SİYASET

Süleyman Özışık : Hakan Bayrakçı'nın SONAR'ı, AK Parti'yi uçurdu!

Tarih
04 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

4 Mayıs 2015

SONAR araştırma şirketiyle ilgili yazdıklarımı hatırlıyorsunuz değil mi? Çok değil, bundan 34 gün önce yazdığım yazıda bakın neler söylemişim:

"Lütfen Hakan Bayrakçı'nın sahibi olduğu SONAR isimli araştırma şirketinin açıkladığı sonuçları bir kenara not edin. Seçime 15-20 gün kala açıkladığı sonuçlara tekrar göz atın. Arada dağlar kadar fark olduğunu göreceksiniz.

Seçimlerden aylar önce kafası karışık olan "Kararsızlar"ın oranı yüzde 8 ila yüzde 11 arasında oynuyor. SONAR işte bu kafası karışık olan kararsız seçmenin bilinç altına, "Bakın AK Parti yandı, bitti kül oldu" mesajını zerkediyor.

Seçime iki hafta gibi bir süre kalınca bu araştırma şirketi birden bire rakamları değiştiriyor ve gerçek sonuçları açıklıyor. Bir bakıma şirketinin bitecek olan itibarını bu şekilde kurtarıyor."

SONAR'ın bu algı oyununu nasıl yönettiğini her yıl seçime aylar kala açıkladığı sonuçlarla tek tek anlatmıştım.

Tekrarlamakta yarar var...

* 2009 yerel seçimlerde SONAR'ın tahmini yüzde 32 olmuş, AK Parti yüzde 39 oy almış.
* Referandum'da SONAR'ın "evet" tahmini %49.8 olmuş, çıkan sonuç yüzde 58 "evet" olmuş.
* 2011 genel seçimlerinde SONAR'ın tahmini yüzde 31 olmuş, AK Parti yüzde 50 oy almış.
* 2014 yerel seçimlerinde SONAR'ın tahmini %40 olmuş, AK Parti'nin oyu yüzde 46 çıkmış.
* Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde SONAR'ın tahmini %45 olmuş, Erdoğan %52 oy almış.

Gelelim 7 Haziran seçimi öncesi SONAR'ın yaptığı araştırma sonuçlarına...

Araştırma şirketinin patronu Hakan Bayrakçı 28 Kasım 2014 tarihinde kamouyona açıkladığı ankette, AK Parti'nin 7 Haziran'da yüzde 37 alacağını duyurdu.

Hemen ardından, 12 Ocak 2014 tarihinde açıkladığı kamuoyu araştırma sonuçlarında ise oyların yüzde 38.1'e yükseldiğini açıklad.

Hatta bu sonuçlardan sonra  muhalefet partilerine, "Bu oran­lar çı­ka­cak olur­sa AKP 276 mil­let­ve­kil­li­ği ka­za­na­maz. 6 ay­dır üze­rin­de dur­du­ğum hu­su­su yi­ne vur­gu­la­mak is­te­rim. AK ­Parti’­nin tek ba­şı­na iktida­ra ge­le­me­me­si­nin en ga­ran­ti yo­lu, üçün­cü bir mu­ha­lif par­ti ve­ya par­ti­ler itti­fa­kı­nın yüz­de 10 ba­ra­jı­nı ge­çe­rek mil­let­ve­ki­li çı­kar­ma­sı­dır. Ana­do­lu Par­ti­si ve İş­çi Par­ti ile di­ğer ba­zı par­ti­ler­de bu potan­si­yel va­r” diyerek iktidarı nasıl devireceklerinin tüyosunu bile verdi

Tam da iddia ettiğim gibi, seçim günü yaklaştıkça Hakan Bayrakçı'nın şirketi AK Parti'nin oylarını peyderpey yükseltmeye başladı. Geçtiğimiz Mart ayında açıkladığı sonuçlarda, AK Parti'nin yüzde 40 bandında olduğunu belirtti..

Durun, durun daha bitmedi...

SONAR'ın 5 gün önce açıkladığı bir anket sonucu daha var. AK Parti'nin oyları ne kadar yükselmiş dersiniz?

Tamı tamına 3 puan!

Yani yüzde 37 alacağını iddia ettiği iktidarın yüzde 43'ün üzerinde oy alacağını varsaymış bu kez! 5 ay içinde tepetaklak olduğunu iddia ettiği AK Parti'nin toplamda 6 puan artış sağladığını söylüyor!

Bir başka deyişle, hiç bir gerekçe yokken MHP ve HDP'ye giden AK Parti seçmeni, yine hiç bir gerekçe yokken AK Parti'ye geri gelmeye başlamış.

Aylardır "Bu anket sonuçları hayali ve yalan. Ampül yanar, SONAR söner" diye yazıp duruyorum.

Haksız mıyım söyleyin?

Siz şimdi bu sonuçları da alıp bir kenara not edin! Hakan Bayrakçı'nın ileriki günlerde AK Parti'nin oylarını minimum yüzde 45'e ve hatta üzerine çıkaracağına şahitlik edeceksiniz.

Bayrakçı'nın tek iddiası AK Parti ile ilgili değil...

Daha önce Emine Ülker Tarhan'ın kurduğu Anadolu Partisi'nin yüzde 8 alacağını iddia etti, ama şimdi açıkladığı anket sonuçlarında o partinin ismi dahi geçmiyor. "Barajı rahatlıkla aşar" dediği HDP son ankette barajda boğuluyor.

Ve en önemlisi...

Aylar önce tartıştığımız bir televizyon kanalında, "MHP yüzde 18'den az alsın dükkanı kapatır, bu mesleği bırakırım" diyordu. Seçimden sonra dükkanı kapatacak ve mesleği bırakacak. Çünkü bizzat kendi açıkladığı anket sonuçlarına göre MHP yüzde 17 bandında gezinmeye başlamış.

Ucuz yorumculuğa kaçıp, "Hakan Bayrakçı TRT 1 Radyo'da işbaşı yapınca AK Parti'nin oylarını yüksek göstermeye başladı" demeyeceğim.

Bu durumu, Türkiyenin nabzını Twitter'dan takip edip, "AK Parti döneminde özgürlük yok, muhalif sesler susturuluyor" diyen aydın yazarlarımızın nazarına sunuyorum!

En çok da "AK Parti'nin görümcesi" Nazlı Ilıcak'ın dikkatine...

internethaber.com

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;