SİYASET

Süleyman Özışık : AK Parti’nin 5 büyük sorunu!..

Tarih
28 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart 2019 seçimlerinde aday göstereceği isimleri tek tek açıklıyor. İsmi açıklanan adaylarla ilgili seçmenlerin kanaatini takip etmeye devam ediyorum.

Kimi olumlu, kimi olumsuz tepkiler alıyor ama genel kanaat, iyi yönde. AK Parti’ye gönül verenler yapılan büyük değişimi ve sorunlu isimlerin siyaset sahnesinin dışına atılmasını olumlu karşılıyor.

Yalnız, seçmen yorumlarını takip ederken dikkatimi çeken farklı bir şey oldu.


O da şu:

Seçmen kitlesi, adayların iyi olup olmamasından ziyade, mevcut hükümetin icraatlarından yana dert yanıyor. Pek çok seçmenden, "Şu sözü verip yerine getirmediğiniz için bu kez size oy yok" diyor.

Verilip de yerine getirilmeyen sözleri, daha doğrusu seçmenin oy vermemek için gerekçe gösterdiği şeyleri alt alta sıralayınca ortaya şöyle bir tablo çıkıyor.

1- Emeklilikte Yaşa Takılanlar meselesi. 

Pek çok seçmen, geçmiş dönemde Binali Yıldırım'ın bu sorunun çözüleceğine dair yaptığı konuşmaya atıf yapıyor, verilen sözün neden yerine getirilmediğini soruyor. 

Hatırlarsanız, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyla ilgili yaptığı son açıklamada çok sert bir çıkış yapmıştı.

Hatırlayalım:

"Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz.  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. 

Bu teklifin yıllık maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor. Biz ekonomide bir ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı? Ben bunu milletimize soruyorum. Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi. Böyle bir şey olamaz, buna adalet, hak denmez" demişti Cumhurbaşkanı...

İşte bu açıklama ve bu açıklamanın sonlarına doğru söylenen "Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi" sözleri ciddi bir kırgınlığa ve kızgınlığa neden olmuş gibi görünüyor. 

Yani verilen sözün yerine getirilmesini isteyen milyonların, doların yükselişini fırsat bilenlerle bir kefeye konması ve "Bir de bunlar başımıza türedi" diyerek kötülenmesi inanılmaz bir kopuşa neden olmuş gibi görünüyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu tahribatı yeni bir açıklama ile tamir etmesi ve gönül alması gerekiyor. En azından EYT konusunda bir düzenleme yapılmayacaksa bunun nedenini, farklı bir şekilde dile getirmesi gerekiyor. 

2- 3600 ek gösterge

Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce polis, hemşire ve öğretmenlere 3600 ek gösterge ile özlük hakları sözü verilmişti. Ancak bu meseleyle ilgili şu ana kadar ciddi bir gelişme yok. Meclis'e geleceği söyleniyor ama müjdeli haberi bekleyenler, yine oyalanacaklarını düşünüyor. 

Bu kanun seçim öncesi Meclis'ten geçirilmezse oy vermeyeceklerini söyleyenlerin sayısı hiç de az değil. 

Kanunun bir an önce Meclis'e getirilmesi ve sözün yerine getirilmesi gerekiyor. 

3- KHK ve Fetö mağdurları

Sürekli dile getirdiğim bu mağduriyeti yaşayanların isyanı artık çığlığa dönmüş durumda. Haklarında hiç bir belge ve delil olmamasına rağmen başlarındaki amirlerin ya da çevredeki birilerinin ihbarı ile haksızlığa uğrayanlar, alınlarına çalınan bu kara lekenin temizlenmesini istiyor. 

Ayrıca yargı huzurunda beraat etmesine, OHAL İşlemleri Komisyonu'nda aklanmasına rağmen hala görevlerine dönemeyenler de isyan eden diğer kesimi oluşturuyor.

AK Parti hükümetinin bu işi sürüncemede bırakmadan bir an önce ele alması ve bu mağduriyeti gidermesi gerekiyor. 

4- Azalması beklenirken artan hayat pahalılığı...

Doların yükseldiği dönemde temel gıda maddelerine ve gündelik ihtiyaç malzemelerine getirilen zamların, dolar düştükten sonra da aynı fiyatta sabit kalması, seçmeni canından bezdirmiş durumda...

AK Parti hükümetinin, fahiş fiyat artışlarından sonra indirime gitmemekte direnen firmaları ciddiyetle takip etmesi ve vatandaşı adeta soyan bu fırsatçılara göz açtırmaması gerekiyor. 

5- Elektrikte kayıp kaçak bedeli

Yaktığı elektrik borcu kadar, kayıp kaçak bedeli ödeyen abonelerin isyanı artık sosyal medyada herkesin dilinde. Firmaların kayıp kaçak bedelini, kaçak kullananlar yerine kullanmayanlara ödettirmesi düpedüz bir soygun.

AK Parti’nin bir an önce bu soygunun önüne geçmesi gerekiyor.

İşte bu beş sorun...

Bu dört sorunun çözülmemesi, AK Parti'ye tahminlerin ötesinde bir sıkıntı yaşatabilir önümüzdeki mart seçimlerinde...

Unutulmamalı ki bu millet, ülkenin sıkıntılı zamanlarında üzerine düşenden çok fazla yükü omuzladı. Erdoğan, "İdare edin" dediğinde de idare etmeyi bildi. 

Ülke böylesine zor zamanlardan geçerken hiçbiri kişisel ikbal tasasına düşmez, bundan adım gibi eminim.

Yeter ki ikna edici, sıcak ve samimi bir dil kullanılsın.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Ömer duru

  30 Kasım 2018 22:31
  1 0
  Ben ak parti kurulduğundan beri partinin destekçisiyim ama bu seçimlerde babamın oğlunu aday gösterse vermem türemişlerden oy istenmez.
 • HAK DAVA

  29 Kasım 2018 16:23
  1 3
  KİMSE KUSURA BAKMASIN AMA BU 5 BÜYÜK SORUN DEDİĞİNİZ SADECE AK PARTİNİN MESELESİ DEĞİL Kİ AFEDERSİNİZDE SİZİN MUHALEFET DEDİĞİZ ASALAKLAR BU MEMLEKETTE NE YAPIYOR İNSANLARIN HANGİ SIKINTISI İLE DERDİ İLE İLGİLENİYORLAR HİÇ BİŞEY SALLA KAFAYI AL MAAAŞI ULAN KENDİ İŞLERİNE GELİNCE MECLİSE YARGIYA ANA YASA MAHKEMESİNE KOŞTUR KOŞTUR GİDİYORLARYA YUKARIDAKİLER GERÇEKTEN SORUNSA MUHALEFET PARTİLERİ NE BOK YİYOR MU MEMLEKETTE
 • Nusret

  29 Kasım 2018 09:34
  3 2
  Bu sorunlardan bile daha önemlisi, Ak partinin bir türlü yaklaşmadığı FETÖ' namussuzunun siyasette kimlere dokunduğu?.Yani Fetö'nün siyasi ayağı.Darbeden sonra Başbakan kim olacaktı.Gibi..
 • Tespit

  29 Kasım 2018 09:31
  0 5
  Bilakis; erken yaşta emekliliğe kapı açacak olan kim olursa olsun, bir daha asla benden oy alamaz. Ne demekmiş 40 sene yükünü millete taşıtmak? Ne demekmiş buna yol vermek?
 • Vatandaş

  28 Kasım 2018 23:50
  4 1
  Beyfendi kusura bakmayın yaşım 45 ben pirim günüm dolmuş iş günüm dolmuş bi çözüm beklerden asalak yerine konulup üzerine fırca yiyip para yok diyor reis belediyeler dahil her yer çiflik olmuş oluk gibi para gidiyor bize gelince azar fırca senin bir lafınla yollara döküldük ya danışmanlarında sıkıntı var yada aşırı yogunluktan çok yorulmuşluk var biz bu uslubu hak etmedik ayrıca suriyeli meselesine bi çözüm gerekiyor niye kapıları acmıyoruz yada abd nin yaptıgı
 • Remzi

  28 Kasım 2018 23:36
  5 0
  Firmalar Elektrite kayıp ve kaçak bedelini, borcunu düzenli ödeyen müşterisine hangi hakla yansıtabilir. Kayıp yaşamamak için gerekli yatırımı yapılan detedbirlerini alsın. Kaçak kullanandan da hukuki yollardan alacağını tahsil etsin. Borcunu düzenli ödeyenlerden hangi gerekçe ile bu para isteniyor? i
 • Ramazan Şahin

  28 Kasım 2018 20:47
  1 1
  Süleyman Özışık sürekli takip ettiğim çok isabetli tespit yapan bir gazeteci bu konudada çok doğru bir noktaya değinmiş merak ediyorum bu tespitleri sayın cumhurbaşkanımız arastirmiyormu acaba her konuda araştırma yapan her konuya vakıf olan bir lider bu konularda sanki yanlış yönlendiriliyor gibi
 • Alakra7

  28 Kasım 2018 19:08
  3 0
  Çok güzel milletin duygu ve temennilerine dile getiren bir yazı kaleme almış Süleyman bey.Akparti bu uygulamaları dan dolayı çok oy kaybedecej
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;