SİYASET

Süleyman Özışık : CHP yine başaracak!

Tarih
08 Şubat 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Çok değil, daha 20 gün önce "İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Ankara'da Mansur Yavaş kazanacak" diyen anket şirketleri, ağız değiştirmeye başladı.

Şimdi tam tersini söylüyorlar. Soruyorsun, "Ne değişti?" diye, gerçeği söyleyip hedef olmamak için kırk dereden su getiriyorlar.

Neyin değiştiğini ben söyleyeyim.

Milletin fikrini CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu değiştirdi. Ne yaptı ne etti, küskün ve kırgın olan AK Partilileri yeniden partilerine döndürdü. 

Aylar önce söylemiştim aslında...

"Yahu merak etmeyin! Kemal Kılıçdaroğlu ne yapar ne eder AK Parti'nin bu seçimlerden de birinci parti olarak çıkmasını sağlar" demiştim, şahitsiniz.

CHP lideri milleti iki tercih yapmaya zorladı. 

Ya ekonomik kriz ve verilmeyen hakları görmezden gelip AK Parti'ye oy vermeye devam edeceklerdi. Ya da bunlardan dolayı AK Parti'ye sırt dönüp, Kandil'in partisi HDP ve FETÖ ile yasak aşk yaşayan CHP'ye oy vereceklerdi.

Klişe tabirle söylemek gerekirse millet, "Ekmeksiz yaşarım ama vatanımın çakıl taşına zarar gelmesine izin vermem" diyerek bir kez daha ferasetini gösterdi.

Önümüzdeki günlerde oy dağılımındaki denge giderek değişecek. Anket şirketlerinin bugün Millet İttifakı'na yazdığı illerin de önümüzdeki günlerde Cumhur İttifakı'na geçeceğine hep birlikte şahit olacağız.

Yeter ki AK Parti kendisine gönül koyan, kırgın veya kızgın olan seçmen kitlesine yeniden dokunabilsin.

"Dokunabilsin" diyorum çünkü, bu seçmen kitlesi, uzun zamandır AK Parti yöneticileriyle aralarına bir mesafe girdiğini ve yetkililere ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyor.

Aslına bakarsanız bu biraz da geçmişten kalan bir sıkıntı.

Hakkını teslim edelim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan halkın bu yöndeki şikâyetlerine aylar önce cevap verdi. Seçildiği andan itibaren halkla arasına mesafe koyan milletvekillerinin neredeyse tamamını değiştirerek ilk adımı attı.

Yerel yönetimlerde de benzer şey oldu.

Milleti ve milletin derdini yok sayan, eline geçirdiği belediyeyi aile çiftliği gibi yöneten, kendisine ulaşmaya çalışan kesimlerin önüne set çeken, kendisine oy veren insanlara tepeden bakan kibir abidesi kim varsa, hepsini kapının önüne koydu.

Belediyelerin de neredeyse yüzde 90'ını değiştirdi, yerine yeni isimler getirdi. Yeni gelenler içinde itiraz edilen isimler oldu muhakkak. 

Ama siyaset böyle bir şeydir.

Bazen belli kesimlerin küstürülmemesi için en olmadık isimler aday gösterilir. Bizim bilmediğimiz, hesaba katamadığımız hassas dengeler devreye girer.

Şahsi fikrimi soracak olursanız...

Ben, AK Parti'nin kendi hassas dengelerine göre en doğru isimleri seçip aday gösterdiğini düşünüyorum. 

Yani en azından şöyle düşünüyorum.

AK Parti bu seçimi kazanabilmek için Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı gibi HDP ile kapalı kapılar ardında pazarlıklar yapabilirdi. Kandil'e yakın isimleri aday gösterebilirdi, ama bunu yapmadı.

Hep söylediğimi bir kez daha söyleyeyim. 

AK Parti'nin aday gösterdiği isimler arasında PKK'lıların taziyesine giderek gözyaşı döken kimseyi bulamazsınız. "YPG terör örgütü değildir" diyen birini bulamazsınız. Sırtını PKK'ya dayayan, PKK'nın hendek ve çukur savaşlarına destek açıklaması yapan kimseyi göremezsiniz. 

"Bu adam 15 Temmuz darbesine tiyatro dedi" diyeceğiniz birini, "Türkiye İran ile savaşa girerse, ben İran'ın saflarında yer alırım" diyen, yurt dışına çıktığında ülkesini Avrupa'ya şikâyet eden, "Gelin ülkemize müdahale edin" diye yalvaran birini gösteremezsiniz. 

Amerika'ya yaltaklanıp, "Maduro'dan sonra sıra Erdoğan'da" diyen nasipsizlere rastlayamazsınız.

AK Parti'ye kızgın olan, küskün olan seçmenin bunu görmesi, AK Parti'nin ise bu gerçekleri seçmene tüm çıplaklığıyla anlatması gerekiyor.

Ama AK Parti'nin aynı zamanda bu kırgın ve küskün kesimi anladığını icraatlarla göstermesi de gerekiyor.

Hak edenlere hak ettiği hakları teslim ederek...

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  09 Şubat 2019 17:24
  0 0
  süleyman beyin yazılarını AKP grup toplantısında bilboardlardan canlı verseler de bu AKP mebuslaruı okusa.AKP nin ezik medyası da okusa. bu ne eziklik be.. allah tayyip beye sabır versin.. bunlara kalsa tayyip bey duramazdı. bereket rabbimiz yanında..
 • Veysel akça

  08 Şubat 2019 21:57
  2 0
  Arkadaş Türkiye nereden nereye geldi emekli öğretmenim bakın doğalgaz ilçelere kadar uzandı tüp bulamıyorduk okullar hastaneler yollar tüneller havaalanları metrolar vs saymakla bitmez Erdoğan olmasa 1 ayda bu işletmeler çöküşe geçer bunları görmeyenler hangi ay maaş alamadınız buldunuz bunuyorsuniz Allah size akıl vere siz gelin 1 ayda doğalgaz bulamaz alamaz milleti dondurursunuz oturun oturduguniz yerde
 • Yakamoz

  08 Şubat 2019 14:24
  1 0
  HDP ile kapalı kapılar arkasında iş tutsaydi ak parti ozaman biterdi. Yani yazarken biraz dikkat edelim. Sanki ak parti HDP ile gizli ittifak yapsa seçimi rahat kazanacak gibi gösteriliyor. Böyle bişey olsa bu kesinlikle açığa çıkar ve ak parti o zaman biter... Biz bu partiye pisliğe bulasmadığı için oy veriyoruz...
 • HAK DAVA

  08 Şubat 2019 11:35
  2 0
  HAKLISIN SONUNA KADAR PAŞAM CHP-HDP-İYİ BU SÖZÜM ONA SİYASETÇİ KILIKLI TERÖRİSTLER ZATEN İŞİN BAŞINA GELDİKLERİNDEN BERİ BU MİLLETİ HEP KÜÇÜMSEDİLER VE BU MİLLETİN AKLI İLE ALAY ETTİLER MİLLETTE SANDIK ÖNÜNE KOYULUNCA BUNLARI SANDIĞA HEP GÖMDÜ GÖRECEKSİNİZ HER İDDASINA VARIM 31 MARTTADA MİLLET SANDIĞA GÖMECEK BUNLARI
 • Yüksel ünal

  08 Şubat 2019 10:04
  4 0
  Gerçek isminde yapıyorum yorumumu... O KADAR İSABETLİ TESBİTLERİNİZ VARKİ TEBRİK EDERİM.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;