SİYASET

Süleyman Özışık : Büyük oyun!

Tarih
03 Nisan 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

AK Parti yönetimi, İstanbul ve Ankara'da sandık sonuçlarının tamamına itiraz etme kararı aldı.

Bugüne kadar "Uçan mühür""Kaçan sandık""Görünmez oy""Zıplayan zarf" gibi saçma sapan bahanelerle seçim sonuçlarına itiraz eden CHP yönetimi, bütün partilere tanınan itiraz hakkından AK Parti'nin yararlanmasına eleştiriler getiriyor.

Oysa ortada inkâr edilemez bir sahtekârlık var.

Televizyonlarda, gazetelerde veya sosyal medyada bu sahtekârlığın hangi boyutlarda olduğunu gösteren resmî belgelere ve görüntülere ulaşmışsınızdır.

AK Parti'nin oy deposu olarak bilinen pek çok ilçede Binali Yıldırım'a hiç oy verilmemiş gibi bir oyun kurgulanmış.

Birkaç örnek vermek gerekirse...

İstanbul Beykoz 1393 numaralı sandık tutanağında AK Parti'ye 107 oy çıkıyor. Ancak sandık birleştirme tutanaklarında Binali Yıldırım'ın oyu sıfır olarak kayda geçiriliyor.

Bir başka örnek..

İstanbul Fatih 3183 numaralı sandıkta AK Parti'ye 126 oy çıkmış. Ancak sandık birleştirme tutanaklarında Binali Yıldırım'a yine sıfır oy verilmiş gibi gösterilmiş.

Binali Yıldırım'ın oyları ise çok ciddi bir mühendislik çalışmasıyla Vatan Partisi'ne, Demokrat Parti'ye ya da Haydar Baş’ın partisine aktarılmış.

Yani oy kaydırma işlemi yapılmış.

Sadece iki örnek verdiğime bakmayın. Ortada buna benzer yüzlerce belge ve delil var. İlk belirlemelere göre kaydırılan 17 binin üzerinde oy var. Bu durum CHP'nin kendi seçim sonuçları ekranında da gözler önüne seriliyor.

32 bin sandıkta "geçersiz" sayılan 320 bin oydan bahsediliyor. Oyların geçersiz sayıldığı ilçelerin büyük bölümü AK Parti'nin kazandığı ilçeler.

İptal edilen oyların gerekçeleri de çok ilginç.

Mesela, "Zarf katlandığı için geçersiz sayılmıştır” ya da “Zarfın içinde muhtarlık pusulası olmadığı için geçersiz sayılmıştır” şeklinde tutanaklar tutulmuş.

Sayın Binali Yıldırım'ın söylediği gibi, her sandıkta bir oyun hatalı şekilde geçersiz sayılması bile durumu baştan sona değiştirebilir. AK Parti'nin bu duruma itiraz etmesinden daha doğal ne olabilir?

Elinizi vicdanınıza koyun kardeşim!

Bu suçlamalar AK Parti hakkında yapılmış olsaydı sonucu ne olurdu hiç düşündünüz mü? Yüz binler hâlinde sokaklara iner, dünyayı ayağa kaldırırdınız.

Ortada, eşyanın ve doğanın tabiatına aykırı bir durum var.

İstanbul'da 14 ilçede kazanan CHP, 24 ilçede kazanan AK Parti'nin önüne geçiyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Ankara'da 21 ilçede kaybeden Mansur Yavaş'ın, 3 ilçede kazanıp Mehmet Özhaseki'ye fark atması akılla mantıkla izah edilecek bir durum değil.

Geçici seçim sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği’nde Cumhur İttifakı 181 Meclis üyeliği, Millet İttifakı 130 Meclis üyeliği kazanmış. Ankara’daki durum da üç aşağı beş yukarı böyle.

Bunu hangi kalıba uydurabilirsiniz? 

Bu durum sadece İstanbul ve Ankara ile sınırlı değil.

Ankara ve Yalova başta olmak üzere pek çok kentte buna benzer bir oyun kurgulanmış gibi görünüyor.

Dün Güneydoğu Bölgesi'nde yaşayan eski HDP'li biri aradı. "HDP, terör örgütü PKK'nın baskı uygulaması yöntemiyle son seçimlerde bu sistemi il ve ilçe seçim kurullarında uyguluyordu. Türkiye İstanbul'un dikkati sayesinde bu oyunu daha yeni görmeye başladı" dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun seçime iki ay kala, "İstanbul'a Recep Tayyip Erdoğan'ı aday gösterseler dahi biz kazanacağız" şeklinde demeç vermesi...

Engin Altay'ın, "10 Mart'ta herkes CHP'nin kazandığını kabul edecek" diye konuşması bugün bana daha anlamlı geliyor.

Görünen o ki birileri seçim sonuçlarını sokağa taşımanın planlarını yapmış. Şimdi tam da bu olayın arifesindeyiz. AK Parti'nin itirazları geçerli görülüp seçim sonuçları değişirse, birileri sokağa inecek. Sonuçlar böyle kabul edilirse, AK Partililer kabullenmeyecek.

Türkiye'nin bu tuzaktan kurtulması, adayların kışkırtıcı açıklamalar yapmamasına bağlı. 

Binali Yıldırım'ın oy sayımı sürerken "Biz kazandık" açıklaması yapması ne kadar kötüyse, Ekrem İmamoğlu henüz oy sayımları sürerken twitter hesabına "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı" titrini eklemesi de bir o kadar kötü ve tehlikeli...

Binali Yıldırım bu hatasından dün itibarıyla dönüp, "YSK mazbatayı kime verirse, başkan odur ve biz buna saygı duyarız" dedi. Ekrem İmamoğlu'nun da toplumu rahatlatmak ve oynanan oyunu bozmak adına hatasından dönmesi erdemli bir davranış olur. 

Burada Yüksek Seçim Kurulu'na büyük bir görev düşüyor. Bence bu aşamada alınan kararın nasıl alındığı, tüm televizyonların ortak yayınında ve belgeler ışığında açıklanmalı.

Kapalı kapılar ardında verilecek bir karar, kuruma olan güveni ciddi anlamda zedeleyebilir ve kurulan tuzağın devreye girmesine sebebiyet verebilir. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • OĞUZHAN ERBİL

  03 Nisan 2019 22:37
  1 0
  5 Her Turkiye vatandaşı bizim ićin degerlidir ve hakareti .aşağılamayı ,kabul etmiyor. Kucaklanmayi,sahiplenmeyi, sosyal ve ekonomik yoldan kalkınmayı bekliyor..
 • OĞUZHAN ERBİL

  03 Nisan 2019 22:36
  1 0
  Suleyman bey yorumlarinizi severek okuyorum. 1.insanimizi kimsenin aptal yerine koymaya koyun sürüsü yerine koymasinlar. 2 insanimizi ticari anlamda rahatlatsinlar.ticaret yapamaz hale geldik. 3 Her secimde sandik musahidi olarak gorev alirdim.bu secimde isimle ilgilendim. Secim sonucuna bakmak ve uzulmekten baska birsey yapmadik. 4Köşe başlarini tutmus ve ihale pesinde koşan insanlar var. 5 Her Turkiye vatandaşı bizim ićin degerlidir
 • Taci

  03 Nisan 2019 20:47
  0 1
  Bu işin sonunda malum yerlerden destekli fetö çıkarsa şaşırır mıyım? Hayır.
 • Yakamoz

  03 Nisan 2019 19:21
  0 1
  Ya ben anlayamiyorum. Oy hırsızlığı oy kalpazanlıklari bu kadar aşikâr iken belgeler yüzlerce ama ak Parti'nin ve Tayyip Erdoğan'ın bu kadar sessizce beklemesine anlam veremiyorum. Seçmenin oylarına gasp Eden bu hırsızlığa neden en yüksek perdeden tepki verilmiyor?
 • hursit dilaver

  03 Nisan 2019 14:37
  0 1
  galiba bizim AKP ,'' valla bari ekreme verelim başkanlıgı da hır gür çıkmasın'' modundalar. sayımlarda kazansalar bile yakında biz vazgeçtik itirazlardan , ekrem beyi başkan kabul ettik diyecekler de.. galiba tayyip beyden korkuyorlar. millet ya da AKPye oy veren ahali umurunda değil. böyle işte . kusura bakmayın.
 • önce vatan

  03 Nisan 2019 12:41
  4 1
  teşkilatlar sıkıntılı beş sene ne yaptın oyumuzu artırmak için.şimdi yine bu adamlara makam veriyoruz .birinci sıra meclis üyeligi.teşkilatlar zenginler kulübüne döndü.sokaga inmez gariban evi dolaşmaz.elbiseye göre el sıkar selam verir.adamcılık hat safada eline ak parti bayragı almayan küfür eden yönetimde makamda yazılacak okadar sey varki düzelmez çünkü onlar daha kalabalık
 • HAK DAVA

  03 Nisan 2019 12:20
  1 1
  VALLA SÜLEYMAN BEY BEN KİMSEYE BİŞEY DEMEM BU KAFİRLER KAFİRLİĞİNİ YAPIYORDA BUNLARIN ALLAHA SÖVDÜĞÜNÜ İSLAMA VE MÜSLÜMANA SÖVDÜĞÜNÜ BU KE MALIN SGK MÜDÜRKEN NASIL 5 MİLYAR DOLAR PARAYI PROFESYONELCE ÇALDIĞINI BİLDİĞİ HALDE KENDİNE CEMAATİM-MÜSLÜMANIM DİYEN ŞEREFSİZLER BUNLARA OY VERİPTE BU ÜMMEDİ MUHAMMEDİN BAŞINA BELA EDENLERE DERİM ASIL SÖZÜ
 • vatan sevdalısı

  03 Nisan 2019 11:47
  1 1
  zihniyet (chp) beklenir her türlü oyun.biliyoruz darbecileri. ama halkın iradesine sandık namusuna darbe girişimini şiddetle kınıyorum.edirne belediye başkanı 15 temmuz gecesi verdiği görüntüde suç niteliğinde ve aynı kişi hepsi dedirten cinsten.bunlara suç duyurusu yapılmıyormu neden ceza almıyorlar ve hala aday olabiliyorlar.bunlar eksi
 • Tespit

  03 Nisan 2019 10:11
  8 0
  Aynı şaibe AKP için olsaydı, bütün solaklar sokaklarda olurdu. Hak aramak için değil, yakıp yıkmak için. Bunu da anlamıyorum. Miting, yürüyüş yada benzeri meramını anlatma mekanizmaları solaklara mı özel? Yahu en temel hakkın gasp edilmiş, "namusum" dediğin reyin hiç edilmiş... Ağızını açan yok.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;