DÜNYA

Rıdvan Kaya : Sınır Tanımayan Ahmaklık!

Tarih
04 Şubat 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Rıdvan Kaya

4 Şubat 2015

Ürdünlü pilotun öldürülme tarzı IŞİD’in ne İslami, ne insani hiçbir sınır tanımayan tutumunun yeni bir örneği oldu. Geçtiğimiz günlerde sadece Japon devletinin tabiiyetinde oldukları için biri gazeteci, 2 yabancıyı hunharca boğazlayan IŞİD şimdi de bir savaş esirini kafes içinde yakarak öldürmek suretiyle dehşet çıtasını çok daha ileri bir noktaya taşıdı.

25 Aralık 2014’te Rakka’da düşürülen Ürdün jetinin sağ yakalanan pilotu Muaz Kasasbe’nin IŞİD ile Ürdün arasında gerçekleşecek esir takası neticesinde serbest bırakılması bekleniyordu. Sürdürülen görüşmelerde Kasasbe’nin 2005’ten beri Ürdün’de tutuklu bulunan Sacide er-Rişavi adlı hanımla takas edileceği bilgisi medyaya yansımıştı. Ne var ki, son aşamada görüşmeler tıkanmış ve IŞİD’in Kasasbe’yi idam edeceğini duyurması üzerine Ürdün de cezaevlerinde bulunan IŞİD mensuplarının tümünü idam edeceği tehdidinde bulunmuştu.

Ve tam da böylesi kritik bir aşamada IŞİD Kasasbe’yi, üstelik de çok feci bir şekilde katlettiğine dair görüntüler yayınladı. IŞİD’in hiçbir şekilde izahı mümkün olmayan bu eylemiyle başardığı tek şeyin nefret dalgasını kabartmak olduğu açıktır. Tüm dünyada lanetleneceği malum olan bu eylemin bilhassa Ürdün halkını büyük bir öfke ve düşmanlığa iteceği şüphesizdir. Üstelik de bu eylemin Ürdün devletinin cezaevlerinde tuttuğu pek çok Müslümanı idam edeceğine dair tehdidine rağmen gerçekleştirilmiş olması IŞİD’in kendi mensuplarının hayatlarına dahi hiç değer vermediğini göstermektedir.  

Ürdün’ün ABD işgal koalisyonunun parçası olarak işbirlikçilik suçunu ifa ettiği, Ürdünlü pilotun masum olmadığı, Amerikan çıkarlarına hizmet için Irak’ta ve Suriye’de bombalanan hedeflerde sayısız masumun kanının dökülmesi suçuna bulaştığı açıktır. Ne var ki, bu olgular savaş esirlerinin zalimce katledilmesini asla haklı çıkartmaz. Ayrıca da bu eylemin esir tutulan pek çok Müslümanın öldürülmesinin fitilini ateşleyeceği bilindiği halde ifa edilmesinin ise durumu çok daha vahim kıldığı tartışmasızdır! 

IŞİD gerçekleştirdiği bu ve benzeri fiillerle İslam Ümmetinin emperyalist işgalcilere ve onların işbirlikçileri olan yerli despotlara karşı mücadelesini mütemadiyen kirletmektedir. Bu tutumuyla Müslümanların direniş onurunu lekelemekte, bizzat Müslüman halkları İslami direniş ve mücadeleye karşı soğuk ve mesafeli bir konuma sürüklemektedir. Bu tür eylemlerin neticesinde oluşan atmosfer ne acıdır ki, Ürdün hükümetinin yaptığı idam tehdidi gibi hukuksuzlukları dahi örtmekte, zalim diktatörlüklerin ‘teröre karşı mücadele’ adı altında her türlü zorbalığı, vahşeti icra etmelerine zemin sunmaktadır. İslam beldelerinin canice, azgınca bombalanması, kitleler halinde kardeşlerimizin katledilmesi türünden insanlık suçlarının haklı görülmesi gibi bir çarpıtmaya, zulme adeta çanak tutmaktadır.

IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve ne şer’i kaidelerle, ne uluslararası savaş hukukuyla asla bağdaştırılması mümkün olmayan bu ahmaklık ve zalimliği lanetliyor; başta Suriye olmak üzere İslam coğrafyasının muhtelif beldelerinde yürütülen izzetli, onurlu mücadelelerin bu tarz sapkın yaklaşımlarla gölgelenmesinin, kirletilmesinin kabul edilemez olduğunun altını çiziyoruz. 

haksozhaber.net

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;