GÜNCEL

Süleyman Özışık : Bu nasıl adalet?

Tarih
31 Ağustos 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Cani adamın teki karısını önce kurşunluyor. Hıncını alamayınca ikinci kattan aşağı atıyor. İçi soğumamış olacak ki yerde ölümle pençeleşen kadının üzerine balkondaki saksıları fırlatıyor.
Bir başka biri, parkta oynayan çocukların üzerine rastgele ateş ediyor. Bir değil, iki değil, üç değil, onlarca kez ateş ediyor. 7 yaşındaki Hiranur Demircan'ı sırtından vurarak ölümle burun buruna getiriyor. 
Polis işini hakkıyla yapıp bu iki kişiyi yakalıyor ve adaletin ellerine teslim ediyor. 
Sonra?
Sonra bir bakıyoruz ki her iki cani de serbest bırakılmış! 
Bu durum sosyal medyada bir isyan çığlığıyla karşılık buluyor, haberi gören duyan herkes adalet sistemine sayıp sövmeye başlıyor. Bunu gören Adalet Bakanlığı devreye girip kararı veren hâkimleri savcıları uyarınca iki cani yakalanıp hapse gönderiliyor.
Anlayacağınız Türkiye'deki adalet sistemi şöyle işliyor:
Olay oluyor ve haberlere düşüyor. Sosyal medyadan gelen tepkiye bakılıyor. Konu çok tepki alırsa, serbest bırakılan suçlu içeri alınıyor. Az tepki gelirse ya da hiç konuşulmazsa, suçluyu salıvermekte bir beis görülmüyor. 
Şaka gibi...
Dün haberlerde izledim. Adam benzer suçları tam 36 kez işlemiş ama eli cebinde ortalıkta dolaşıyor. Kendisine yan bakanı vurup indiriyor. Vurduğu adam ölmediği için yine serbest kalıyor.
Yahu parkta oynayan çocukların üzerine şarjör boşaltan adamı bir hâkim nasıl olur da serbest bırakabilir arkadaş? Bu adam nasıl oluyor da tekrar toplumun içine gönderiliyor?
Devletin en öncelikli görevi vatandaşının can ve mal güvenliğini korumak ama bu görev, görev yapan bazı hâkim ve savcılar tarafından sanki bilerek ve isteyerek yerine getirilmiyor. 
Sanki bu kararlar, milleti devletin hukukundan ve dahi devletten soğusun diye alınıyor. Sanki toplumun sinir uçlarına mahkemeler eliyle bilerek ve isteyerek dokunuluyor. 
Sanki bazı hâkim ve savcılar, adalet sistemini çürütmek için, vatandaşın adalete ve devlete güvenini tamamen ortadan kaldırmak için, kasti tahrikle bu kararları veriyor.
Bu sanki bazı hâkim ve savcılar aldıkları bu kararlarla, devlete ve hükûmete operasyon çekiyor. Halkı kin ve nefrete yönlendirmeye, insanları sokaklara çıkmaya teşvik ediyor.

Problem nerede anlamıyorum. 
Yargının içindeki tüm FETÖ'cülerin temizlendiğine dair açıklama yapıldığına göre, alınan kararlar bir FETÖ kumpası olmadığına göre sorun nerede? 
Demek ki sıkıntı, Adalet Bakanlığının atadığı hâkim ve savcıların bizzat kendisinde! O zaman bu işin önlemini almak da Adalet Bakanlığına düşüyor. 
Lütfen ama lütfen!
Problem kanunlarda ise o kanunlar düzeltilsin. Sorun mahkemelerde ise hâkim ve savcılarda ise onlarla ilgili gerekli yasal düzenlemeler yapılsın. Hatta bu tür saçma sapan kararlar alan hâkim ve savcılarla ilgili cezai müeyyideler belirlensin. 
Problem her neyse, her neredeyse bir an önce neşter vurulsun. 
Çünkü toplumun, "Serbest bırakıldıktan sonra, yoğun tepkiler üzerine tekrar tutuklandı" sözünü duymaya tahammülü kalmadı. 

 

 

BİR GÜNLÜK ARA VERMEMİN SEBEBİ

Çarşamba günü yazı gönderemedim. Gazetem, köşe yazımın olduğu yere “Yazarımız, rahatsızlığı nedeniyle yazılarına bir gün ara vermiştir” diye not düşünce çok sayıda mesaj ve arama geldi.
Öncelikle arayan ve yazan herkese çok teşekkür ederim.
Nice zamandır ciddi böbrek rahatsızlığı yaşıyorum. Ciddi diyorum çünkü, ciddi anlamda bir iltihaplanma var ve vurunca sağlam vuruyor ve ayağa kalkamayacak hâle getiriyor. Salı günü yine aynı sıkıntıyı yaşadım.
Sancısı bir tuttu, bildiğiniz yaşlılar gibi iki büklüm hâle getirdi. İğne ilaç falan derken yazmaya mecalim kalmadı. Bu nedenle yazıyı gönderemedim gazeteme…
Amacım birkaç gün de olsa bu sıkıntıyı en azından minimuma indirecek sağlık çözümleri aramaktı.
Lakin gördüm ki orada burada “Başka sıkıntı mı var? Yazılarına son mu verildi? Gazete galiba kendisini kovdu” şeklindeki abuk subuk söylentiler aldı başını gidiyor. Yeni yazı göndermenin elzem olduğuna karar verdim.
Yalnız şunun bilinmesini isterim.
Her ne kadar yazar olarak ön planda bulunsam da ben bu gazetenin bir ferdiyim, aileden biriyim. Yani “Sana verdiğimiz görev şimdilik sona erdi. Gidebilirsin” derlerse hiç gocunmadan, hiç saklamadan bunu sizinle paylaşırım.
Allah var!
Bugüne kadar değil sıkıntı yaşamak, yazılarımın bir tek noktasına bile dokunulmadı.
Yani anlayacağınız ben yerimden ziyadesiyle memnunum ve gitmem için fırsat kollayanları daha uzun süre bu gazete vasıtasıyla rahatsız etmeye devam edeceğim.
Selam ile…

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • HAK DAVA

  31 Ağustos 2018 18:24
  0 0
  ALLAH ŞAFİ İSMİ ŞERİFİ İLE ŞİFA İHSAAT ETSİN BU SÜRE ZARFINDA DA ACILARINIZA VE AĞRILARINIZA SABIR VE DAYANMA GÜCÜ VERSİN SİZİN GİBİLERİ KORUMAK GEREKİR MALÜM BÖYLE KALEMLER ARTIK YETİŞMEZ OLDU BİRDE ARAMZIDAKİ ORUSPULAR VE ALLAHI DOLAR OLANLAR VARYA ONLARI CEHENNEM BİLE KABUL ETMEYECEK TIPKI YENİ ASYA YAHUDİ KOTESİ KAFİRLERİ GİBİ KIÇLARINA YAŞ DEĞSE ERDOĞAN VE HÜKÜMETE SALDIRAN BU TİPLER FETÖNÜN KIRIPTÖ TETİKÇİLERİDİR DİKKATLİ OLALIM
 • hursit dilaver

  31 Ağustos 2018 16:12
  0 0
  .... önemine binaen..BİR SEMBOL SAVAŞI OLACAKSA BU İBLİD SAVAŞI, HİCRİ YILBAŞINDA OLACAKTIR. UNUTMAYIN EMİ. ONA GÖRE HAZIRLIKLI OLUN. YAHUDİLER VE HRİSTİYANLAR BUNU ÇOK İYİ UYGULADILAR. YA SABAH EZAN VAKTI, YA BAYRAM SABAHI, YA CUMA VAKTİ, YA DA 101 SENE ÖNCE ALDIKLARI KUDÜS İÇİN 101 ASKER FALAN. UNUTMAYIN EMİ..hadi bakalım.
 • hursit dilaver

  31 Ağustos 2018 15:52
  0 0
  beyler durum ciddi. yotubda 14 TEMMUZ 2018DE YAYINLANA BİR HEYKELCİNİN VİDEOSU VAR. 442.000 KERE GÖRÜLMÜŞ VE ADI DA tAYYİP ERDOĞANA EN SERT HİTAP başılklı video.RAGİP ÇİÇEN VE ÇEÇEN adı var.bunu savcılık ya da tayy,p beyin avukatları görmedi mi.bu ne rezalet be. açın girin görün adamın konuşmasını. bu hakaretlerin sebebi ne bu adam FETÖ takımından mı..fetöden heykelci çıkmaz ama adamı gazlamışlardır.LÜTFEN BUNU İHBAR EDİN.HATTA KÜLLİYEYE BİLDİRİN.(sayın yazara da mail edebilirsiniz)
 • Ramazan uçar

  31 Ağustos 2018 15:13
  2 0
  Çok haklısınız süleyman hocam agzınıza saglık malisef ülkemizdeki kanun benimde yıllarca söyledigim tezim bizim kanunlarımız SUÇLULUYU koruma kanunu olmuş. çok geçmiş olsun ALLAH [cc] dan acil şifalar diliyorum.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;