GÜNCEL

Süleyman Özışık : Başörtüsü bireysel tercih değildir?

Tarih
20 Kasım 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Günlerdir başörtülü bir kadının bebeğine yaptırdığı lüks etkinliğini konuşuyoruz.

Görüntülere bakıyorum.

Mevlid etkinliği desen değil, doğum günü desen o da değil. Ne olduğu, hangi inancı temsil ettiği belli olmayan bir etkinlik işte.

Anne başörtülü, katılımcılar başörtülü...

Ama annenin başörtüsünün üstünde Marilyn Monroe tarzı bir şapka, başörtülü bir kadında olmaması gereken abartılı bir makyaj.

Lüks, şatafat ve görgüsüzlük iç içe geçmiş. Bir bakıyorsunuz şarkı çalıyor, bir bakıyorsunuz Mevlid okunuyor, dualar okunuyor. Katılımcılar bir alkışlıyor, bir ellerini yüzüne götürüp âmin çekiyor.

Görüntüleri alıp yabancı ülkelerden birkaç kişiye gösterseniz, "Bunlar hangi dine tapıyor ya da nasıl bir eğlence yapıyor anlayamadık" diyecekler.

O derece...

Görüntülerin yayınlanmasının ardından benzer onlarca görüntü videosu daha düştü internete. Başörtülü kadınların ultra lüks mekânları kapatıp çılgınca eğlendiği, şarkılar türküler eşliğinde hoplayıp zıpladığı görüntüler...

Belli ki o gecelere katılan başörtülü başka kadınlardan biri sızdırmış görüntüleri. "Biz de eğlenceden anlarız" diyerek herhâlde...

berra bebek ile ilgili görsel sonucuBazı gazete yazarları bu görüntülerin eleştirilmesi üzerine duyar kasıp, "Bırakın herkes dilediği gibi giyinsin, dilediği gibi yaşasın" yorumları yapıyor, eleştiri sahiplerine bağnaz muamelesi yapıyor.

Kusuruma bakmayın ama ben bu konuda bağnaz olanların arasında yerimi alacağım. Bu nedenle, mesele başörtülüler olunca, "Bırakın herkes dilediği gibi giyinsin, dilediği gibi yaşasın. Size ne? Karışma hakkını nereden buluyorsunuz" sözüne de katılmıyorum.

Ne münasebet? 

Bal gibi karışır, istediğim gibi eleştiririm kardeşim.

Çünkü ben, yüz binlerce ve hatta milyonlarca insan gibi, o başörtüsünün kafalara özgürce takılabilmesi için bedel ödemiş biriyim. 28 Şubat döneminde başörtüsü zulmünü protesto ettiğim için işsiz kalmış, katıldığım eylemlerde cop yemiş biriyim. 

Çünkü o başörtüsü benim inancımın simgelerinden biridir. Süs olsun diye, kafalara takılan bir aksesuar değildir. Eğer o başörtüsünü takan kadın hayat tarzıyla ve aykırı davranışlarıyla, benim inancıma, benim mukaddesatıma kötü söz ettiriyorsa ben bu noktada duramam.

Durmam da...

Kimin söylediğini bilmiyorum ama çok güzel bir söz duymuştum başörtüsüyle ilgili. "Biz, başörtüsü mücadelesini kazandık ama tesettür mücadelesini kaybettik" demişti vatandaşın biri...

Haksız mı bunu söyleyen kişi?

Etrafınıza bir bakar mısınız?

İran usulü, taktığı başörtüsünün altından bir perçem saçı dışarı salanlar ortalıkta cirit atıyor. Başına başörtüsü takıp, altına daracık taytlar, kotlar giyinerek ve üstüne hafif uzun bir gömlek atarak sokaklara fırlayanlar fink atıyor. 

İlgili resimÖyle görüntülere rastlıyorum ki "Başı açık olan, başı kapalı olandan daha tesettürlü" diyorum. Bülent Ersoy kadar makyaj yapanını biliyorum. Sosyal medyada, kıpkırmızı rujlarla kare kare fotoğraflar paylaşanları biliyorum. Atlara sarılıp, köpeklerle dudak dudağa öpüşürken poz paylaşanları görüyorum. 

Şimdi yeni bir akım çıktı.

Başına bere misali süslü püslü, parlak taşlı bir şey takıyorsun, oluyor sana başörtüsü. Sordular mı "Ben başörtüsü takıyorum" diyorsun!

Başörtülü arkadaşlar bana kızmasın boşuna...

Yukarıda da söylediğim gibi. Başörtüsü sadece kafasına takanı ilgilendiren bir mesele değil. Bir inancı ve aynı zamanda bu ülkede zulüm altında geçen bir devri temsil ediyor. 

Üniversite kapılarında başörtülü oldukları için eğitim hayatları ellerinden alınan kadınlar, siz o başörtüsünü bir aksesuar olarak kullanın diye çekmedi o zulmü.

Başörtüsü zulmüne karşı çıktığı için yargılanan ve hâlâ içeride hapis yatan 28 Şubat mağduru insanlar var. Onlar, başörtüsünün manevi değerini böyle ayaklar altına alın diye yatmıyor hapislerde...

Başka bir hayata özeniyorsanız, buyurun açılın. İnanın bu konuda kimse size kem söz söylemez. Bugün sizi eleştiren ben, "Tercih hakkını kullandı" der geçerim. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Mehmet

  22 Kasım 2019 17:52
  0 0
  Helal olsun Bi de bunları baştakilere dinletebilsek
 • Piyade

  21 Kasım 2019 12:06
  3 0
  Süleyman Bey sizi tebrik ederim Yazdığınız mana çok güzel tam destek veriyorum yanınızdayım
 • 8910

  21 Kasım 2019 01:00
  4 0
  Agzına kalemine saglık
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;