GÜNCEL

Süleyman ÖZIŞIK : Mülakat kepazeliği...

Tarih
01 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Posta kutuma ne zaman göz atsam, sayıları yüzleri bulan imdat ve yardım çığlıklarıyla karşılaşıyorum. 

Pek çoğunuzun tahmin ettiği gibi konu mülakat!..

Kabul edelim ki ülke olarak bu konuda ciddi bir sorun yaşıyoruz. Aslında mülakat demek, bir bakıma kendi adamını kayırma, kendi adamına torpil uygulama gibi bir şey olmuş.

Açık ve net söyleyeyim.

Bu iş bugüne dek böyle geldi ama bundan sonra böyle gitmez. Gitmez çünkü haksızlığa uğradığını söyleyenlere her gün binlercesi ekleniyor.

Şöyle düşünün.

Bir meslek dalına atılabilmek için sınavlara giriyor ve üstün başarı sağlıyor, 85-95 arası puan alıyorsunuz.

Ama bu durum sizi kurtarmıyor.

Birileri, "Tamam sen orada büyük başarı sağladın ama bu yeterli değil. Gel bakalım sana birkaç soru soracağız. O soruları bildiğin takdirde görev atamasına hak kazanacaksın. Yoksa atama hakkı kazanamazsın" diyor.

Gidip oturuyorsun bir komisyonun karşısına...


Sana akıllara ziyan sorular soruluyor. Yani öyle böyle değil. Duyduğunuzda, "Bu soruların mülakatta sorulması ne alaka?" diyebilirsiniz. 

Örneğin: 

"A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın?"

Ya da:

"Kimseye söylemediğin sırrını söyler misin?"

Veyahut:

"Sizce bu odaya kaç tenis topu sığar?"

Evet, evet! 

Şaşırdığınızı biliyorum ama bu ve buna benzer sorular soruluyor. Aslına bakarsanız soruların sorulması da pek bir şey ifade etmiyor. Doğru cevap verseniz bile, bazen komisyonda olanların gözüne giremeyebiliyorsunuz. Aslında bazen değil de çoğunlukla desek daha doğru olur.

Sakın bu haksızlığın sadece AK Parti olmayanlara yapıldığını düşünmeyin. Mesele kendi adamını işe almak, ya da çeşitli çıkarlar karşılığında birilerini işe almak olunca, partiler ya da partililer arasında bir fark gözetilmiyor.

Haksızlığa uğrayanlar arasında CHP liler kadar AK Partililer ve pek tabi ki diğer partililer de var. 

Sadede geleyim.

Girdiğiniz sınavda 95 alıp almamanız hiç önemli değil. Mülakat sonrası size gelen sonuçlara bakıyorsunuz? Sizden çok, çok düşük puanda olan isimler kabul edilmiş, siz kabul edilmemişsiniz!

Yani kurulan komisyonlardaki üç-beş kişi bir bakıma sizin hayatınızın rotasını değiştiriyor, adeta kaderinizle ve geleceğinizle oynuyor. 

Kurulan bu komisyonlardaki kişiler kimdir, kimlerdir bilmem. Ama bildiğim şu ki bu komisyonların pek çoğunda başarı puanı değil, torpil işliyor. Torpili işletenler ise ya kendi adamlarını işe yerleştiriyor ya da açık ve net olarak söyleyeyim ki rüşvet alıyor.

Başka bir ihtimal yok!

Son aylarda bildiğim kadarıyla öğretmen atamaları mülakatı yapıldı. Bu konuda bana gelen yüzlerce elektronik posta var. Mülakat mağdurları, "Nereye başvuruda bulunduysak bir çözüm bulamadık. Lütfen bize bir yol gösterin" diye adeta yalvarıyor.

O yolu göstereyim.

Sevgili kardeşim. Karşısına oturup sizi mülakat sınavından geçirenlerde de onlar sayesinde torpille işe girenlerde de belli ki Allah korkusu yok. O zaman onlara başka bir korku yaşatın. 

Mesela, araştırıp, puanı sizden çok çok düşük olmasına rağmen işe alınan kişileri bulun. Mesela bu kişi bir öğretmen mi? Hangi il veya ilçede, ya da hangi okulda öğretmenlik görevine başlayacağını öğrenin. 

Yanınıza yerel medyayı, hatta imkânı varsa ulusal medyayı alın ve okullar açıldığında gidip torpille öğretmenlik görevine başlayan o kişinin yakasına yapışın. 

Kul hakkına girdiğini, emek hırsızı olduğunu yüzüne yüzüne haykırın. Torpille işe başlayan bu emek hırsızını tüm Türkiye'ye deşifre edin. 

Ona bu torpili yapanları da tabi ki... Size bundan sonra düşen ancak bu olur. Bundan başka çözüm aklıma gelmiyor. 

Aslında bu işin çözümü çok basit.

Devletin, artık torpil kapısına dönüşen bu mülakat komisyonlarını ortadan kaldırması, sorunu kökten çözecektir. Ama bunun için de ciddi bir kamuoyu gerekiyor. 

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • HAK DAVA

  03 Eylül 2018 11:36
  0 0
  EEEE BİZ DURDUK YERE DEMİYORUZ Kİ LİYAKAT VE EHİL OLANLAR GÖREVE ATANMALI YAZINIZDA EKSİK KALAN BAZI KISIMLARDA VAR MESELA ATAMALARA BAKIYORSUNUZ BİR DE ATANANLARIN BİTİRDİĞİ ÜNİVERSİTELERE BAKIYORSUNUZ HİÇ ALAKASI OLMAYAN İNSANLAR ALAKASI OLMADIĞI YERLERE ATANMIŞ AKIL ALIR GİBİ DEĞİL HERİFCİ OĞLU BÖLÜM MEZUNU AMA ÖĞRETMENLİĞE ATANMIŞ DİĞER TARAFTAN BAKIYORSUNUZ 4 YIL ÖĞRETMENLİK OKUMUŞ AMA HİÇ ATANAMAMIŞ..YANİ AYISI OLAN MI DAYISI OLANMI ANLAMIŞ DEĞİLİM...
 • ahmet yıldırım

  03 Eylül 2018 10:50
  1 0
  abi ak parti döneminde torpil daha cok olmaya basladı
 • Mustafa Can

  02 Eylül 2018 12:33
  3 0
  Çok yerinde bir tespit, hatta çözüm önerileri de çok doğru / etkili; ya düzelecek (adalet) ya da Allah bizi düzeltecek..
 • Aynen

  01 Eylül 2018 23:48
  1 0
  Ankara kahramankazanda eğitim birsen üyelerine ayrıcalık tanınıyor ayrıca ilim yayma ce miyetine takılanların milli eğitimdeki yükselme hızları lütfen incelensin bu sadece kaba bakışla gördüklerimiz incelendiğinde çok daha fazlası çıkabilir ak partiye oy veren bir seçmen olarak bunlara tanık olmaktan çok üzülüyorum lütfen bizim verdiğimiz oylarla birileri at koşturmasın ben dahil kimseye hakkı olmayan bir konum verilmesin saygılar
 • Mahi Devran

  01 Eylül 2018 22:43
  0 1
  Mülakat yoluyla yazılı sınavı güç bela geçen birini, yazılı sınavı üst derece ile geçen birinin önüne geçirebiliyorsan burada büyük bir tehlike var demektir. 1- Devlet kadrolarını yetersiz ama torpilli yandaşlarla doldurmak mümkün olur. 2- Bu yandaşlar yoluyla devleti belli bir zümre, grup veya cemaatin denetimine sokma tehlikesi var. 3- Mülakat yoluyla adaletin sarsılması mağdur olan vatandaş kitlesinin küskünlüğünü ve toplumsal çekişmenin zeminini hazırlar.
 • Fihi Mafi

  01 Eylül 2018 22:28
  1 0
  Mülakat uygulaması, özelliği gereği subjektiftir. Mülakatı yapanların kişisel kanaatlerine dayanır. Bu yüzden aslında çok sınırlı durumlarda, eşitler arasında seçim yapmak için adayların ek özelliklerini, kişilik ve yeteneklerini daha iyi anlamak için başvurulması gerekir. Mülakatı yapanların istismarına çok açık olduğu için sınırlı durumlarda başvurulması gerekirken bugünkü durumda genel bir uygulama haline gelmiştir.
 • Bc

  01 Eylül 2018 20:22
  0 1
  Görüp gereğini yapayanlar. hiç Düşünmezler mi.
 • Çakır Ahmet

  01 Eylül 2018 16:44
  2 0
  Bu mülakat olayları tamamen kalkmalı çünkü bunlar bir grubun bir cemaatin veya bir fikrin yöneticisi olabilirler Bu gibi durumda onlar kendilerine uyan kişiler alacaklar demektir Oysa bu memleketin insanı Eğer başarılıysa sağ veya sol Ne Farkeder sağdan da soldan da bu memlekete hizmet edecek insanlar babandır elbette kimse kendini memleketin sahibi olarak göndersin
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;