DİNİ YAZILAR

Nureddin Yıldız : Selam ile...

Tarih
04 Ekim 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Nureddin Yıldız
4 Ekim 2014...
Pakistan’dan bir hac kafilesi, hac dönüşü ünlü şair Muhammed İkbal’i ziyaret ederek yanlarındaki hediyeleri ona takdim etmek isterler.
Aralarından biri; üstadım ben size Medine’nin en güzel hurmalarını getirdim der. Bir diğeri de bende size taze misvak getirdim der. Diğerleri de ona benzer hediyeler getirdiklerini söylerler. Bu durum karşısında Muhammed İkbal’in yüzünde bir hüzün çehresi oluşur.
Hacılar hep bir ağızdan: “Üstadım sizi üzecek bir haraketimiz mi oldu?” dediklerinde,
Muhammed İkbal; “Hayır efendiler; Ben sizden başka şeyler getirmenizi beklerdim. Ben zannettim ki, biriniz o mukaddes topraklardan Hz. Ebubekir’in sadakatini, bir diğeriniz Hz. Ömer’in adaletini bir diğeriniz de Hz Ali’nin şecaatini ve ilmini getirdiniz. Bunları göremeyince üzüldüm” der.
Kıymetli kardeşler bu başlangıç cümlelerinde üstad Muhammed İkbal’in ne demek istediğini anladık değil mi? O, ibadette ihlas’ın görüntüsünü müşahede etmek istedi. Allah’ta bizden her ibadette olduğu gibi Kurban ibadetinde de ihlas istiyor. Deki; Benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm ALEMLERİN RABBI OLAN ALLAH’A AİTTİR.
Kurban ibadeti bir adayışın, adanışın öyküsüdür. Hz. İbrahim’le başlayan oğlu İsmail’le devam eden bir feragat imtihanıdır kurban. Hz. İbrahim sevginin (Rabbine karşı) doruk noktasını yaşamıştır, kül olurcasına koşmuştur. Allah’ın emirine. Kimsenin elini dahi uzatamadığı ateşe o, manıcılıkla atılma cesareti göstermiştir.
Hz İbrahim. Hz İsmail, bıçak ve kurban. Bunlar trajik bir sahnenin kahramanları değil; bir irade imtihanının, bir gönül imtihanının hikayesidir. Kurban; Allah önünde inanç ve ihlas imtihanıdır.
Hz İbrahim hiç itiraz etmeden en çok sevdiği çocuğuyla imtihan edilmiştir. Oğlu İsmail’de Allah’ın emrine hiç itiraz etmeden babasına emrolunduğu şeyi yapmasının söylemiştir. Bıçak kesmeyerek, kurban da itiraz etmeyerek bu samimiyeti tescil etmiştir. Böylece sabır, tevekkül, rıza, feragat ve fazilet kavramları bir demet gibi kurbanda sembolleşmiştir.
Ne mutlu Kurbanlarını gereği gibi kesip gereği gibi pay edip yaptığı ibadetten huzur alanlara
Ne mutlu İslamı anlayarak yaşayanlara.
Nureddin YILDIZ

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;