GÜNCEL

Süleyman Özışık : Brunson neden bırakıldı?

Tarih
13 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Rahip Brunson'un bırakılmasına isyan eden arkadaşlara bir mesajım var. Gelin bugün bir samimiyet testi yapalım ve şu soruyu soralım kendimize:


Şayet Rahip Brunson bugün bırakılmamış olsaydı ve yapılan yeni bir ekonomik suikast nedeniyle dolar tekrar 7 bin, hatta 8 -9 bin sınırına dayansaydı...

Merkez Bankası bir kez daha devreye girip faizleri 6 baz daha yükseltseydi ve hayat yüzde 200 daha zamlansaydı. 

Bu duruma ne tepki verirdin?

İstersen sen kendini hiç yorma, ben vereceğin tepkiyi anlatayım. Bir rahip inatlaşması yüzünden ülkenin felakete gittiğini, ekonomik olarak dibe vurduğunu, işinden olduğunu, eve ekmek götüremez hale geldiğini  isyan çığlıklarıyla anlatırdın.  

Bunları söyleyeceğinden neden bu kadar eminim biliyor musun? Çünkü dolar ve faiz yükseldiğinden beri benzer sözleri her ortamda söylüyorsun da ondan... 

Bak sevgili kardeşim!

Diyorsun ki "Madem rahibi bırakacaktınız, neden ekonomiyi bu hale getirdiniz? Doların yükselmesine, faizlerin artırılmasına neden sebep oldunuz?"

İyi de...

Amerika'nın meselesi Rahip Brunson'un serbest bırakılması değildi ki zaten. Etrafına şöyle bir dön, bak! Amerika 30 Avrupa Birliği ülkesinin yanısıra Çin, Japonya, Türkiye, Meksika gibi ülkelere de ekonomik savaş ilan etti.

Hadi bizde Rahip Brunson vardı da saldırdı, peki değer ülkelere neden saldırma gereği hissetti dersin?

Demem o ki...

Rahip Brunson, Amerika'nın Türkiye'ye ekonomik olarak saldırması için harika bir bahaneydi ve o bahaneyi kullandı Trump denen adam. 

Türkiye'ye emir kulu gibi talimat verdi, "Önümüzdeki çarşamba gününe kadar serbest bırakmazsan sonuçlarına katlanırsın" dedi. Verecek olsak, adamlar bizi açık tehdit ettiklerinde verirdik ama vermedik. O çarşambanın üzerinden on çarşamba geçti ve Türkiye bu tehdide boyun eğmedi. 

Yeni bir duruşma günü geldi ve yargı, Rahip Brunson'un serbest bırakılmasına hükmetti. Bırakılmamış olsa, bu bahane üzerinden yeni bir ekonomik operasyon yapılacaktı. Türkiye bu operasyonu savuşturdu. 

Bırakılmasına isyan ediyorsun ve ben bu isyana saygı duyuyorum. 

Ama şunu da unutmaman gerekir. 

Dünyanın her yerinde ajanlar, pazarlık meselesidir. Rahip Brunson bu kadar harele güreleye rağmen serbest bırakılıyorsa, perde arkasında bir pazarlık yapıldığı yüksek ihtimaldir.

Peki bu pazarlık ne olabilir diyorsan sana son bir ay içinde yapılan birkaç açıklamayı hatırlatayım.

Amerika, YPG'nin PKK ile bağlantılı olduğunu belirten açıklamalar yapmaya başladı. Menbiç konusundaki çalışmalar, hiç olmadığı kadar hız kazandı. 

Daha önce, "Menbiç'in güvenliğini ABD'lilerle birlikte sağlayacağız"diye açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı ağız değiştirdi, operasyon yapılacağının sinyali vermeye başladı. Hem Menbiç’e hem de Fırat'ın Doğusuna yapılacak bir operasyon...

Hadi bir samimiyet testi daha yapalım şimdi:

Sence Rahip Brunson mu yoksa Menbiç ve Fırat’ın Doğusunun terör örgütü PKK’dan tamamen temizlenmesi mi?

Hangisi?

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Engın

  03 Kasım 2018 07:43
  0 0
  Maval anlatmayın.
 • Komando81

  14 Ekim 2018 01:50
  1 0
  Branson salinmis kimin umrunda.biz maddiyatimiz cogalsin diye ak partili olmadık.burası MUZ cumhuriyeti mi oldu?fakir zengin mi oldu?yoksa koltuk el mi değiştirdi?hukukun önüne geçip konusuyor san...ajan muamelesi yap.yok hukuk var diyorsan sus bekle.membic mi bilmem nemi.haburdan girislerini unutmadık.filistin ablukasinida.seçim zamanı idam vaadlerini.eskiden savunma diğer partilere olurdu,artık ak partililere.niye?
 • Murat

  13 Ekim 2018 21:12
  1 0
  Yorum yok. Çok bilsem devlet erkanı olurdum. Devlet büyüğüne saygı dinimizdendir.
 • Fehmi

  13 Ekim 2018 15:04
  1 2
  Rahibin suçu sabit. Ajan provokatörlük yaptığına dair somut deliller var ki 3 yıldan fazla bir ceza aldı. Yani beraat etmedi. Cezanın süresi uzmanların işi. Tutukluluk süresi göz önüne alındı ve cezasını çektiği gerekçesi ile salındı. Yani adam bir casus muydu? Hukuk öyle diyor. Bağımsız yargı hayatın gerçekleri ile örtüşen bir karar verdi. Tutukluluğu ile ilgili Pazarlık olduğunu düşünmüyorum.
 • İsa

  13 Ekim 2018 14:43
  5 0
  İtibar diye birşey de var. Bundan sonra o zaman yeni abd li ajanlar gelsin terör olayları organize etsinler ama biz dolar daha fazla yükselmesin diye karışmayalım. Namusuna el uzatan olursa başına gelebilecek zararı mı hesaplayacaksın?
 • Sedat

  13 Ekim 2018 09:59
  4 2
  Demekki sizin idda ettiginiz kadar güclü bir ülke degiliz, Rahipli yada rahipsiz bu demektir amerika bize istedigi gibi yöneetebilir . Yani rahibi verdik kurtuldukmu. Sari öküz hesapi.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;