GÜNCEL

Süleyman Özışık : Kur Bal'ım, sende parti kur içinde kalmasın!

Tarih
23 Ekim 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık
23 Ekim 2014...
AK Parti'den istifa eden Kütahya Milletvekili İdris Bal, Türkiye'nin tamamını kucaklayacak bir parti kurmaya karar vermiş! Söylediğine göre 2 yıldır bu partinin kurulması için önderlik ve liderlik yapıyormuş!

2 yıl önce...

Yani daha dershane tartışmaları gündemde yokken ve Gezi olaylarından tamı tamına 9 ay önce yeni bir parti kurmanın hesaplarını yapıyormuş.

Bu açıklamayı duyunca, iki yıl önceki haber arşivlerini tarama ihtiyacı hissettim. Karşıma Erdoğan'ın son kez aday olduğu AK Parti kongresine ilişkin haber geldi.

O günlerde yeni bir parti hazırlığını gizliden gizliye yapan İdris Bal kongre salonunda bir televizyon kanalına konuşuyor.

Bakın ne diyor:

"Partimiz darbelerle mücadele konusunda önemli atılımlar yapan bir partidir. AK Parti her anlamda demokrasinin teminatıdır."

Peki dün ne diyor?

"Partiler millete hizmet etmek için, hizmetkar olmak için yarışan dostlardır, arkadaşlardır, düşman değildir. Düşmanlık bir tarafa atılmalı, Türkiye'de hukukun tesis edilmesi için, adaletin tesis edilmesi için, devletin saygınlığının iade edilmesi için özgürlüklerin kurulması için el ele hareket edilmelidir. Biz bu çerçevede arkadaşlarımızla bir araya geldik ve yeri gelince adını da koyup milletimizle paylaşacağız..."

İçinde bulunduğu partiye ve dava arkadaşlarına ihanet eden beyefendi söylüyor bunları. Gel de samimiyetine ve dürüstlügüne inan...

"Arkadaşlarımızla bir araya geldik" dediği de ne biliyor musunuz? Bilmeniz mümkün değil tabi...

Herşeyleri gizli kapaklı olduğu gibi bu işi de gizli saklı yaptılar.

Bundan bir iki hafta önce kuracakları partinin altyapı çalışmalarını tamamlamak ve fikir alışverişinde bulunmak üzere belli kişilere davet gönderdiler.

Davete icabet edenler arasında Hakan Şükür hariç bütün tuzluklar vardı. İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin de bunlardan biriydi. Toplantıya bazı gazeteciler de katıldı. Mehmet Baransu ile Neval Sevindi de toplantıda yer aldı.

Toplantıda söz alan Mehmet Baransu parti kurma çalışmasının doğru bir karar olduğunu ama partiye iyi bir lider bulunması gerektiğini söylediğinde işler bir hayli çirkinleşti. Baransu'nun bu eleştirisine tahammül edemeyen İdris Bal ayağa kalkarak, "Kes sesini! Sen fitne üretiyorsun" diyerek Baransu'yu susturdu.

Uzun süre meramını anlatmaya çalışan Baransu Bal'ın çirkin saldırılarından kurtulamayınca, "İdris bey sizi izlerken şu an küçük bir Recep Tayyip Erdoğan görüyorum. Asabilikte ve fikir özgürlüğüne bakışta sizin ondan hiç mi hiç aşağı kalır yanınız yokmuş" diyerek sözlerini bitirdi. Toplantıya katılanlar İdris Bal'ın bu sözlere, "Bu partinin lideri benim ve senin gibi fitne fesat üretenlere meydanı bırakmayacağım" tehditleriyle cevap verdiğini söylüyor.

Erdoğan'ı tek adamlıkla ve diktatörlükle suçlayıp istifa eden adamın son hali bu!

Partide yer almayı düşünen isimleri görünce ben şahsen siyaset adına çok umutlandım! Düşünsenize taklacı İdris Naim Şahin'in olduğu bir partiyi! Tek başına yüzde 10 alır evelallah! Peki gazetecilikte dibin de dibini bulan Neval Sevindi'ye ne demeli?

Ülke olarak ne zaman siyasete atılacağını dört gözle bekliyorduk, şükürler olsun ki o günler geldi! Onun da tek başına alacağı oy oranı nereden bakarsanız bakın yüzde 10! İdris Bal'ın liderlik vasıflarını düşünürsek, kişisel oylarının yüzde 15'ten aşağı olmayacağını hissediyorum!

Al sana yüzde 35!

Hakan Şükür var, Emre Uslu var, Önder Aytaç var, Nazlı Ilıcak var. Hadi yüzde 10 da onlara verildiğini varsayalım.

Gelsin yüzde 45!

Gerisi Pensilvanya sakininin iki duasına bakar. İman-ı İdris, İhsân-ı İdris, İhlas-ı İdris, ıza-yı İdris, yakin-i İdris demesiyle parti alır başını gider. Tıpkı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun alıp başını gitmesi gibi!...

Yalnız bu oy oranlarının alınabilmesi için parti isminin de, ambleminin de tüm kesimleri kucaklaması gerekiyor.

Parti logosu için alternatif çok... Kaset, ananas, tuzluk, haşhaş gibi şeyler kullanılabilir. Partinin ismine gelince, birileri Tuzluk Partisi falan diyor ama ben bu fikre katılmıyorum.

Bence Partinin ismi 'HVDTAKGP' olmalı. Tamam kısaltılmış ismi toplumu bir süre zorlayacak ama açılımı çok güzel: "Hıyarım var diyene tuzluk alıp koşarak gidenler Partisi"

Slogan da kampanya vaatleri de hazır: "Biz sizi hep dinledik ve dinlemeye devam edeceğiz. Bize oy verene 5 kavanoz bal hediye!"

İşin şakası bir yana...

CHP bugüne kadar AK Parti'nin ekmeğine yağ sürüyordu, cemaatin partisi de o ekmeğe bal kaymak olmaya geliyor. Geçtiğimiz seçimde CHP + MHP + 14 parti birleşmişti. Bu partilere biri daha eklenir. Olan da CHP'ye olacak. Bu seçimde cemaatin desteğini göremeyecekler.

Çünkü bu millet temelini ihanet üzerine kuran hiçbir partiye veya harekete rağbet etmedi, etmeyecek. Bir zamanlarda şey vardı...Şey, adı neydi unuttum. Akif Şener mi, Abdüllatif Koşener mi neydi?

Hah tamam hatırladım, Abdullatif Şener! Birinci parti olacağım diye gitti, kendi memleketinden ve köyünden bile oy alamadı. Şimdi esamesi bile okunmuyor. İdris Bal da Abdüllatif Şener'in cemaat versiyonu olur en fazla...

İdris bey turşu kursun, zamanı gelince olur ama bu partiden yüz yıl geçse bir şey olmaz. Ben şahsen İdris Bal'ın yerine olsam parti kurmak yerine iki günde bir cemaatçi diğer isimleri bir gemide toplar parti yaparım!

En azından daha eğlenceli olur!

Birilerinin kendisine "Kur Bal'ım, sen de parti kur içinde kalmasın" dediği, Pensilvanya sakininin de icazet verdiği belli. Bu partinin ülkeye sadece bir faydası dokunur. Millet yıllardır aynı partileri sandığa gömmekten sıkılmıştı, en azından bir yenilik olur.

Bakın şimdiden söylüyorum.

Dün açıklanan bir partinin kuruluş açıklaması değil, bir intihar açıklamasıydı. Bu parti seçime girip 1 puan alarak cemaatin bitiş düdüğünü çalacak.

"Yeterince rezil olmadık, bir de parti kurup öyle rezil olalım" diyorlarsa bu da onların tercihi...
İnternethaber.com

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;