POLEMİK

Süleyman Özışık : Eleştirilere cevap…

Tarih
13 Mart 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Ezanın protesto edildiği iddiasıyla başlayan tartışmalar sonrası sosyal medya hesaplarımdan yazdığım "düzeltme" ve "özür" yorumu üzerine binlerce mesaj aldım.

Vicdanlı davrandığımı söyleyenler de oldu, hatadan dönmenin erdem olduğunu söyleyenler de... Hata yaptığımı söyleyenler de oldu, kalemi kâğıdı bırakmamı ağır hakaretler eşliğinde tavsiye edenler de...

Bütün yorumlara saygı duyuyorum.

26 yıllık meslek hayatımda, herkesi mutlu etmenin sadece ahmakların hayali olduğunu öğrendim. Bu nedenle yazdığım yazılarda şunu veya bunu memnun etmektense sadece ama sadece Allah'ı memnun etmek için gayret gösterdim.

Her insan gibi meslek hayatımda bazen hataya düştüm. Ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki kimseye bile bile, isteye isteye yanlış yapmadım.

süleyman özışık taksim ezan ile ilgili görsel sonucuSize tüm saygım ve samimiyetimle şunu söylemek isterim.

Taksim’deki göstericiler arasında Allah’a, İslam’a ve ezana düşmanlık yapanlar olduğunu ben de en az sizin kadar iyi biliyorum. Ama oradakilerin tamamını bir torbaya koyup, “Bunlar din, İslam ve ezan düşmanıdır” denmesini de doğru bulmuyorum.

Bazı arkadaşlar, "Nasıl olur biz videoyu izledik. Her şey ayan beyan ortada" diyor. Taksim’de yaşanan ve videoya da yansıyan olayın özeti şudur:

İstiklal Caddesi'nde gösteri yapmak isteyen grup, polisin yolu kapattığını görünce dakikalarca "Aç aç aç" diyerek polise çağrı yapıyor. Kimi slogan atıyor, kimi düdük, kimi ıslık çalıyor. Protestoların başlamasından yaklaşık 3 dakika sonra ezan okunmaya başlıyor. Yani ezan okunduğunu görenler protestolara ıslıklamalara yuhalamalara başlamıyor.

O sırada ezan sesini bastırmak için bir gayretleri olmuş mudur? Aralarından bazılarının bunu yaptığını söyleyebilirim. Ama tamamımın böyle bir iğrençlik içinde olduğunu söyleyemem.

Ya da şöyle anlatayım.

Ezan okunurken protestoları kesmemek, susmamak ayrı, “ezan protesto edildi” demek ayrı bir şeydir. Evet, bölgedeki esnaflar gazetecilere, “Ezan okunurken protesto sesleri iyice yükseldi” diyor.  Ancak o gece olay yerinde bulunan bazı gazeteciler ise “Ezana özel bir protesto yoktu. Polise yönelik protesto devam ederken ezan okundu ve protestocular ezan okunurken de protesto yapmaya devam etti” diyor.

Şimdi diyeceksiniz ki: “Madem durum böyle karmaşıktı. O zaman sen neden özür diledin?”

Sizi biraz geriye götürerek niyetimi anlatmaya çalışacağım izin verirseniz.

Gezi eylemleri sırasında birileri Gezi Parkı’ndaki çadırların yakılmasını provokasyon amacıyla sosyal medyaya servis etmiş ve Türkiye o görüntülerin yayılmasından sonra hiç tahmin etmeyeceğimiz ölçüde çalkantılı bir süreç yaşamıştı.

Ben, Taksim’deki olaydan bir gün sonra ortaya çıkan videonun da tıpkı Gezi’de olduğu gibi belli bir provokasyon amacıyla medyaya servis edildiğini düşünüyorum. Zaten amacın bu olduğu da saatler sonra ortaya çıktı.

Binlerce insan, “Ezana uzanan eller kırılsın” diyerek, “Ezanı protesto edenler Taksim’de özgürce hareket ederken polis bizim İstiklal Caddesi’ne girmemize izin vermiyor” mesajlarını sosyal medya üzerinden kasti bir tahrikle yayınlamaya başladı.

Bakınız arkadaşlar!

Bizim kadim tarihimiz bu tür acı olaylar ve bu olaylar sonrası ödenen ağır bedellerle doludur. Sultan ll. Abdülhamid’in tahttan indirilmesinden tutun da Menemen olayları, benzer provokasyonlar üzerinden gerçekleşmiştir.

Lütfen kendinize şu soruyu sorun:

Taksim’deki eylem sonrası bazı provokatörlerin eyleme katılan kimi dernekleri basıp, “Siz ezanı yuhaladınız” gerekçesiyle birkaç kadını linç etme, öldürme ihtimali var mıydı?

Peki birilerinin ortaya çıkıp, tıpkı Danıştay saldırısında tertiplendiği gibi, “Allahü Ekber nidalarıyla saldırdı” diyerek halkı gaza, galeyana getirme ihtimali var mıydı?

Yok diyemezsiniz arkadaşlar!

Birileri aylardır insanları sokak eylemlerine davet ederken, birileri, “10 Mart’ta bu iktidarın gittiğini ve CHP’nin kazandığını göreceksiniz” tarzında provokatif açıklamalar yaparken siz bu ihtimale yok diyemezsiniz.

Ben, zor bir dönemden geçen Türkiye’nin böyle bir soruna da böyle bir sona ihtiyacı olmadığını, bu süreci aklıselim şekilde düşünerek ve oynanan oyunlara gelmeyerek, kurulan tuzaklara düşmeyerek atlatmamız gerektiğini düşünenlerdenim.

Ve ben bir gazeteci olarak, bu tür böylesi bir tuzağa düşmemek için, provokatörlerin oyununu bozmak için bahsi edilen mesajı yazdım.

Bazı arkadaşlar, “Ama nasıl olur? Cumhurbaşkanı bile bunun bir protesto eylemi olduğunu dile getirdi ve eyleme katılanları sert sözlerle eleştirdi” diyor.

Bu noktada ben Cumhurbaşkanı ile ya da onun gibi düşünenlerle ters düşmüş olabilirim. Türkiye’de muhalefet yapmayı bilmeyen veya muhalefeti sokak eylemlerinden, tuhaf protestolardan ibaret sanan bir muhalefetimiz var.

Cumhurbaşkanı bu reflekse göre politika belirleyebilir ve konuşabilir. Bunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ancak ben sokaktaki bir vatandaş olarak veya bu ülkenin Gayri Safi Millî Hasılasına kelamımla katkı sağlamaya çalışan bir gazeteci olarak gördüğüm tehlikeleri yazmakla mükellefim. 

Sosyal medyada birkaç dakika içinde yazılmış bir mesajda keskin bir dil kullanmış, maksadını aşan cümleler kurmuş olabilirim. Yazım tarzımı eleştirebilir, durduğum noktayı kusurlu bulabilirsiniz, buna da saygı duyarım.

Ama ülkeme, milletime, inancıma dair niyetimi sorgulayamazsınız.

Kaldı ki bu eylemi destekleyen dernekler, ezanı protesto etmediklerini yaptıkları açıklamalarla tekrar tekrar dile getiriyor. Bu gruba, "Hayır efendim siz ezanı protesto ettiniz" diye diretmeyi de doğru bulmuyorum.

Siz bu söyleme devam edecekseniz, buradan bir patlama noktası oluşturmaya gayret edecekseniz, orası sizin sorununuz.

Ama bunun tehlikeli bir nokta olduğunu bilmelisiniz. Birilerinin bu oyun üzerinden sizi tuzağa düşürmeye çalıştığını fark etmelisiniz.

Zaten dikkat ederseniz, iki gün önce grubun ezanı protesto ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, bir gün sonra yaptığı açıklamada, "Ezana saygı duymayanlar" diyerek ezan okunurken grubun ses kesmemesine dikkat çekti.

Önceki gün ve dün ise bu konuya hiç değinmemeyi tercih etti.

Bazı arkadaşlar, "Sen o gruptan birilerinin taşıdığı pankartları da mı görmedin?" diye soruyor. Gördüm ve bu konuda en ağır yazıyı yazdım. "Aşağılık yaratıklar" dedim, "Ucubeler" dedim, "Bunların taşıdığı pankartları buraya yazmaya edebim el vermez" dedim, daha ne diyeyim?

Son olarak...

Sosyal medyada biraz daha tık almak, biraz daha beğeni toplamak, biraz daha RT almak için bana saydıran kıytırık fenomen hesap sahiplerine diyeceğim şudur:

Beni kripto FETÖ’cü olmakla, döneklikle falan suçlamanız zaten zekâ seviyenizi ortaya koyuyor. Ancak böyle saçma salak şeyleri yazarken şunu bilmenizi isterim. Sosyal medya üzerinden ballandıra ballandıra anlattığınız FETÖ'ye dair o önemli argümanlar var ya hani.

7 Şubat MİT Krizi'nin yaşandığı gün ne oldu? Erdoğan tutuklanmaktan nasıl kurtuldu? 17 Aralık ve 25 Aralık gecesi Erdoğan'ın evinde ve emniyette neler yaşandı? FETÖ, Gezi eylemlerini nasıl tertipledi? Fetullah Gülen operasyona ne zaman karar verdi gibi argümanlardan bahsediyorum.

İşte o argümanların tamamını Türkiye'ye duyuran gazeteci benim.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • ALİ HAYDAR BULUT

  15 Mart 2019 16:08
  0 0
  BOŞA KÜREK ÇEKMEYİN LÜTFEN, ORADAKİLERDEN HANGİSİ DİNE İSLAMA MUHABBETİ OLAN ŞEYLER Kİ? SİZİN YAPACAĞINIZ, YAZACAĞINIZ BÖYLE BİR OLAYI ORADAKİLERİN YAPMA İHTİMALİNİN YÜKSEK OLDUĞUNU BİLMENİZDİ. AMA HALA ONLARIN SAVUNUCULUĞUNU YAPIYORSUNUZ. "AİNESİDİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ" KAİDESİNCE ORDAKİLERİN DİN ALEYHİNE HERŞEYİ YAPABİLECEK YAPIDA OLMALARINI ANLAMANIZDI. AMA OLMADI..
 • hakan

  14 Mart 2019 16:18
  1 0
  hala yanlış konusuyorsun. oradakilerin neredeyse %80 ni dine karşı olduklarını zaten sözlü belirtiyorlar bunlada kalmayıp pankartla niyetlerini belirtiyorlar bunlada kalmayı chp nin istanbul temsilcisi ezandan rahatsız olduğunu resmen teit atıyor sen gelmiş hala ne konusuyorsun. Boş konusuyorsun.
 • Adaş

  14 Mart 2019 09:45
  0 0
  Doğru durum tespiti yapmak aklı selim olmak müslümanlığın şiarlarındandır. Eğer 10 Kasım'da mütedeyyin halkımız mitingde protesto için ısılık çalıyor olsa ve o anda (9:05) sirenler çalsa kimse tınmadan protestoya devam etse malum kesim ne yapardı ??? (ne yapmazdı ki)... Lütfen aynı seviyeye düşmeyelim...
 • Tespit

  14 Mart 2019 04:56
  1 0
  Ezana Saygı : Namaz kılmaktır. Ezana Saygısızlık : Namaz kılmamaktır. Namaz Kılanlara Saygısızlık : Ezan okunurken duymasını yada güzelce dinlemesini engelleyecek şekilde bağırarak, gürültü yapmak yada yüksek sesle müzik dinlemek vs. Feminizim : Rabbimizin kadınlar için belirlediği haram helal sınırlarını tanımamazlıktır.( Pankartlardan anlaşılıyor. Şirk barındırır )
 • Tespit

  14 Mart 2019 04:55
  0 0
  Ayrıca ezan okunurken susarak "saygı gösterip" sessizce Hoca bizle t... geçiyor bide ağdalı okuyor diyenler ile şu ezanlar ki ebedi yurdumun üstünde artık inlemesin diyen insanlar esas sıkıntı, Tepkilerimizi gerçekten seçerek yapmalıyız. (Hedefi doğru seçemez isek hedef oluruz)
 • Tespit

  14 Mart 2019 04:53
  0 0
  Toplananların; %80 i cahil ( İslamdan bi haber anlamamış ) üzülmek ve nasıl tebliğ yapılırı düşünmek gerekir. %10 u seyre bakanlar, %8 i polis görevli olanlar ve müdahaleleri yok. %1-2 İçlerinde ezana (İslama) kasıtlı düşman olan kısım varsa, birliğimize fitne sokmaya çalışan tipler ki onlar için yaşasın cehennem.
 • hursit dilaver

  13 Mart 2019 22:58
  0 0
  işte bakın bu k0nuda da birbirimize duştuk. nasıl da bu hain surusu bunu evirdi çevirdi suçu ezanı yuhalıyanı değili, bizim eziklere yıktı. aynısı kabataşta da 0lmuştu. HEP ALTTA KALMAKTAN HALA EZİKLİK DUYMUY0RSANIZ BEN NE EDEYİM BE.yarin tepenize çıktıklarında ben sizi göreceğim bakalım..
 • DADAŞ

  13 Mart 2019 15:00
  0 0
  Ezan okunduğunda neden saygı gösterip susmadılar peki.... Çıkıp birileri özür dilemiş biz hala görmedik duymadık bilmiyoruz özür dileyen hiç bir kimse yok şu an için.DErnek temsilcilikleri özür dilemiş demişsiniz ama çıkıp hangi biri bunu açıkça söyledi halka duyurdu... Üstünkörü bir özür bunuda duyan gören yok
 • TEK

  13 Mart 2019 14:58
  1 0
  Velevki ezandan önce başladı ıslıklamalar .... Hemen diplerindeydi cami ve ezan seslerini ayan beyan duyuyorlardı.. Neden peki ezanı duyduklarında saygı gösterip seslerini kısmadılar ...Unutmayınki ezan okunduğunda ses çıkaran sade ve sadece köpeklerdir onlarda ezanın sesini duyunca kaçmaya çalışan şeytanları gördükleri içindir....
 • Mustafa

  13 Mart 2019 11:58
  1 0
  ıslıklama ezandan önce başlamıştı. Bu doğru..Ezandan sonra saygı duyularak kesilmesi gerekirdi bunu yapmadılar. Bir gurup densiz ıslıklamayı artırdı. Bu da doğru. Dahası olan yanlış ve edepsizlik ise, Twitter lerde ki saygısız insanların yazıları. Ezan ıslıkla mıslıkla zaten durdurulamaz. Rahatsızlık duyanlar ezan okunmayan yerlere gitsinler.
 • As1

  13 Mart 2019 10:40
  2 0
  Sen Güzel insan sin Takma Süleyman hann
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;