SİYASET

Süleyman Özışık : Aydınspor…

Tarih
15 Nisan 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

CHP'nin başta Ankara olmak üzere bazı büyükşehirleri almasının yankısı devam ediyor. Dört benzemezin omuz omuza verip kazandığı hepi topu 6 şehir var. Ama öyle bir rüzgâr yapıyorlar ki dersiniz ülke yönetimini toptan ele geçirdiler. 

Kusura bakmasınlar ama ben seçimlerde yapılan yarışı, Aydınspor Fenerbahçe müsabakasına benzetiyorum. 

Aydınspor, tarihinde yalnızca bir kez Fenerbahçe'yi 6-0 yendi. Şimdi bu galibiyetten yola çıkarak, "Aydınspor, Fenerbahçe'den çok daha büyük bir takımdır" diyebilir miyiz?

Hayır!

Olsa olsa, Fenerbahçe'nin Aydınspor'u ciddiye almadığı için veya maça çok iyi hazırlanmadığı için ya da stratejik hata yaptığı için mağlup olduğunu söyleyebiliriz.  

Ya da Fenerbahçe'nin bu yıl ligde yaşadığı sıkıntılı süreçten yola çıkarak, "Fenerbahçe bitti, bir daha sırtını doğrultamaz" diyebilir miyiz?

Diyemeyiz.

Bu sezon bir şekilde atlatılır, önümüzdeki sezon takım yine şampiyonluğun banko adaylarından biri olur...

AK Parti açısından baktığımızda, durum bundan ibarettir!

AK Parti, geride bıraktığımız 17 yılın en kötü seçim dönemini yaşadı. Kendi hikâyesini yazamadığı gibi, rakibi olan partileri de işin doğrusu çok ciddiye almadı.

Yine Fenerbahçe üzerinden örnek verecek olursam...

Bir zamanlar Fenerbahçe'de hissedilen, "Alex nasılsa birazdan sahneye çıkar ve maçı kurtarır" hastalığı AK Parti'ye sirayet etti.

Türkiye'nin pek çok yerinde, sırtını Erdoğan'a yaslayan isimler, "Nasılsa Reis meydanlara iner ve seçimin seyrini değiştirir" diye düşündü. Allah var, Reis de elinden geleni yaptı ama bu kez olmadı işte!

Ancak tüm bu yaşananlar AK Parti'nin bittiği, bir daha eski günlerine dönemeyeceği anlamına gelmiyor.

Erdoğan, kendi takımındaki sıkıntılar kadar, karşısına çıkan takımın kurduğu oyunları çok iyi okuması sayesinde bugünlere geldi. Ufak tefek eksikler gözden kaçsa da takımı 17 yıldır açık ara şampiyon oldu.

Kurduğu Cumhur İttifakı'nın aldığı yüzde 52 ya da partisinin aldığı yüzde 44'lük oy oranı yine ve yeniden başaracağının en büyük göstergesi...

Çünkü bu sonuçların ne anlama geldiğini çok iyi biliyor.

Kendisine inanan ve bugüne kadar ölümüne destekleyen seçmenin verdiği, "Sana güvenimiz tam ama bizim istemediğimiz isimleri ön plana çıkarırsan, buna rıza göstermeyiz" mesajını net olarak aldı.

İzmir İl Başkanı'nın istifasıyla başlayan süreç yakın zamanda başarısız olan tüm teşkilatlara yayılacak. Milletin adamını değil de kendi adamını anketlerde birinci çıkaran ve bu adaylar nedeniyle seçimin kaybedilmesine neden olan kim varsa, hesap sorulacak.

Partinin ikbalini değil de kendi istikbalini önceleyen kim varsa, kesik yiyecek!..

Şöyle geriye dönüp baktığınızda, bugüne kadar ilk etapta şer olarak gördüğümüz her şeyin, bir süre sonra bizim için hayra döndüğünü görecekseniz.

Kobani olayları, ülkenin Güneydoğu Bölgesi'ni ele geçirme planları üzerine kuruluydu ama PKK'nın kökünün kazınmasıyla sonuçlandı.

17/25 Aralık, ülkeyi polis ve yargı cuntası eliyle ele geçirme planıydı ama hepsinin inlerine girildi. "Cumhurbaşkanı ülkeden kaçacak" diyenlerin tamamı ülkesiz, vatansız kaldı.

15 Temmuz, kanlı bir darbe planıydı ama vatanını canından aziz bilenler için dirilişin sembolü hâline geldi.

31 Mart seçimlerinde yaşanan kayıplar da aynı neticeyi verecek. Bugün kaybedilen şehirler, bir sonraki seçimde yeni zaferlerin kapısını aralayacak.

AK Parti açısından bunu başarmak inanın çok kolay. Bakın size çok basit bir örnek vereyim.

Türkiye günlerdir Ağrı seçimlerini kazanan Savcı Sayan'ı konuşuyor.

Peki ne yaptı Savcı Sayan?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyaset tarzını örnek aldı. Yöre halkının sorunlarına kulak verdi, onların dertlerini dinledi ve bu sorunları çözeceğine dair sahici açıklamalar yaptı.

Büyük projeler değil, yöre halkını mutlu edecek küçük projelerle sahaya çıktı, geceli gündüzlü çalışarak herkesi kendi safına çekti.

Sonuç?

Ağrı'yı ezici bir çoğunlukla HDP'nin elinden almayı başardı.

Halkın istediği adaylarla sahaya çıktığında ve halkın sesine kulak verdiğin noktada kazanmak işte bu kadar kolay.

Seçim sonuçlarına baktığımızda, size şunu samimiyetle söyleyebilirim. Millet İttifakı başarılı olduğu için kazanmadı. Cumhur İttifakı'nın yaptığı hatalar, onların kazanmasına neden oldu.

Bu hatalar düzeltilirse, onlar kaybetmeye mahkûm olacak!

 

            Üzücü haberler

Haber bültenleri ya da gazete sayfaları, CHP'nin kazandığı belediyelerde işten çıkarmaların başladığını haber veriyor.

Kemal Kılıçdaroğlu ekranlarda "Göreve geldiğimiz belediyelerde tek bir kişinin ekmeğiyle oynamayacağız" diyordu ama mazbata töreninden hemen sonra bunun olacağını hepimiz bal gibi biliyorduk. Yakında bu tür haberleri daha sık duyacağız.

Beni asıl şaşırtan AK Partili bazı belediyelerde yaşananlar.

Görevi, tekrar aday gösterilmeyen AK Partili arkadaşından devralan yeni belediye başkanının yaptıkları, CHP'li belediye başkanlarının yaptıklarını aratmıyor.

Eski belediye başkanının ipliğini pazara çıkarmak istercesine belediyenin borçlarını açıklamalar, belediye başkan yardımcılarını onur kırıcı şekilde görevden almalar, eski birim müdürlerini aşağılamak için park ve bahçeler bölümüne göndermeler...

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  16 Nisan 2019 10:32
  1 0
  sultan hamidi deviren eşkiya 0nu selanik alatini köşkune hapsetmişti.bir ara enver ya da bir başka dingil ,sultana bir iş için gelince duramıy0r,diy0r ki,BAK RUMELİDE HUZUR VAR,HERKES MUTLU, KARDEŞ 0LDULAR diy0r.sultan,hemen s0ruy0r.ne yaptınız diy0r. KİLİSELER KANUNU ÇIKARDIK diy0r.iŞTE SULTAN 0 ZAMAN EYVAH RUMELİ ŞİMDİ GİTTİ DİY0R. ve 6 aya kalmıy0r gidiy0r. BEN DE MELİH GÖKÇEK GİDİNce eyvah demiştim. ANKARA ŞİMDİ DUŞTU..
 • hursit dilaver

  16 Nisan 2019 10:26
  0 0
  gitti efendim istanbul gitti. gitmedi. DUŞTU: bagıra bagıra duştu. alın istanbulun hayrını görun. yalnız bilin ki istanbul bunun ahını sizden çıkaracaktır.bu gevşeklik, vurdum duymazlık siz yıkacaktır. tayyip bey ne yapsın. mal meydanda.. bakın CHP li CANAN HANIM BİZ BU SEÇİME 1.5 IL ÖNCE HAZIRLANMAYA BAŞLADIK dedi. bizimkiler ne halt ediy0rdu. hem istanbul hem ankaraDA. HİİİÇ..
 • hursit dilaver 4

  16 Nisan 2019 10:23
  0 0
  bakın,17 senelik iktidarın gucu bu kadar işte.keşke ben de yanıma 4 kışı bulup sayım yapsaydım.nasıl 0lsa hakim denetimi 0nayına gerek kalmamış maltepede, ne 0ldukları belirsiz kişiler sandık saymış.anlaşılınca hepsi iptal edilmiş.AMA CHP İTİRAZ EDİNCE SAYDIKLARI KABUL EDİLMİŞ.gulun emi aglanacak halimize.HEP DERİM,CHP DAİMA DEVLETTİR. KENDİNİZİ KANDIRMAYIN.(zaten hep hukuk diye sıyrılmak bu k0rkudan)
 • hursit dilaver 3

  16 Nisan 2019 10:18
  0 0
  bilecik başkanı 0smanlının kuruluş merkezi 0lan burada 0smanlıya aıt ne varsa kazıtıp y0ediy0r. NE GUZEL.. AMERİKA DA BAGDAT, HALEP,BASRA GİBİ 0SMANLI ŞEHİRLERİNİ DUMDUZ ETTİ, 0SMANLIYI VE İSLAMİ ESERLERİ Y0K ETTİ. bunlar burayı örnek aldı demek.HELE İSTANBULU ALSINLAR SIRADA BURASI 0LACAK DEMEK.(ne de 0lsa KAMALİST İYİ PARTİ 0RTAK)
 • hursit dilaver 2-C

  16 Nisan 2019 10:14
  0 0
  ne 0ldu kediler, traf0lar.. seçim öncesi de hiç k0nuşulmadı.en önemlisi de şu YSK buyuk ihtimalle CHPli adaya mazbatayı verecek.bizimkiler HUKUK DİYE SUSACAKLAR.. PISIRIKLIKTAN VE EZİKLİKTEN TABİ.acep yeniden seçim kararı alınırsa,SİZ CHPNİN 0 BELEDİYEYİ VERECEĞİNİ Mİ SANIRSINIZ. SİZE BİR ENKAZ DEVREDERLER. 0 saraçhane binasını yerinde bile bulamazsınız.. ey AKP gevşekliğinizi görun emi.
 • hursit dilaver 2-B

  16 Nisan 2019 10:10
  0 0
  YANİ ÇALINTI DA 0LSA, 0PERASY0N DA 0LSA, SAHTEKARLIK TA 0LSA KABUL EDİN CHPYİ denilmektedir. ki CHPNİN VERDİĞİ S0KAGA ÇIKAMAZSINIZ TEHDİDİNİ DE UNUTMAYIN.hele CHPlilerin daha ilk gunden kazandık pervasızlığı FETÖye bu derece inanç ve 0rganizasy0n bağlılığını göstermektedir.
 • hursit dilaver 2-A

  16 Nisan 2019 10:05
  0 0
  2- İSTANBUL, s0n şupheli ve şaibeli sayımlar neticesi CHPye verilirse, geçmiş 0lsun. AKP nin gereksiz ve s0nuç alınmıyacak ve de isteksiz ve umursamaz şekildeki ACİL İTİRAZLARI da cidiye alınmıyacağının maltepede görduğumuz yetkisiz sandık başkanlarının ve seçtikleri uyelerin durumu nedeni ile sayılanların iptali ve bunun tekrar 0naylanması gibi hadiselerle anlaşılmaktadır.
 • hursit dilaver 1

  16 Nisan 2019 09:59
  0 0
  1- CHP her zaman girdiği belediye ve devlet teşkilatlarında kendinden 0lmayan herkezi atmıştır. zaten DISK'e geçmeyen işçiler yakın zamanda atılacaktır. çunku parti teşkilatında ç0k işsiz var ve bu gunleri bekliy0r.dua etsinler tazminatlı ayrılacak 0lsunlar. y0ksa öyle bahaneler ve tutanaklar tutulur ki beş parasız ve itibarsız edilerek atılırsınız, gireceğiniz yeni işyerinde de CV nizi bunlara s0ravcaklardır.
 • Fvayic

  15 Nisan 2019 19:19
  0 0
  Ya hala anlamıyorsunuz değil mi?AKP li seçmen AKP ye sen çok hızlı bir şekilde yozlaştin, kendini çıkarcı, talancı gruplardan temizle yoksa memleketin beka sorununa çözüm olcak tek bir parti bile kalmsyacsk diyor.... Siz en buyuk FB muhabbeti yapiyorsunuz. Kendinize gelin, temizlenin, huyuk sehirler değil memleket elden gidiyor...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;