 14:59
  2 0
  Ayrıca Bursa Belediye başkanı alinur aktaş ' ın önceden şoförü daha sonradan özel kalem olarak atadığı Abdülkerim Baştürk başkanın kara kutusudur. Yanından hiç bir zaman ayırmaz. Yaptığı tüm işlerden bir kendisi bir de o kişi haberdardır. Sır küpüdür.
 • TEK

  17 Ekim 2018 14:57
  2 0
  BURSA Büyükşehir Belediye Başkanı alinur aktaş Daha önceden İnegöl ilçesi belediye başkanı iken şöförü Abdülkerim Baştürk , Bursa ya geliğinde kendisini özel kalem müdürü yapmıştır. Bu nasıl bir torpildir ki yıllar önce lise mezunu olan birini yıllarca şoför olarak yanında çalıştırıp daha sonradan Büyükşehir Belediyesine özel kalem müdürü olarak atamak ????
 • TEK

  17 Ekim 2018 14:54
  0 0
  En Basiti Belediyelere Özel Kalem adı altında alınarak sonra da kadro verilip DAire başkanları , şube müdürleri ya da çeşitli müdürlüklerin verilmesi can sıkıcı nokta olmuştur yerel yönetimlerde. Millet Memur olabilmek için yıllarını veriyor , ne sınavlardan geçiyor , ne olduğu belirsiz kişiler bir anda başkanın özel kalemi olarak belediye alınıp istisnai kadro olduğu için sonradakn belediye de kadro veriliyor...
 • HAK DAVA

  17 Ekim 2018 09:44
  4 0
  VALLA SÜLEYMAN BEY EKONOMİNİN GİDİŞATINA VE ADAYDAKİ GÜVENİRLİLİĞE FELAN GERÇEKTEN BAKILIYORSA BU MİLLETİN HDP CHP VE İP NELERİN PARTİSİNE HİÇ OY VERMEMESİ GEREKİYOR HER ZAMAN SÖYLERİM BU ÜLKENİN İKTİDAR PARTİSİ SORUNU YOK BU ÜLKENİN MUHALEFET PARTİSİ SORUNU VAR YAŞADIĞIMIZ TÜM SIKITINLARIN SEBEBİ MUHALEFET PARTİLERİDİR İKTİDAR DEĞİL
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;