SİYASET

Süleyman Özışık : Bu belediye başkanları gidici…

Tarih
09 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

AK Parti yaklaşan yerel seçim öncesi, daha önce eşine benzerine rastlamadığımız bir çalışma yürütüyor. 

Erdoğan'ın tam yetki verdiği Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, en doğru adayları ortaya çıkarabilmek için geceli gündüzlü saha çalışması yaptırıyor. 

İl il, ilçe ilçe gezen bu ekip, esnafın ve vatandaşın arasında dolaşarak onlara mevcut belediye başkanından ve hizmetlerinden memnun olup olmadıklarını soruyor. Bunun yanı sıra, "Kimi belediye başkanı olarak görmek istersiniz?" sorusu da soruluyor. 

Bunun yanı sıra, Türkiye genelinde SMS sistemiyle farklı bir anket yapılıyor. Her il ve ilçedeki seçmenin cep telefonuna benzer soruları içeren mesajlar gönderiliyor. Bu anket, çok güvenilir bir kurum tarafından yapılıyor. 

Bildiğim kadarıyla şu ana kadar 15 milyonun üzerinde mesaj gönderildi, 10 milyona yakın geri dönüş alındı. Bu mesajlardan çıkan sonuçlar, Türkiye haritası üzerine yansıtılıyor ve tıpkı seçim gecesinde olduğu gibi oranlar hesaplanıyor.  

Daha sonra hem saha çalışması hem de bahsini ettiğim SMS anketi ayrı ayrı masaya yatırılıyor ve ikisi arasında tutarlılık aranıyor. Eğer tutarlılık varsa, ortaya çıkan adaylar bir kenara not ediliyor.

Not edilen isimler de gerek MKYK toplantısında gerekse baş başa görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a arz ediliyor. Yine öğrenebildiğim kadarıyla, alfabetik sıraya göre yapılan çalışmalarda Gaziantep iline kadar gelindi. 

Yani bu illerde kimlerin aday gösterileceğine hemen hemen karar verildi gibi...

Erdoğan, milletvekilleri ile teşkilatların sunduğu önerileri ise "Bizzat Mehmet Özhaseki'ye götürün" diyerek geri çeviriyor. Hatta geçtiğimiz hafta yapılan bir toplantıda bazı partililerin, kendine yakın isimleri ön plana çıkarmaya çalıştığı, Mehmet Özhaseki'nin ise "Bu görev bana verildi. Kimse kendi adayını ön plana çıkarmaya çalışmasın" diyerek yumruğu masaya vurduğu konuşuluyor.

Belediyecilik konusunda emsalsiz bir deneyime sahip olan Özhaseki'nin, mevcut belediye başkanlarının karnesini değerlendirmesi de bir hayli ilginç oluyor hâliyle...

Bir örnek verecek olursam...

Belediyeye ait ne kadar arazi satmış? Belediyeye ait arazileri nasıl değerlendirmiş? Sattığı araziler ile yaptırdığı projeler arasında ne kadar maddi fark var? Projeleri hangi müteahhitlere, kaç lira bedelle yaptırmış. Belediyeyi ne kadar kara geçirmiş veya zarara uğratmış. Başkanın şahsi gelir durumu nereden nereye ilerlemiş veya gerilemiş.

Bütün bunları ayrı ayrı hesaplayarak başarı ve başarısızlık grafiğini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Neticeyi soracak olursanız, şunu söyleyebilirim:

Muazzam bir değişim geliyor. Daha önce söylediğim gibi, mevcut belediye başkanlarının yüzde 90'ı değişecek. 

Daha detaylı bilgi isterseniz şunu söyleyeyim. 

İlk etapta masaya yatırılan 350 belediye başkanından 190'ının kesin olarak "tekrar aday gösterilmemesine" karar verildi. Geride kalan 160 belediye başkanının üçte ikisinin de "aday gösterilmemesi" yönünde bir ön kanaat oluştu. 

Geride kalan 50 başkanın durumunun ne olacağı da daha titiz bir araştırma sonucunda belirlenecek.

Mesela İstanbul'da 3 veya 4 başkanın, Kocaeli'de sadece iki başkanın ve Bursa'da 3 başkanın görevine devam etmesi bekleniyor.

Başarılı İlçe Başkanlarının Büyükşehir’e, bazı Belediye Meclis Üyelerinin ilçe belediye başkanlığına aday gösterileceği ilginç bir serüven yaşanacak. 

Kalacak ve gidecek isimlerin kimler olacağını bilmiyorum. Bilsem de partiden önce açıklamak bana düşmez zaten...

Ve son bir not...

3 dönemini dolduran belediye başkanlarının tekrar aday gösterilmemesi konusunda kesin karara varıldı. Bu durum mevcuttaki belediye başkanlarına da iletildi.

İstifa etmek isteyen İlçe Teşkilat Başkanları’na ise şimdilik istifa etmemeleri uyarısı geldi.

Ama şimdilik…

Önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgiler vereceğim ama bugünlük bu kadar…

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • TAHİR DANACI

    09 Kasım 2018 22:26
    0 1
    AK PARTİNİN KONTİ KAZANACAĞI İKİ İL VAR.RİZE VE BAYBURT.DİĞERLERİ GİDER GİBİ GELİYOR.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;