POLEMİK

Süleyman Özışık : Kılıçdaroğlu Sözcü’yü niye savundu?

Tarih
06 Şubat 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık
Aslında Sözcü Gazetesi'nin, yazarı olduğum Türkiye Gazetesi ile ilgili attığı iftira içerikli ve operasyon amaçlı manşetlerine değinmeyi düşünmüyordum. 

Zaten bana da pek gerek kalmıyordu.

Sevgili Fuat Uğur ile Cem Küçük'ün yazdığı yüzde yüz doğru ve tahrip gücü yüksek yazıları Sözcü’ye yetiyor da artıyordu bile. 

Ancak önceki gün mesele başka bir boyut kazandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP Grup Toplantısı'nda Sözcü'den yana taraf tutup İhlas Finans'a saldırınca meseleye müdahil olmak farz oldu.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, “İhlas Finans'ın elindeki sermayeyi yandaş kuruluşlara aktardığı için kapatıldığını ve 70 bin kişiyi mağdur ettiğini” söylüyor.

Kendisini dinlerken, "Bir adamın doğrusu böyleyse yalanı nasıldır acaba" diye düşündüm. Ancak attığı yalanlar nedeniyle milyonluk tazminatlar ödeyen bir adam mevzu bahis olunca, insan her türlü fenalığı bekliyor işte...

Gelin bugün zamanda biraz yolculuk yapalım ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun nasıl yalan söylediğini ortaya çıkarabilmek için İhlas Finans'ın nasıl "Batırıldığına" dair gerçeklere mercek tutalım.

İhlas Finans, 28 Nisan 1995 tarihinde, 1 trilyon Türk lirası ödenmiş sermaye ile kuruldu. Kurulan bu finans şirketi her ne hikmetse Türkiye'de sadece bir kişiyi rahatsız etti.

O kişi, İhlas Finans'ın kuruluşundan bir yıl sonra, yani 1996 yılında Asya Finans'ı kuran Fetullah Gülen isimli şeytandı. Zaten geriye dönüp tarihlere bakarsanız, Gülen'in hayatının her döneminde İhlas Grubu'nu istemediğini ve birebir taklit ettiğini görürsünüz.

Sırasıyla gidelim.

İhlas Grubu Türkiye Gazetesi'ni kuruyor. O zamanlar gazete okumanın günah olduğu vaazları veren Fetullah Gülen birkaç yıl sonra Zaman Gazetesi'ni kurduruyor. 

Merhum Enver Ören TGRT Haberi kuruyor, Fetullah Gülen hemen Samanyolu TV'nin kurulması talimatını veriyor. Enver Ören İhlas Finans'ı kuruyor, Gülen "Asya Finans'ı kurun" talimatı veriyor. Ve son olarak İhlas Holding kuruluyor, Gülen karşısına Kaynak Holding'i koyuyor.

Ve daha da ilginç olanı, İhlas Grubu'nun batırılması gerektiğini söylüyor yakınındaki kurmaylarına...

Bunu yapmak için de boş durmuyor. 

Türkiye'nin tüm kılcal damarlarına sızdığı gibi, Türkiye'deki büyük şirketlere sızdığı gibi, İhlas Finans'a da sızıyor. Güven tesis ederek üst makamlara gelen adamları sayesinde İhlas Finans'ı tasfiye etme sürecini başlatıyor.

Bu işi şöyle yapıyor.

Önce kendisine bağlı cemaat mensuplarına, İhlas Finans Kurumu'na para yatırın talimatı veriyor. Bu talimat sonrası bankaya büyük meblağlar yatırılıyor. Hemen ardından, "Paranızı çekin" talimatı veriyor. 

Gelin sonrasını Tasfiye Halindeki İhlas Finans Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Hattatoğlu'ndan dinleyelim:

"Gülen, kendi adamlarına paraların çekilmesi talimatı vermeye başladı. Müşterilerimiz bankanın kapısına dayandı. Bir çırpıda 200 milyon TL para çekme talebi geldi. Bu kadar yüklü para çekme talebini hangi banka gelirse gelsin karşılayamaz. 

O dönemde, yani 1999 yılında Merkez Bankasında 120 milyon dolarlık paramız var. Ama gelin görün ki birilerinin devreye girmesinden dolayı Merkez Bankası paramızı vermiyor. Öyle bir ayarlama yapmışlar ki, Merkez Bankası bu paranın hepsini değil, 10 milyon dolarını veriyor. 

Paramızın büyük bir kısmı Merkez Bankası'nda kaldı. Bize verilmedi ve hemen ardından tuhaf bir şekilde Maliye Bakanlığı bu paraya el koydu. Paramıza el konulduktan sonra ayakta kalmamız mümkün değildi ve banka battı"

Peki o dönemde İhlas Finans'a el konulması noktasında hangi hükümet yetkilisi görev aldı dersiniz?

Onu da söyleyeyim.

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in prensi olarak bilinen Hüsamettin Özkan!..

Fetullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Bülent Ecevit bu karara bir süre direnmiş gibi yaptı ama sonrasında el konulması talimatı verdi.

Bir ülke düşünün ki o ülkenin Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı bir finans kurumunun parasına eşkıya gibi çöküyor. "Senin bende olan paranı vermiyorum" diyor, bununla da yetinmeyip o finans kuruluşuna el koyuyor.

Kapalı kapılar arkasında savrulan tehdit ve şantajlar sayesinde İhlas Finans kurumu tasfiye sürecine zorlanıyor. "Mağdur olan 70 bin kişinin zarar ziyanını da sizin boynunuza bıraktık. Eğer ödemezseniz, sizin diğer kurum ve kuruluşlarınıza da çökeriz" deniliyor. 

Yaşananların özeti bu...

Türkiye Gazetesi’nin yazarı olmadığım dönemlerde de hep söyledim. Devlet, o dönemde İhlas Grubu’nun parasına hukuksuzca el koydu. El konulan para, bugün 70 bin mağdurun hakkının ödenmesi için fazlasıyla yetiyordu.

İhlas Grubu’nun bu mağduriyeti giderebilmesi için önce devletin İhlas Finans’a yaptığı haksızlığı telafi etmesi ve el koyduğu parasını ödemesi gerekiyor.

Kaldı ki…

Yazdığım bütün bilgiler bugün devlet kayıtlarında mevcut ve eskiden Gülen'in yanında durup, ihaneti gördükten sonra ayrılan eski cemaat mensupları da bu yaşananları harfi harfine doğruluyor. 

Ama dikkat ederseniz Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada efendisi Fetullah Gülen ile ilgili tek kelime etme gereği duymuyor. Fetullah Gülen'in o dönemde Ecevit'i nasıl parmağında oynattığına hiç değinmiyor.

Neden?

Çünkü işi bu.

Türkiye'nin en zor zamanlarında bazen PKK’ya, bazen de Fetullah Gülen'e, açıktan destek veren Sözcü Gazetesi'ni savunmak adına yapıyor bunu. Eğer bunu yapmazsa efendisi Fetullah Gülen kulağını, hatta ipini çekecek. Bunu bildiği için savunuyor Sözcü’yü ve Sözcü’nün yalan içerikli manşetlerini…

Yazık, gerçekten yazık.

Türkiye belki pek çok şeyi hak ediyor ama Kemal Kılıçdaroğlu gibi bir siyasetçiyi asla ama asla hak etmiyor. 

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • VataNdaş

  07 Şubat 2019 18:02
  0 0
  Rabbim, zalimlere karşı kılıcınızı! her daim keskin kılsın...
 • maskosu

  06 Şubat 2019 11:37
  9 1
  Sayın Süleyman bey 1993 yıllarında TGRT kurulsun diye esnaflardan yardım topladık, fakat sonra gördük ki! paralar Hülya Afşar'a gitti, Allah'ın gadabı geldi ve holding battı ( kim sebep oldu çok mühim değil) Fetöcüler de kraldan fazla kralcı oldu Allah'ın gazabı onları da buldu, şimdi sıra kim zulüm ederse onlarda; ALLAH'ın kanunu böyle. Kim iyilikten bir şey elde ederse Allah'tandır, Kim de kötülükten bir şey bulursa nefsindendir.
 • genesis

  06 Şubat 2019 11:30
  2 8
  FETÖ olmasa günahlarınızı kime yıkacaktınız merak ediyorum. Enver Ören denilen pisliğin eğlenceler düzenlediğini, paraları karılara kızlara dağıttığını cümle alem biliyor. ABD sesi radyosu da TGRT radyo üstünden yayın yapıyordu ve paraların bir kısmını da abd kaçırdıkları da malum. oğul Mücahit Ören yıllar yılı ABD vatandaşlığı yaptı. siz maaş aldığınız kurumun pisliklerini örtebilirsiniz ama halk şunu iyi biliyor ki siz de FETÖ gibi bir örgütsünüz ve devlet içinde sizler de nemalanıyorsunuz.
 • HAK DAVA

  06 Şubat 2019 11:03
  7 0
  ANLAYANA SİVRİSİNE SAZ ANLAMAYANA SAZIDA SOKSAN AZ KARDEŞİM HADİ TÜRKİYE BU KANCIK HERİFİ HAK ETMİYORDA; BU MALIN PEŞİNE DÜŞÜP GİDEN MALLARI HAK EDİYOR MU ACEBA..EEE NE YAPACAKSIN MEMLEKETTE BU KADAR MAL VARKEN
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;