GÜNCEL

Süleyman ÖZIŞIK : Rahip Brunson bahane mi?

Tarih
02 Ağustos 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

ABD'li rahip Brunson 9 Aralık 2016'da FETÖ ve PKK ile işbirliği suçlamasıyla tutuklanmıştı. 

Yani bundan 19 ay önce...

Anlayamadığım şey, bu papaz neredeyse iki yıldır tutuklu. Ne oldu da şimdi Amerika için birdenbire değerli biri oldu?

Bilmeyen de rahip Brunson'u değil de Papa'yı kaçırdık sanacak.

Sanki mesele, rahip Brunson meselesi değilmiş gibi, sanki perde arkasında başka nedenler varmış gibi görünüyor. 

O gerekçelerin ne olduğunu anlayabilmek için biraz araştırma yapmak ve ABD'nin canını nerede sıkmış olabiliriz diye irdelemek gerekiyor.

Türkiye son aylarda Silvan'da, Diyarbakır'da ve çok daha önemlisi, Rumların ve İsraillilerin konmaya çalıştığı Akdeniz'de derin petrol sondajı yapıyor. 

Ayrıca, ABD'li firmaların yaptıkları petrol arama sözleşmelerinin yakın zamanda iptal edileceği konuşuluyor. 

Bu durum ABD'nin hoşuna gitmemiş olabilir mi?

Dikkat ederseniz, iki bakanımızla ilgili alınan yaptırım kararının hemen ardından, Amerikan Senatosu'nun da bir yaptırım açıklaması oldu. Türkiye'nin proje ortağı olduğu F- 35'lerin teslim süresinin geciktirileceği açıklandı. 

Çok basit bir soru soralım.

Niye?

Rusya ile beklentilerin çok ötesinde yaşanan yakınlaşma, S 400'lerden vazgeçilmemesi ve aynı zamanda Çin ile yapılan 3 buçuk milyarlık kredi anlaşması, "niye" sorusunun cevabını veriyor olabilir mi?

Biraz daha geriye bakalım.

Milli Savunma alanında hamle üstüne hamle yapan Türkiye, artık dünyaya Atak helikopteri, İHA ve SİHA ihraç eder duruma geldi. Bu durum bir hoşnutsuzluk oluşturmuş olabilir mi?

Daha, daha geriye gidersek...

Terör örgütü YPG'ye milyonlarca dolarlık silah yardımı yapan Amerika'nın bütün planı bir hamle yapmamız sayesinde çöp oldu. Afrin'den çekildiler, Menbiç'te geri adım attılar, Fırat'ın Doğusunda da aynı akıbeti yaşayacaklar.

Bu aşağılanmanın bedelini bir şekilde ödetmeye çalışıyor olabilirler mi?

Kendimize bu noktada sadece şu soruyu soralım.

Yaptırım neden ekonomik değil? Neden Dışişleri ile ilgili değil? Neden özellikle İçişleri ve Adalet Bakanı ile ilgili böyle bir yaptırım kararı alındı?

Terör örgütü PKK'yı bitirme noktasına getiren ve daha iki gün önce, "Fetö'nün de PKK'nın da arkasında ABD var" açıklamasıyla gündeme oturan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu nedenle hedef olmuş olabilir mi? 

Fetö'nün teslim edilmesi konusunda ABD'yi günden güne köşeye sıkıştıran Abdulhamid Gül bu nedenle kara listeye alınmış olabilir mi?

Ben, bunlardan biri yüzünden yaptırım kararı alındı demiyorum. Ama şunu biliyorum ki bir rahip meselesi yüzünden bu kadar gürültü koparmak hiç ama hiç normal değil. Hatta "Trump, Amerika'daki seçim öncesi kamuoyuna sempatik görünmek için bu salakça kararı almış olabilir" diyorum. 

Rahiple ilgili şahsi kanaatimi geçen gün yazdığım yazıda dile getirmiştim. 

Bunun karşılığı, rahibi tekrar çıktığı hücreye sokmak olmalı! 

Ha...

Yaptırım kararıyla ilgili de şunu söyleyeyim. Bu kararın hiçbir değeri yok. Yani Amerika'yı ayağa düşüren, karizmasını biraz daha çizdiren bir karar. Zaten ne Süleyman Soylu'nun ne de Abdülhamid Gül'ün ABD'de kuruş mal varlığı yok. Yani kararı gördüğümde, "Siz bizi güldürdünüz, Allah da sizi kahretsin" dedim. 

Komik çünkü...

Ama buna rağmen, Türkiye'nin alacağı karar mütekabiliyet esasına göre değil, çok daha ağır olmalı...

Adamların geçmiş asırlardan bu yana Süleyman ve Abdülhamid isimlerine bir alerjisi olduğunu biliyorduk, bunu bir kez daha belli ettiler.

Bence alınan karar, iki bakanımızın da ömür boyu taşıyacağı bir şeref madalyası görevi görüyor.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  02 Ağustos 2018 15:42
  0 0
  biz barış devletiyiz. dünyaya İHA,SİHA, HELİKOPTER falan satacağımıza çiçek satalım. tam mevsimi yavru kedi satalım. zaten hollanda ile aramızı düzeltmek için bol bol lale soğanı alalım. ve yetiştirip satalım. yaşasın barış kardeşlik. biz barış ülkesiyiz kodlarımız lozanda böyle konuldu.NİYE MUSULU VERDİK ki ULAN.niye islamı redddip, MABEDSİZ ŞEHİRLER KURMA HAYALİ YAŞADIK ULAN. NİYE KURANI, DİNİ, TÜRBEYİ YASAKLADIK ULAN. hep barış için di mi.. ee. sonra..(ne edelim bu da yorumumuz ola)
 • Ajan

  02 Ağustos 2018 13:01
  0 0
  Rahip değil hocam Ajan Bronson Ajan
 • ThinkingMann

  02 Ağustos 2018 12:52
  1 0
  Çok güzel yazmışsınız hocam. Emeğinize sağlık.
 • HAK DAVA

  02 Ağustos 2018 10:54
  1 0
  YAPILACAK BELLİ İNCİRLİK HAVA ÜSSÜNDEN ABD ÇIKARILACAK NATONUN TÜRKİYEDEKİ TÜM ÜSTLERİNİ BOŞALTIP GÖNDERİLECEK MALATYA KÜRECİKTEKİ İSRAİLİ KORUYAN NATONUN KALKANI KALDIRILACAK TÜM AMERİKA ELÇİLERİ VE KONSOLOSLARI DERHAL SINIR DIŞI EDİLİP KAPATILACAK ASKERİ İLİŞKİLER BİTİRİLECEK YAPTIRIM ÖYLE OLMAZ BÖYLE OLUR P.İ.Ç LER DENİLECEK BAK O ZAMAN NASIL KÖPEK GİBİ YALVARIYORLAR
 • As1

  02 Ağustos 2018 10:53
  3 0
  Bizi Güldürdün Süleyman Hann Allah senden razi olsun Pasam Pasam Güzel yazi Seni Doguran Anadan Allah Razi olsun Pasam Seninle Türkiye Cok güzel
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;