GÜNCEL

Okay Gönensin : HDP seçimini yaptı

Tarih
24 Ocak 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Okay Gönensin

24 Ocak 2015

Son açıklamalardan, HDP’nin genel seçimlere bağımsız adaylarla değil parti olarak girmesinin kesinleştiği anlaşılıyor.

HDP’nin “Türkiye partisi” olması fikrini ilk ortaya atan Abdullah Öcalan’ın da seçime parti olarak girilmesi kararını desteklediği anlaşılıyor.

Eşbaşkan Demirtaş “barajın altında kalma” ihtimalinde ülkenin kan revan içinde kalmayacağını, dört yıl parlamento dışında çalışacaklarını söyledi.

Bu bir siyasi olgunluk ifadesidir. HDP “Türkiye partisi” olmak için, bu değişimi gerçekleştirmek için ilk seçimde bunun gereğini yapmaya karar verdiyse, bunun olumlu ve olumsuz sonuçları da kendisine ait olacaktır.

HDP seçime parti olarak girer ve yüzde 10 barajını aşarsa, 70 dolayındaki milletvekili ile gerçekten “Türkiye partisi” olma aşamasına gelecektir.

Bu hedefin gereklerinden biri de milletvekili adaylarının buna göre belirlenmesi ve seçim kampanyasının, cumhurbaşkanı seçiminde yürütülen üslupta olmasıdır.

Cumhurbaşkanı seçiminde HDP adayı Demirtaş sürekli olarak bütün ülkeye seslenmiş, demokrasi taleplerini bütün ülkeye endekslemiş ve yüzde 10 oya dayanmıştır.

Yeni Meclis’te sürekli kan kaybeden CHP ve MHP’nin yanında büyük bir sıçrama yapmış olan HDP’nin fiilen ana muhalefet partisi olması, üstelik barış süreci ve demokratik süreçlerde iktidarla diyalog ve işbirliği halinde çalışan bir ana muhalefet partisi yolu açılabilir.

Bu durumun Türkiye’nin siyaset sahnesinde çok önemli bir değişimi temsil ettiğine de kuşku yoktur.

Ancak HDP yüzde 10 barajın altında kalırsa, bağımsız adaylarla elde edebileceği 35-40 vekilliğin tümü iktidar partisine geçmiş olacaktır.

Bunun birinci ve büyük sonucu da AKP’nin anayasayı tek başına değiştirecek bir Meclis çoğunluğunu elde etmesidir. Bu konu konuşulmaya başlandığından beri, asıl hedefin bu olduğuna ilişkin birçok teori, hatta komplo teorileri üretildi.

AKP de HDP unsurundan bağımsız olarak, MHP, BBP ve Saadet Partisi’nden oy alarak, anayasayı değiştirecek çoğunluk hedefi için çalışıyor. Bu üç partinin tabanlarına yönelik siyasi faaliyetlerin devam edeceği de anlaşılıyor.

Seçime yaklaşık dört ay kaldı, bu dört ay içinde de çok fazla ak ve kara belli olacak.

Vatan

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;