SİYASET

Süleyman Özışık : AK Parti'nin seçim beyannamesi...

Tarih
06 Ekim 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

6 Ekim 2015

AK Parti merakla beklenen seçim beyannamesini açıkladı. Davutoğlu konuşurken, bir yandan parti ayrımı yapmaksızın çevremdeki insanların nabzını tutmaya, diğer yandan sosyal medyadaki tepkileri takip etmeye çalıştım.

Genel kanaat "Beklentilerin ötesinde" bir seçim beyannamesi olduğu yönünde...

Bu görüşe kısmen katıldığımı söyleyebilirim. "Kısmen" diyorum çünkü müjde olarak açıklanan bazı maddeler bende ciddi hayal kırıklığı yarattı.

Farzı misal; polis memurlarıyla ilgili açıklanan 3000 ek gösterge.

Bu insanlar sabah evlerinden çıktıklarında, "Acaba gece sağ dönebilir miyim, dönemez miyim?" endişesiyle göreve gidiyor. 4 terör örgütüne karşı verilen mücadelede hepsi, her gün aralıksız 18 saat çalışıyor. Eğer sokak çatışmaları olursa, bu süre 36 saate kadar çıkabiliyor. En küçük terör eyleminde izinleri iptal oluyor.

İzin yok, adam akıllı lojman yok, mesai ücreti yok, bayram tatili, yaz tatili yok, gecesi yok, gündüzü yok. Açıklanan 3000 ek gösterge, polislerin aylık maaşlarına 47 liracık, emekli ikramiyelerine ise 1400 liracık katkı sağlayacak.

Kusura bakılmasın da, bu adamlar zihinsel ve bedensel hizmetin yanında can veriyor, can! hal böyleyken 3000 ek göstergenin müjde olarak sunulmasını, onlara haksızlık olarak görüyorum.

Umarım çok geç olmadan Sayın Davutoğlu bu ayrıntıyı yeniden gözden geçirme imkanı bulur.

Bir diğer örnek, asgari ücretin 1300 TL olması...

Asgari ücretin 1300 TL olması işverenin sırtına yeni yükler getirecek. Bunun sonucu ya işten çıkarmalar olacak, ya da işveren üretilen ürüne zam yaparak bu açığı kapatmaya çalışacak. İşten çıkarmalar işsizliği, yapılan zamlar enflasyonu azdıracak gibi görünüyor. Bu da yatırımların önünü kesecek. Şahsi kanaatim odur ki, asgari ücretin 1300 TL'ye yükseltilmesindense, asgari ücretlinin vergilerden muaf olması çok daha sağlam bir adım olurdu.

İş durumunun zorluğuna göre asgari ücretin yükseltilmesi ise kesinlikle yerinde bir karar!

Beyannamede emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir madde olmamasını büyük eksiklik olarak gördüğümü söyleyeyim.

Taşeron işçilerle ilgili açıklanan madde kafalarda soru işareti oluşturdu. Taşeron işçiler kamuda istihdam edilecek ama taşeron olarak mı, yoksa başka bir statüde mi bunun net bir dille anlatılması gerekiyor.

Olumlu maddelere gelince...

Emekliye yılda bir kereye mahsus 1300 TL verilecek olması eminim ki emektarları bir hayli memnun etmiştir. Bir süre önce bakanın açıkladığı, "Seçimden sonra 200 TL zam yapılacak" sözü de umarım unutulmaz!

Cemevlerine yasal statü kazandırılması yerinde bir karar. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılsa, tüm imamlar istifa etse dahi CHP ve HDP'ye kanalize olan bazı alevilerin AK Parti'ye oy vereceklerine ben şahsen inanmıyorum. Zaten tam da bunun için, "Cemevlerine yasal statü kazandırılması yerinde bir karar" dedim. Çünkü günden güne istismar malzemesi haline getirelen böylesi bir sorunu oy beklentisi olmadan çözmek gerekiyordu.

Gençlere yönelik projeler eminim ki genç olmayan herkese, "Şu dünyaya erken gelmişiz" dedirtti. Bedava ve sınırsız internet, aş, iş, eş vaatleri dudak uçuklattı. Aş ve iş vaatlerini anladım da eş vaadini tam olarak anlayamadım. İnşallah gençler, "İnternet bedava olduğuna göre demek ki eşimizi de internetten bulacağız" diye yanlış düşünmezler!

İş kuran gençlere hibe ve faizsiz kredi verilmesi kararı da çok güzel bir gelişme. Ayrıca 250 TL taksitle garip gureba için toplu konut yapılması düşüncesi harikulade..

Gelelim beyaname ile ilgili dışarıdan gelen eleştirilere...

Beyanname açıklanırken bir internet sitesinde, CHP'li vekillerin Ahmet Davutoğlu'nu dinlediğini gösteren fotoğraf karesine rastladım.

Kiminin suratı asık, kimi ise işi dehşetle dolmuş gibi ekrana bakıyordu. "Biz söylerken kimse inanmadı. Davutoğlu söylerken niye inanıyorlar" şaşkınlığı vardı bakışlarında. Yıllardır siyaseti takip eden bir gazeteci olarak bu surat şeklini iyi tanırım. "Bu seçimde de bize ekmek yok" bakışıdır o bakış!

Sosyal medyada birileri, "CHP bunları vereceğini söylerken kaynak soranlar şimdi kaynağı nereden buldu" diyerek AK Parti'nin seçim beyannamesini eleştiriyordu.

Öncelikle belirtelim.

AK Parti, "Kaynak yok" demedi. "Kaynağın nedir, onu açıkla" dedi. Bir başka deyişle, "Dolu kasayı boşaltacaksın ama gidenin yerini nasıl dolduracaksın" diye sordu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, "Cumhurbaşkanı'nın yaptırdığı sarayın masraflarından kısıp millete vereceğim" şeklinde inandırıcılığı sıfır olan bir açıklama yaptı.

AK Parti'nin kaynak açıklamasına bile gerek yok! Kendi doldurduğu merkez bankasının kasasından verecek! O kasayı daha önce nasıl doldurduysa yine dolduracağına dair bir inanç var. Bu inanç CHP ve MHP'ye duyulmuyorsa onu da Kılıçdaroğlu ve Bahçeli düşünsün.

1300 TL olarak belirlenen asgari ücret için "kaynak" soranlar için ne desem bilemiyorum. Aslında asgari ücretin devletin cebinden çıkacağını sanıp yorum yapanları cevapsız bırakmak en doğru karar olacak ama, ben yine de cevap vereyim.

Eğer kaynak arıyorsanız, CHP'nin asgari ücret vaatlerine geçen seçimde sesini çıkarmayan işverenler, en büyük kaynak olacak...

Tamam?

Beyannameye dışarıdan yorum yapanlar dedim ya hani. Paralelci kesim yorum yapmadan durur mu? Bir yaygara koparıyorlar ki anlatamam.

Vay efendim verilenler yetmezmiş!

E vallahi doğru. Yıllardır zekat, himmet, zimmet ve haraç paraları yetmediyse, bu iyileştirmeler sizin dişinizin kovuğunu bile doldurmaz. Biz sizi iyi anladık, iyi tanıdık! Sizin ağzınızı para ile doldursalar, "Buraya da, buraya da" diyerek başka delikler gösterirsiniz!

Kulak gibi, burun gibi!..

******

Dipnot: MHP'nin son seçimlerdeki sloganları beni ürkütmeye başladı.. Öncelikle Bahçeli'nin başında kasket, sırtında palto ile çekilen fotoğrafı hakkında bir satır yazayım. 

Bir önceki seçimde, "Bizimle yürü Türkiye" olan slogan bu seçimde, "Sen, bilirsin Türkiye" olarak belirlenmiş. Seçimden sonra oy oranlarını görünce, "Bu ne lan Türkiye" diye söylem değiştirmezler umarım!

Beni asıl korkutan bir sonraki seçim...

"Oy vermezseniz alayınızı oyarım Türkiye" derlerse şaşırmam. Neticede Devlet Bahçeli'yi Kars'taki Camuşlu köyünün muhtarı gibi giydirip fotoğrafını paylaşanlardan herşey beklenir!


internethaber 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;