SİYASET

Süleyman Özışık : HDP barajı geçerse...

Tarih
14 Mart 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

14 Mart 2015

7 Haziran seçimlerine 3 aydan kısa bir zaman kaldı. Kamuoyu araştırma şirketleri ardı ardına anket sonuçları açıklıyor.

CHP'li Hakan Bayrakçı'nın sahibi olduğu Sonar hariç, neredeyse tüm anket şirketleri AK Parti'nin oy oranını yüzde 45'ün üzerinde gösteriyor. Sadece Sonar, AK Parti'nin yüzde 40 veya altında oy alacağını savunuyor. Diğer araştırma şirketlerinden bazıları yüzde 47, bazıları ise yüzde 48 rakamlarından bahsediyor.

Sonar'ın anket sonuçlarından daha önce bahsetmiştim. Seçime 4 ay kala anketlerde AK Parti'yi ölmüş bitmiş göstererek muhteşem bir algı operasyonu yapıyor. Yüzde 11'lik kararsız seçmenin AK Parti'ye yönelmemesi için elinden gelen herşeyi yapıyor.

Ama seçime kısa bir süre kala birden bire AK Parti'nin oy oranını neredeyse 5 puan artırıyor. Bunu yaparak bir bakıma şirketinin itibarını kurtarıyor. Hakan Bayrakçı'nın seçim kapıya dayanınca açıklayacağı anketleri hep beraber görüceğiz.

Gelelim asıl konumuza...

Dikkat ederseniz tüm anketlerde özellikle HDP'nin barajı aşıp aşamayacağı maddesi ön planda tutuluyor. Şu ana kadar açıklanan rakamlar, HDP'nin barajı aşamayacağını gösteriyor.

Anketler "HDP barajı aşamaz diyor" ama, seçime henüz epey bir zaman var. Uzmanların yorumlarına bakacak olursak, HDP seçimlere kadar bir iki puan daha toplar ve barajı kesin olarak aşar!

Peki durum gerçekten böyle mi?

Doğrusunu isterseniz ben HDP'nin barajı aşma şansını yüzde 10 olarak bile görmüyorum. Neden bunu söylüyorum, izin verirseniz anlatayım.

Yakın tarihte yaşadığımız Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş'ın ulaştığı yüzde 9.9'luk önemli bir oy oranı var. İzlediğimpek çok uzman, bu oy oranı üzerinden hesap yapıyor.

Ancak ben, arada gözden kaçırdığımız önemli bir ayrıntı olduğunu düşünüyorum. Şahsi kanaatim odur ki, HDP bir daha asla bu rakamı göremez.

Neden mi?

Birincisi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın güle oynaya ikinci tura kalacağını hesap eden AK Partililerin çoğu sandık başına gitmedi. "Yüzde 50'yi geçmezse gider ikinci turda işi bitiririz" diyenlerin oranı bir hayli fazlaydı.

İkincisi, bugüne kadar AK Parti ve Erdoğan'a oy veren Kürtlerden önemli bir kesimi, büyük cesaret göstererek aday olan Selahattin Demirtaş'a oy verdi. Seçimler ikinci tura kalsa, Erdoğan'ın oy oranı yüzde 60'ın üzerinde çıkacaktı.

Üçüncüsü, Ekmeleddin İhsanoğlu'na tepki gösteren sol kesimin önemli bir bölümü Demirtaş'a yönelerek CHP'ye tepkisini gösterdi.

Ama en önemlisi...

Türkiye'de şu an yaklaşık 56 milyona yaklaşan bir seçmen kitlesi var. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa giden seçmen sayısı 41 milyona yakındı. Yani bir başka deyişle, yüzde 73.7 ile ile son yılların en düşük katılımlı seçimini yaşadık.

Sandık başına gitmeyenlerin büyük oranı ise büyük şehirlerde bulunan seçmenlerdi. Yani başta AK Parti olmak üzere kısmen CHP ve MHP'ye yoğunluklu olarak oy veren seçmenlerdi.

2015 seçimleri bugüne kadar yapılan tüm seçimlerden önemli olduğu için katılım oranında bir rekor yaşanması muhtemel.

Kırılma noktası işte tam da burası...

Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı oy oranı 3 milyon 958 bin civarındaydı. 3 milyon seçmenin sandık başına gitmediğini hesap ettiğimizde, 53 milyon seçmenin oy kullandığı bir seçimde HDP'nin toplamda 5 milyon 300 bin oy alması gerekiyor. Yani Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oyların üzerine 1 milyon 300 binin üzerinde oy daha koyması gerekiyor. Bu oyların tamamının batı illerinden gelmesi gerekiyor!

Bu rakama ulaşılması şu an mümkün görünmüyor.

Tahminimi soracak olursanız HDP bu seçimlerde yüzde 8 alırsa öpsün başına koysun!

*****

Peki HDP barajı geçemezse ne olur?

Eğer sık sık dillendirildiği şekliyle HDP seçimlerde yüzde 9'un üzerine çıkar da barajı aşamazsa iddia edildiği üzere bir kaos falan yaşanmaz. HDP'nin yapacağı tek şey iktidarı erken seçime zorlamak olur. Yüzde 7 veya 8 alırsa, bu ihtimal de ortadan kalkar.

Kalkar çünkü, Abdullah Öcalan kaos oluşturulmaması ve silahların bırakılması konusunda iradesini ortaya koymuş durumda. HDP ya Abdullah Öcalan'ı ve onu önder olarak gören Kürt kesimini karşısına alacak, ya da bu iradeye boyun eğecek.

Bugün Kürt siyasetinde de, PKK içinde de birinci ihtimali göze alıp Öcalan'ı yok sayabilecek bir irade olmadığı için ikinci ihtimal çok ama çok daha güçlü.

Bakmayın siz HDP'lilerin ve PKK'lıların yüksek perdeden konuşmalarına.

Kapalı kapılar ardında yaptıkları sohbetlerde barajı aşma ihtimallerinin yüzde 10 olduğunu kendileri de söylüyor.

Yaptıkları uçuk kaçık açıklamalar, toplumun gazını almak almaktan ibaret!

internethaber.com

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • zelimhan

    14 Mart 2015 19:38
    0 0
    Hdp nedense CNN BBC ve HÜRRİYET.COM.TR ye ABONE olmuş ? Düne kadar kıro dedikleri hdp pkk birden bire ÇAĞDAŞ mı oldu ..BATILILAR insan kullanmakta UZMANDIRLAR ve EZİKLER her zaman güçlülere kuyruk sallayan alçaklardır
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;