POLEMİK

Süleyman Özışık : Bu hükûmet çok baskıcıymış!

Tarih
12 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Sanatçı Edip Akbayram'ın, "Ben, Türkiye'nin tüm siyasi hayatında bu kadar baskıcı bir yönetimi hiç görmedim" diye saçmaladığı açıklamaları okudum.

Allah kimseyi böyle rezil, böyle sefil, böyle zelil duruma düşürmesin.

Yani iktidarı belli başlı konularda baskıcı olmakla suçlayabilirsiniz, bunu kabul ederiz. Hizmetlerini beğenmezsiniz ve yerin dibine batırırsınız bunu da kabul ederiz. "Ben bu cenahtaki insanları sevmiyorum ve oy vermiyorum" dersiniz, saygı duyarız. 

"40 yıldır sanat adına bir şey üretemeyen adamın tuhaf açıklamalarla gündeme gelme gayreti" der, anlayış da gösteririz.

Lakin geçmişini, geçmiş yılların diktatörlüğü de aşan yönetimini inkâr edercesine, "Ben, Türkiye'nin tüm siyasi hayatında bu kadar baskıcı bir yönetimi hiç görmedim" derseniz, karşınızda size lanet okuyan devasa bir kitle görürsünüz.

1980 yılında, TSK'nın içinden çıkan Kenan Evren adında bir diktatör ülke yönetimine el koyduğunu söylemiş. Yaşı tutmayan gencecik çocukları yaşlarını büyüterek darağacına çekmiş, "Asmayacaktık da besleyecek miydik?" demiş. "Fazla harala gürele olmasın diye bir sağdan, bir soldan astık" demiş.

Onun döneminde 5 bin insan ortadan kaybolmuş!

Bakın “asılmış” ya da “öldürülmüş” demiyorum, kaybolmuş diyorum. Üzerinden bunca yıl geçmesine rağmen hâlâ o insanlara ne olduğunu kimse öğrenememiş.

Siz bu dönemde şarkı türkü yaptığınız için; bir eliniz yağda, bir eliniz balda olduğu için bu diktatörün yaptığı katliamları es geçecek ve harika yıllarmış gibi anacaksınız.

28 Şubat döneminde bu ülkenin milyonlarca insanına hakaretler edilmiş. Okulları kapatılmış, eğitim hayatları devlet eliyle ve cebren ellerinden alınmış. Başbakan seçtikleri adam postmodern darbe ile indirilmiş. 

Buna direnenler hapislere atılmış ki çoğu hâlâ hapislerde çürümeye devam ediyor. 

"Allah" diyen herkes âdeta açlığa mahkûm edilmiş. Dindar olduğundan şüphelenilen medya mensupları dahi işlerinden edilmiş. 

Siz bu dönemi bal kaymak gibi anlatacaksınız.

Madem ömrü hayatınızda böyle baskıcı bir dönem görmediğinizi söylüyorsunuz. Nedir sizin gördüğünüz baskı söyler misiniz?

Sanat adına bir şeyler yapmaya çalıştınız da birileri engel mi oldu? Şarkı söylemek istediğiniz tavernalar mı kapatıldı? Çıkarmak istediğiniz kasetlerinize yasak mı kondu? 

Keyif yaptığınız meyhaneler, birahaneler mi kapatıldı? Çocuklarınızın gittiği okullar mı kapatıldı? Eğitim hayatları ellerinden mi alındı? Siz ve çevrenizdekiler kılık kıyafetinizden dolayı devlet kurumlarına mı alınmıyorsunuz?

Nedir derdiniz söyleyin, biz de bilelim...

"Cumhurbaşkanı beni çağırırsa gitmem" diyorsunuz. Pardon da hangi sıfatla çağıracak sizi? Sanat deseniz, 40 yıldır taş üstüne taş koymamışsınız. Yaş deseniz kemale ermiş. Ülke ve millet adına şöyle elle tutulur tek adımınız yok, tek projeniz yok. 

Hangi toplumun içindesiniz, hiç görmüyoruz. Ne parkta ne camide ne kilisede ne cemevinde ne bir açılışta ne aşevinde ne kimsesizler yurdunda ne hayvanlar barınağında...

Darbe olur yoksunuz.

Şehit cenazelerinde yoksunuz, şehit ailelerinin yanında yoksunuz. Milletin ve devletin yanında yoksunuz. Arada bir sizi bir belediye çağırırsa çıkıp 80'lerin şarkılarını dillendirip paranızı kazanıp yine kayboluyorsunuz. 

Kim sizi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne davet etsin söyler misiniz?

Bu ülkeye nelerin yapılıp nelerin yapılmadığını eleştirmeden önce, siz bu ülke için ne yaptınız bu yaşınıza kadar onu söyleyin lütfen?

Siz bu ülkeye ne verdiniz, bu ülkenin insanı size bunun karşılığında ne verdi?

Bu muhasebeyi bize dürüstçe yapın.

Bu hükûmet baskıcıymış!

Şapka kanunu gördü, Türkçe ezan gördü bu millet. Uymadıkları için bombalanan şehirler gördü. 

Siz neden bahsediyorsunuz beyefendi?

Yani konuşurken ağzınızla mı konuşuyorsunuz, yoksa konuştuğunuz yerin ağzınız olduğuna mı inanıyorsunuz?

Ayıptır ayıp...

Öldüğünüzde milletin ardınızdan lanet okuması için mi yapıyorsunuz bu saçma sapan açıklamaları gerçekten anlamıyorum.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • HAK DAVA

  29 Kasım 2018 16:17
  0 0
  HİÇ ŞAŞIRMADIM BU MEMLEKETTE BUNLAR GİBİ KİTAP YÜKLÜ EŞEKLERDEN OLDUKCA FAZLA İNSANLAR SPOR SALONLARINDA KURULAN DAR AĞAÇLARINDA YARGILANMADAN İNFAZ EDİLİP ASILIRKEN ÜSTELİK SIRF MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN HER HALDE BU TİPLER UZAYDA YAŞIYORLARDI TÜRKİYEDE DEĞİLDE..
 • Yilmaz

  13 Kasım 2018 03:43
  0 0
  Ağzına sağlık,hislerime tercüman oldunuz,biz de bunları adam diye dinledik,kasetlerini aldık.
 • DEV AYNASI

  12 Kasım 2018 16:56
  3 0
  YILLAR ÖNCE AK PARTİ ÖNCESİYDİ YANLIŞ HATIRLAMIYORSAM BİR TV.PROGRAMA KATILMIŞ ÇOK BASKICI VE YANLIŞLIKLAR OLDUĞU İÇİN KIZINI OKULA GÖNDERMEYİP KENDİSİ EĞİTİMİNİ VERDİĞİNİ SÖYLÜYORDU EEEE O GÜNLERİ ARIYORMUŞ ŞAHIS BUNLAR HEP AYNI KENDİLERİNİ DEV AYNASINDA GÖREN ŞAHISLAR.
 • Namyelüs

  12 Kasım 2018 16:54
  3 1
  Yaşadığı zamanı bu kadar yanlış değerlendiren bir insan daha önce hiç görmedim.Bu değerlendirmesini hangi bilgi birikimine sahip olarak yaptığını da sizlere bırakıyorum.
 • Azim

  12 Kasım 2018 12:28
  3 0
  Cumhurbaşkanı külliyesi halka acıktır sen kendini halktan saymıyorsan biz ne yapabiliris ki .Rabbim şifa versin
 • Mustafa

  12 Kasım 2018 10:57
  5 0
  Arife tarif gereksiz diyoruz amma, bu ne söylediğinden habersiz zatı en güzel bir şekilde vasıflandırdınız Teşekkürler sayın Süleyman Bey. Elinize, dilinize ve gönlünüze sağlık...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;