SİYASET

Sevda Türküsev : Asıl sizden korkulur…

Tarih
29 Ocak 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Sevda Türküsev

29 Ocak 2015

Gezi’den bu tarafa bin bir türlü oyun ve entrika çevirenleri seyredip duruyoruz. Bazı sanatçıların Gezi’de üstlendikleri rolleri de hepimiz hatırlıyoruz ve asla da unutacak değiliz. Bir sanatçı duyarlılığı, algısı ile sokakları ateşe verdirenler, “darbe oldu olacak” hevesiyle gerçek yüzlerini döküvermişlerdi ortaya…

Şimdilerde ise yeni bir moda başlattılar; “Korkuyoruz!” modası…

Biliyorsunuz, önce Tamer Karadağlı Cumhurbaşkanı’ndan korktuğunu söylemişti. Sonradan toparlamaya çalışmış ama iyice eline yüzüne bulaştırmıştı. Son olarak Emre Kınay; “Korkuyorum!” dedi.

Hani bir söz var ya, “Buna kargalar bile güler…” diye; işte aynen öyle bir durum içindeler.  Düşünsenize, “korkularını korktuklarına çekinmeden söyleyen korkanlar” var!

Hatta korktukları kişinin Cumhurbaşkanı olduğu ülkede bütün ülkeye bunu haykıracak kadar korkuyorlar (!)

Evet, Allah için söylemek lazım, bu arkadaşlar ve bunlar gibiler gerçekten korkaklar ve korkuyorlar. Lakin korktukları ne Cumhurbaşkanı ne de mevcut sistem... Bu arkadaşların korktukları kendi mahallelerinden ve demokrasinin sonuçlarına tahammül edemeyenlerden başkaları değil…

Sözüm ona “korkuyorum” diyecekler ve yeni bir algı operasyonu başlatacaklar. Ve daha da komiği bu söylediklerine halkın inanmasını bekleyecekler.

Sen çık bütün ülkeye ve hatta dünyaya “kokuyorum” diyebilecek kadar özgür ve korkusuz ol, sonra da “korkanı veya korkutulanı” oyna…

İşte mantık kurallarını hiç zorlamadan anlaşılabilecek basit bir oyuna daha tenezzül edebilecek kadar ucuz kahramanlıklar diye bunlara denir.

Asıl sizden korkulur!

Ülkedeki demokrasiyi yok etmek için bu kadar ayak oyunlarına başvuranların ellerine bir gün fırsat geçse, kim bilir neler yaparlar, neler!

Bunların tek korkusu ülkedeki gerçek demokrasiden başka bir şey değil… 

Gazi Mustafa Kemal boşuna “herkes sanatçı olamaz” dememiş, haklıymış…

Baksanıza bizdeki sanatçıların durumuna… Kendilerini modern, eğitimli, bilgili, elit görüyorlar ama cehaletin nerdeyse dibine vuracaklar…  

Tamer Karadağlı, gezide bir dizi o saçma ve komik isteklerden haberi olmadığını söylüyor.

Şimdide Emre Kınay “12 Eylül darbe zamanı ve Hitler Almanyası bugünden daha özgür” diyebiliyor…

Hitlerin Yahudileri gaz odalarına tıkıp kemiklerinden sabun yaptığını birisi bu Emre Kınay’a anlatıversin sevabına…

Korkarım sıradaki “kokuyorum” lakaplı bir sanatçı daha çıkıp “Boşnaklar Srebrenitsa’da bugünden daha özgürdü” diyecek… Bir sonraki de “Suriye halkı özgür ve huzur içindedir” diyebilecektir…

Bunların ya tarih bilgisi ve genel kültürleri sıfır hatta sıfırın çok altında…

Ya da vicdansız ve merhametsizler…

Herkes sanatçı olamaz doğru; fakat vicdanı olan herkes insan olabilir ve insan kalmayı başarabilir…

Gerçekten bu tipleri anlamak zor…

Yunanistan seçimlerini kendi zaferleri gibi algılayanları gördük…

Nasıl ki “korkuyorum” demekten medet umuyorlarsa, komşunun seçimlerinden de işte o kadar medet umuyorlar…

Boşuna dememişler; “Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.” diye…

Resmen komşunun seçimi bunlara iktidar gözüktü. Neyse seçim sonuçlarına fazla değinmeyeceğim ama şunu da demeden geçemeyeceğim.

Bu kadar sevindikleri seçim sonuçlarına bakınca, zor durumda olan ve gırtlağa kadar borcu bulunan ancak bu borcu ödeyecek parası olmayan bir ülkenin seçimine bel bağlamanın mantığını çözmek zor. Mantıklı baktığınızda Syriza’nın seçim vaatlerini nasıl gerçekleştireceğini doğal olarak merak edersiniz,, öyle değil mi? Hatta bu vaatlerin bir hayal olduğunu bile düşünebilirsiniz ve hatta pembe hayaller diyebilirsiniz.

Elde yok avuçta yok; kime nasıl, neden bağlı oldukları belli… Fakat tabi Avrupa Birliği Yunanistan’dan asla vazgeçmez; bu, birliğin temel ilkelerine ters. Zaten konuda bu; bizdeki malumların derdi de birilerine bağımlı yaşamaya alıştıkları için demokrasiyi hazmedemiyorlar. Solculuğun anlamını kendilerine göre yorumlayıp yaşadıkları solculuğa inanmış bir zihniyete bürünmüş durumdalar.

Dünyanın her yerinde solcular milliyetçi ve halkçıdır ama bizdeki çakma solcular hep halkı aşağılarlar. Solculuk; halkın seviyesini yükseltmektir ama bizdeki çakma solcular için halk hep varoş ve ikinci, hatta üçüncü sınıftır!

Kısacası bizdeki solcuların kafası tersine çalışır! Baksanıza, üst üste dokuz seçim kaybetmişler; adamlarda tık yok; hala aynı kafadalar!

Hani mantık insanı “A” noktasından “B” noktasına götürürmüş ama hayaller her yere derler ya!

Bunların mantığına bakıyorum da “A” noktasından çıktıktan bir süre sonra kendilerinden haber alınamıyor!

Hayallerine bakıyorum; halkı yok saydıkları hayallerden başka bir şey göremiyorum.

Bakış açılarına bakayım diyorum; gırtlağına kadar borçta olan bir ülkede solcu bir partinin sadece seçim kazanmasının ülkeyi kurtaracağını düşündüklerini görüyorum.

Hadi onu da geçtim.

Tümüyle savundukları şeylere neredeyse tümüyle karşı politikaları olan bir sistemin iktidar olmasına sevinecek kadar mantıklı ve hayalperestler…

Veya bugün hala bazıları Gezi’de etrafı yakıp yıkıp ülkeye milyonlarca lira zarar verip ellerine çöp poşeti alıp sözüm ona kirlettiklerini temizlemelerini meziyet sanıyorlar!

İşte bunların mantık ve hayal dünyaları bu kadar…

Bence biraz kendilerinden korksunlar derim…

Çünkü bu psikoloji iyi bir psikoloji değil ve maazallah insanı iyice hasta eder.

Bazı şeyleri anlamaları için daha kaç seçim kaybetmeleri gerekir bilemiyoruz, açıkçası çok da merak etmiyoruz. Fakat halk geçmişten o kadar tecrübeli ki, bu zihniyetlerin bir seçim bile kazanmalarına tahammülleri yok.

Milletin günlerce huzurunu kaçırıp etrafı savaş alanına çevirip sonra bunları, tüm olanları büyük boy bir çöp poşetlerine sığdıracaklarını zannedecek kadar akıllılar (!)

Fakat tabi bu zihniyetler buna alışık oldukları için halkın böyle düşünmesini beklemeleri çok doğal…

Vallahi onu bunu bilmem…

Kim akılı kim değil…

Kim halkçı ve milliyetçi, kim değil…

Kimin hayalleri korkularından büyük…

Kim kimden korkuyor, korkmuyor…

Korktuklarını haykıranların ne kadar korktuklarını (!)…

Ve her şeyden önemlisi, “kim kime dum duma” kim, halk çok iyi biliyor…

Artık anlayana…

Yenişafak

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • osmanli

  30 Ocak 2015 08:47
  0 0
  SANATCIDAN KORKAK OLMAZ..!!!!! kendini sanat paltformunda boslukta hisseden ununu ve sohretini kaybetmis,gundemden dusmus démodé sanatci bozuntularinin her secim donemlerinde yaptiklari beyhude sansasyonlaridir..kendi platformlarindaki istikrarsizliklarini baska platformlarida tatmin etmeye calisan zavallilardir..guya aklinca siyasete atilip..sanat dunyasinda ki haksiz kazanclarini meclisden devam ettireceklerdir.. yani anlayacaginiz..her sey menfi cikarlar icindir..TAMER KARADGLI..VE EMRE KINAY bu isimleri sizzler neden tanirsiniz..yaptiklari birer ve ya ikiser diziyle taninmis ..topluma bir getirileri olmayan kendilerine sanatci diyen bu iki adam yapililar..KORKTUKLARINI idda ediyorlar..ULANM SIZ NASIL ADAMSINIZ,SIZ NASIL SANATCISINIZ? GERCEK SANATCI KORKARMI? sirf . KADIR INANIR GIBI BIZEDE HDP DEN VE CHP den vekillik teklfi gelmezmi diye cirpinyorsunuz.. birilerini karalayarak atilmak istediginiz siyaset platformuna girerken bile ..ilk once kallleslik yaparak girmek istiyorsunuz..SONRA NE YUZLE HALKIN KARSISINA CIKIPTA OY TALEP EDECEKSINIZ..? SONRA O HALK KORKTUGUNUZU SOYLEDIGINIZ YAPININ KARSISINDA NASIL DURACAGINIZI SORMAZMI PEKI..? sizzler o kadar kalles sinizki..az bucuk unlu olmak Adina ..ANANIZI ,KARINIZI BILE SATARSINIZ SIZ...TAM SONERKEN BASKALARININ ATESIYLE TEKRAR ALEVLENMEYI PARLAMAYI DUSUNEN ASALAK BIR ZIHNIYETSINIZ SIZ..SANATCILIKLA ALAKANIZ YOK.. SIZIN KORKULARINIZ..BU ULKENIN REFAHIDIR ..BUNU KAFANIZA YAZIN..SIZIN KORKUNUZ OSMANLIDIR..SIZ KENDINIZ OSMANLI TORUNU OLMADIGINIZ ICIN ..BUNU BILEMEZSINIZ..KORKARSINIZ.. HIC LAGA LUGA YAPMAYA GEREK YOK..KORKUYORUM ..HUZURSUZUM.IKI KADEH ICIP RAHATLIYORUM..BUNLAR HIKAYE SIZLER KENDINIZI COK AKILLI ZANNEDIYORSUNUZ..BU HALKKIDA APTAL YERINE KOYUYORSUNUZ.... BIR GUN BU ULKEYE OSMANLI DONDUGUNDE SIZ ZATEN GITMIS OLACAKSINIZ..KORKMAYACAGINIZ,HUZURLA YASAYACAGINIZ YERLERE..BIZANSA,RUMA,ISRAILE,... SIZIN DEDIGINIZE GORE ORTADA KORKULACAK BIR DURUM OLSAYDI...KI YOK.. HALEN O AGZINIZDA BULUNAN PABUC GIBI HER BOKA DONEN DILLERINIZ YERINDEYSE...DEMEKKI BU ULKEDE ..HITLER ALMANYASINI ANDIRAN.YONETIMDE YOK LIDERDE YOK..SOVADA GEREK YOK... SIYASETE ATILMAYI DUSUNUYORSANIZ..HALKIN DILINDEN KONUSMALISINIZ..HALK GIBI OLMALISINIZ..BU HALKIN REFAH BULDUGU..BAGRINA BASTIGI IKTIDARA VE CUMHURBASKANINA SATASMAK ISTEYEN..BU ULKENIN SIYASI PLATFORMUNDA CURUMUS BIR BASTIRMADAN IBARETTIR.. ADAM OLUN,SANATCI OLUN. BIR KITLEYE HITAB ETMEYIN.HALK ADAMI OLUN..VE TAVSIYEMDIR...ALLAHTAN BASKADA KIMSEDEN KORKMAYIN..HA KORKUYORSANIZDA...BUNUDA CIKIPTA FASON ERKEKLER GIBI SAGDA SOLDA REKLAM YAPMAYIN..SAYIN CUMHURBASKANIMZA DUSMANLIKLARIYLA COK KISI UNLU OLDU...EE DENEDINIZ SANSINIZI BAKALIM..SOHRET BASAMAKLARI OTOMATIGE BAGLANDIMI YINE..AMA ZANNETMEM..HALKIN GOZUNDEN DUSTUNUZ..ONCEDE BES PARA ETMEZDINIZ..SIMDIDE KAPEK DEGERINIZ KALMADI....KAPEK NE DEMEKMI? KAPEK RUS BARA BIRIMINDE BIZIM KURUS UN RUSCA ADIDIR.. ADM OLUN ADAMMMM//
 • Şahin Geldeç

  30 Ocak 2015 00:50
  0 0
  Helal kız Harikasın
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;