SİYASET

Süleyman Özışık : İnce'ye konuşan eski AK Partili'yi biliyorum!

Tarih
02 Haziran 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Gelin bugün Muharrem İnce'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında dile getirdiği o iddiayı biraz detaylı konuşalım. 

İnce, "Sen 2001 yılında Pensilvanya'ya gidip Fetullah Gülen'den parti kurmak için icazet aldın" diyor. Buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "Bunun aslı astarı yok, ispatlamazsan namertsin" diye cevap veriyor. 

İnce'yi destekleyen yandaşları, Fetullah Gülen'in bir videosunu yayına koyarak bu iddiayı destekliyor. 

Gülen'in o videoda neler söylediğini kendisinden dinleyelim:

"Onunla çok sıkı münasebetim olduğu söylenemez. Parti kurmak istediği zaman yanıma geldi. Erbakan'dan ayrılmak istediğini söyledi. Hocayla vuruşmadan bu işi yapmasını tavsiye ettim. Türkiye'de askeri darbelerin birbirini takip etiğini, askerlerle de iyi geçinmesini önerdim"

Videoda söylenen sözler gayet açık ve net mi?

Değil!

Niye değil?

Çünkü bahsi edilen videonun devamı var. İnce'yi destekleyen arkadaşların görmezden ve duymazdan geldiği daha başka sözler de söylüyor Fetullah Gülen o videonun devamında...

Diyor ki:

"Yanımdan ayrıldıktan sonra asansöre biniyor, yanında bir arkadaşımız var ama o bunun farkında değil. Yanındaki arkadaşlara, "İlk önce bunun hakkından gelmek lazım" diyor. Zaten bir gün bile adımı andığına şahit olmadım. Seçimi kazanırken bile adımı anmadan, Pensilvanya'ya teşekkür ederim demekle yetindi..."

Madem Fetullah Gülen'in sözlerini en büyük delil olarak kabul ediyoruz. O zaman Erdoğan hakkında söylediği, "Beni bitirme kararını o gün almıştı" sözlerini de delil olarak kabul edeceğiz. 

Öyle ya!

Fetullah Gülen, "Bu adam benimle hiç kol kola yürümedi, bana sevgi beslemedi" diyorsa, o zaman "Erdoğan Gülen'i ihya eden isimdir"iddiası da kendiliğinden çöpe gitmiş oluyor değil mi?

Bunu geçelim...

Aslında Muharrem İnce'ye, "Biz Pensilvanya'ya beraber gittik ve Gülen'den icazet aldık" diyen kişinin kim olduğunu ben çok iyi biliyorum. 

O isim, Abdullah Gül'den başkası değil...

Nereden mi biliyorum?

Gülen'in haftalık vaazlarının yayınlandığı hurkul.org isimli sitesinin editörü Osman Şimşek o günü şöyle anlatıyor:

"2000’li yılların başında AK Parti’nin kuruluş aşamasında, Erdoğan da Pennsylvania’ya gelmiş; yaşadığımız yeri görmüş, kahvemizi içmişti. Hatta o gün musluklarımız bozuktu; bizimle beraber bahçedeki hortumdan abdest almıştı. Yine aynı gün Abdullah Gül de teşrif etmiş; yaşantımıza şahit olmuş ve bizimle aynı safta namaza durmuştu."

Durun, durun!

Bundan sonrası çok daha önemli, çünkü Osman Şimşek çok ilginç detayları asıl bu kısımda veriyor:

Bakın ne diyor:

"Hocamız, 'Abdullah Bey dostumuzdur. Dosta karşı tekellüf saygısızlık olur. Anadolu insanı farklı muameleden rahatsızlık duyar. Yemeği ortak soframızda ikram edelim, sohbetimizi aynı salonda sürdürelim' diye uyarıda bulundu!'”

Açıklamadaki üç önemli ayrıntıya dikkat ettiniz mi?

Bir: Erdoğan'ın Pensilvanya'ya geldiğini söyleyen Osman Şimşek, Erdoğan ile Gülen arasında bir görüşme yapılıp yapılmadığına değinmiyor.

İki: "Bahçedeki hortumdan abdest aldı" dediği Erdoğan'ın, Fetullah Gülen'in arkasında namaza durduğunu söylemiyor. Sadece Abdullah Gül'ün kendileriyle birlikte saf tuttuğunu açıklıyor.

Üç: Abdullah Gül'ü kendi sofrasında ağırlayacağını söylüyor ama Erdoğan için aynı şeyleri söylemiyor. Abdullah Gül ile sohbette buluşacağını söylüyor ama Erdoğan'ın adını dahi anmıyor.

Şimdi...

Erdoğan, Gülen ile 2-3 kez görüştüğünü zaten konuşmalarında kabul ediyor. Bu görüşmelerden birinin Pensilvanya'da yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. 

Ama şunu iyi biliyorum.

Gerek Fetullah Gülen'in gerekse Osman Şimşek'in açıklamalarına baktığımızda, ortada bırakın bir icazet alma durumunu, yüz yüze bir görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmediğine dair en ufak bir ayrıntı yok.

Bunu da geçelim…

Yazı biraz uzun olacak ama, hazır mesele icazetten açılmışken, CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimlerden icazet aldığına da değineyim. 

Vereceğim tarihlere lütfen dikkat ediniz:

Tarih 26 Nisan 2018...

CHP ile İyi Parti ve Saadet Partisi ittifak görüşmelerine başlıyor. İttifak dışında kalacağını anlayan HDP'nin sözcüsü Ayhan Bilgen, "Bizi milletvekili seçiminde yok sayanlar, cumhurbaşkanlığı seçiminde desteğimizi alamazlar" diye açıklama yapıyor. 

İlginç olan şu ki HDP o güne kadar henüz Selahattin Demirtaş'ı aday göstereceğini açıklamıyor. Çünkü Kandil Demirtaş’ı istemiyor. 

Tarih 28 Nisan 2018...

Abdullah Gül, Saadet Partisi'nin kendisine teklif getirdiğini, ancak geniş mutabakat sağlanmadığı için aday olmadığını açıklıyor. 

Tarih 2 Mayıs 2018... 

CHP, İyi Parti ve Saadet, ittifak görüşmelerinde anlaşmaya varıyor. HDP'nin ittifakın içinde yer almayacağı açıklanıyor. 

Tarih 4 Mayıs 2018...

HDP'li Ahmet Türk, "Bizi muhalefet blokunun dışında bırakanlara neden oy verelim?" diyerek ittifaka destek vermeyeceklerini açıklıyor. . Aynı gün, Pervin Buldan ve Ayhan Bilgen de ittifaka ve ittifakın çıkaracağı adaya oy vermeyeceklerini söylüyor. Ama hala Selahattin Demirtaş ismi açıklanmıyor. Çünkü Kandil, Demirtaş'ın daha fazla ön plana çıkmasını istemiyor. 

Aynı gün, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayının Muharrem İnce olduğu açıklanıyor. 

Tarih 6 Mayıs 2018...

CHP'li kimi isimler, Erdoğan'ın ilk turda seçilmemesi için Demirtaş'ın aday gösterilmesi gerektiğini söylüyor ve arka kapı diplomasisi uygulanarak HDP ve Kandil ikna ediliyor. 

Tarih 7 Mayıs 2018...

Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden avukatları aracılığıyla Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıklıyor. 

Şimdi sıkı durun...

Tarih 19 Mayıs 2018...

Terörist başı Cemil Bayık ekrandan direkt Kılıçdaroğlu'na sesleniyor, "Gelin Erdoğan ve Bahçeli'ye karşı tek güç olalım ve onları gönderelim. HDP baraj altında bırakılmamalı" diyor. 

Aynı gün HDP'den ardı ardına açıklamalar geliyor, "İkinci tura kalması durumunda Muharrem İnce'yi destekleriz" mesajları veriliyor. 

Ve final...

Tarih 23 Mayıs 2018...

Kemal Kılıçdaroğlu, ittifaka almadığı HDP'nin, barajı geçmesi gerektiğini söylüyor. CHP'lilerden, bu partiye destek vermeleri için açık açık oy istiyor. 

yazının devamı


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Aaa

  02 Haziran 2018 17:19
  0 0
  Süleyman bey vatandaş olarak sıkı siyaset takipçisi olarak diyorum ki Abdullah Gül değil Abdüllatif Şener zarar görmesin istiyorlar ya doğru onlara göre zarar görmesin Konya'da chp için oy toplama peşinde (aday) şimdi açıklarlarsa asıl o kişiye değil konya'dan gelecek oylara zarar olacak ince'nin hesabı bu .Çünkü 24 hazirandan Sonra demesi de ondan dikkate alınsın
 • HAK DAVA

  02 Haziran 2018 14:47
  0 0
  YAA SÜLEYMAN BEY BEN YERİNİZDE OLSAM BUNLARI HİÇ KALE ALMAZDIM.BUNLARIN KİLOSU ORTADA DÜŞÜNSENE YAA CHP VEKİLİ TUNCAY ÖZKAN MARMARAY PROJESİNİ 7 YIL ÖNCE ÖLMÜŞ BÜLENT ECEVİTE MAALETTİ ARTIK MAZARDAN ÇIKIPTA YAPTIRDIDA BİZİM Mİ HABERİMİZ OLMADI
 • HAK DAVA

  02 Haziran 2018 14:22
  0 1
  BUNLARIN ORUSPULUĞUNU ANLATMAYA KELİMEDE SÖZCÜKLERDE YETMEZ ORUSPUNUN 100 TANE GÖMLEĞİ OLURMUŞ 1 TANESİNİ KENDİ 99 TANESİNİDE BAŞKASINA GİYDİRİRMİŞ. AŞAĞIDA YORUM YAPAN ARKADAŞ O FETÖ İADE BELGELERİ AMERİKA DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞINDA ZATEN VAR VE ORDAKİ CIA AJANLARI PENSİLVANYAYA AKTARIYORLAR ZATEN
 • hursit dilaver

  02 Haziran 2018 11:13
  1 2
  s0n raddede MHP ye ihtiyacınız var.seçim akşamı durum anlaşılınca, CHPnin ankara,istanbulda neler yapacağını bilin.hazır 0lun.siz 77 seçimleri akşamını bimezsiniz.bu anlarda bizim AKPnin grup çığırtkanları nerde 0lur bilemem ama MHPnin geçleri ayakta 0lur.MHPye her zaman bu ulkenin ihtiyacı var.0nlar da77de pencereden atılan ulkuculeri unutmadı etn0grafya muzesinde.seçim akşamı hazır 0lun tvnette de MARANKİ DEPREMİ Mİ YAŞANIY0R NE..sizn 24u akşamına 0daklanın bakalım.hemşerim marankiye değil.
 • hursit dilaver

  02 Haziran 2018 11:08
  2 3
  marankiyi diline d0layan bizim mahalle medyası, hakkaten mahalle medyası.barış ataya ,,CHPlilere buyuk saygı.YARIN SEÇİMİ ALIP TA TVLERİNİZE,GAZETELERİNİZE EL K0NULUNCA GÖRECEĞİM BEN SİZİ.bakın hala FETÖculer faal. F35i alacak pil0t da fırar etmiş.2 nesil bu devam edecek.unutmayın. saf 0lmayın.CHP BUNU biliy0r ve FETÖ ile enseye t0kat 0lmaya hazr. iktidar var s0nunda..BAHÇELİNİN AF TALEBİ, BİR ŞEY VAR Kİ, AF DİY0R. BELKİ ÇAKICI MAPUSLARI K0NTR0L ALTINDA TUTUY0R Kİ, 0 da yetti gari mi dedi acep
 • hursit dilaver

  02 Haziran 2018 11:01
  0 3
  bir de şu k0nu var.CHP pr0gramında ÖZERKLİK ŞARTI falan var. yani ABnin isteyip bizim kabul etmediğimizi CHP pr0grama k0ymuş. ULAN KARATEPE BU LAFIN YANINDAN BİLE GEÇMEDİĞİ HALDE 7 HAZİRANDA 0NU VE AKPYİ EYALETÇİ DİYE DAMGALADINIZ. nerde bizim medya.bzim pısırık medya. CHPnin d0ğuda eyalet sistemi, belediyelere hurriyet vermesine tık y0k da MARANKİ BİR LAF ETTİ ,HEPSİNİN DİLİNDE.bizim medya da bu yani.
 • hursit dilaver

  02 Haziran 2018 10:58
  0 0
  bizim adliye bakanlığı bu CHPlilere fetö d0syalarını mı gösterecek. ç0k guzel, biz de yarın medyada sayfa sayfa ögreniriz. ve CHP ASLA TATMİN 0LMADI, BU EVRAKLAR EKSİK, MUHARREM D0ĞRU DEMİŞ,diyeceklerini de bilin emi. hatta bunların cep telef0nu ile resimlri çekilip CANLI CANLI PANDİSPANYA ZANG0CUNA AKTARILACAĞINA DA EMİN 0LUN. EY AKP..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;