SİYASET

Nuh ALBAYRAK : Dikkat… Bu sandıkta sinsi bir plan var

Tarih
29 Mart 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Nuh Albayrak

Demokratik ülkelerdeki yerel seçimler sadece, “kente kim daha iyi hizmet verir” arayışına sahne olur. 

Türkiye de demokratik bir ülke olduğuna göre bu tespit bizim ülkemiz için de geçerli demektir; değil mi? 

Maalesef değil…

Demokrasiler, ülkelerin sadece iktidarlarına değil; o ülkede yaşayan herkese; özellikle de muhalefet partilerine ve sivil toplum örgütlerine emanettir. 

Demokrasiyi korumak, bütün kesimlerin ortak paydası ve asgari müştereğidir; her türlü farklılıktan bağımsız olarak sahip çıkar, bu “zorunlu istikamet”i geçtikten sonra farklılıklarına dümen kırarlar. 

İşte bu tür ülkelerde parti ve adaylar, sadece “yerel hizmet” çerçevesinde değerlendirilir. 

    

Bunlar nasıl “demokrat”?

Peki bir demokrasi için, “doğrudan veya dolaylı işgal”den, “bölücü veya darbeci terör”den daha büyük tehdit olabilir mi? 

Peki, bir ülkede bu tehditleri ciddiye almayan, tavır koymayan kişi veya kurumlara “demokrat” muamelesi yapılabilir mi? 

Soruyu somutlaştıralım; emperyalist Haçlı kuşatmasını ve aparatları olan FETÖ ve PKK/PYD’yi tehdit olarak görmeyen bir parti veya kişiye, o ülkenin demokrasisi, belediyesi emanet edilebilir mi?   

*** 

Şimdi bir elimizi vicdanımıza, diğer elimizi de parti isimlerinin üzerine koyup, bu parametrelere göre dürüstçe değerlendirelim. 

  

Kemal bey, CHP’yi savurdu

Hiçbir zaman “millî” olamasa da ülkesinin bölünmez bütünlüğünü önemseyen bir çizgisi olan CHP, rakibini siyaset üreterek devirme beceremeyen Kılıçdaroğlu döneminde etnik ve mezhepsel marjinalliğe savruldu. 

Daha yıllar önce bu “sürüklenme”den rahatsız olan Baykal, “CHP; HDP’lileşiyor”uyarısında bulunmuştu ama işe yaramadı, buluşup; sarmaş-dolaş oldular. 

HDP’yi, parti kimliğiyle ilk defa 7 Haziran’da Meclis’e taşıyan CHP oldu. 

Bu partinin, terörü sonlandırma gibi bir derdinin olmadığı, tam aksine; siyaseti, PKK terör örgütüne alan açmak için kullandığı net olarak ortaya çıkmasına rağmen, CHP; 24 Haziran’da yine kendi oylarıyla barajdan çıkardığı HDP’ye, teröre daha fazla hizmet imkânı sağladı. 

  

İmece usulü siyaset!

Şimdi ise HDP, CHP’ye 7 ve 24 Haziran faturası ödüyor. 

Bu “ittifak”ın, “Ne var bunda, sonuçta HDP de 5 milyon oy ile Meclis’e girmiş meşru bir partidir” şeklinde savunulması mümkün değildir. 

HDP bir “operasyon” sonucu, hormonlu oylarla Meclis’e sokulmuştur. 

Zira HDP, Diyarbakır başta olmak üzere “torbada keklik” gördüğü illerde yüzde 15 üzerinde oy kaybetmiş, bu kayıp CHP’nin güçlü olduğu illerden özel yönlendirilen oylarla telafi edilmiştir. 

Burada problem 5 milyon seçmenin oy vermesi veya işbirliği yapılması değil, HDP’nin; terör örgütü uşaklığı sebebiyle bu teveccühlere layık olamamasıdır. 

HDP’ye oy veren Kürtler hendek terörü süreci ve sonrasında, bütün tehditlere rağmen ortaya koyduğu tavırla HDP’ye “Terör örgütü ile ilişkini kes” demiştir. 

CHP, terör örgütünün kucağına koşan bir HDP ile işbirliği yapabilmek için PKK ve PYD’yi “kardeş” ilan etmek yerine, HDP’yi terör örgütünden uzaklaştırarak meşru siyaset alanına çekmeye çalışan bir tutum izleseydi, aynı eleştirileri yapmak haksızlık olurdu. 

    

FETÖ ve PKK’ya tavır koyamazlar  

CHP’nin, HDP işbirliğini ilan edememesinin tek sebebi PKK iltisakıdır. 

Böyle değilse; “HDP’de meşru bir parti” diyenler neden ilişkisini ilan edemiyor. 

Hakeza Kılıçdaroğlu, en kanlı darbe teşebbüsünde bulunan emperyalist uşağı FETÖ’ye karşı da hiçbir zaman net bir tavır koyamamış, tam aksine borcundan dolayı, darbeyi savunma zilletine düşmüştür. 

İYİ Parti ise “Milliyetçilik” perdesi altında, FETÖ tipi kıvrak figürlere imza atan bir proje partisidir. 

Zira, Mehmetçiğimizi şehit eden Haçlı uşaklarına “Mehmetçik” demek, HDP ile kolkola yürüyüp, sonra da “İYİ Parti ile HDP’yi yan yana getirme çabalarını çok çirkin buluyorum”diyebilmek ancak “FETÖ tipi kıvraklık”la mümkündür. 

Bunların demokrasi hassasiyeti konusunda fazla kafa yormaya gerek yok aslında. 

PKK/PYD ve FETÖ ile nasıl mücadele edeceklerine dair bir beyanlarını duyan oldu mu? 

Bu konu, soğan-patatesten daha mı önemsiz ki sıra gelmedi! 

Tam aksine, Türkiye’nin en büyük güvenlik tehdidi olan PKK/PYD hakkında, “Bize mi saldıracak” vurdumduymazlığı içinde olanların, hatta “terör örgütü” bile diyemeyenlerin yetki sahibi olması demokrasimiz için ciddi bir “güvenlik problemi” değil midir?   

  

Teröristler kime; neden oy istiyor?

İnsanlık düşmanları ne zamandan beri demokrasiye, halk iradesine önem verir oldu bilmiyorum ama bir yanda, devletin emanet ettiği silahla, devletin başbakanını öldürmek için devletin helikopteriyle aramaya çıkan; şeref yoksunu FETÖ firarileri, öbür yanda Kandil dinazorları “Mutlaka oy verin” diye yırtınıyor. 

Bunlar kimin asına oy istiyor? 

Demokratik bir ülkede, bir siyasi parti için, terörist ve darbecilerin o partiye oy istemesinden daha büyük felaket olamaz. 

Buna muhatap olanlar, “Siz kimsiniz; kimin adına; kimden oy istiyorsunuz” diyebildi mi? 

Peki, “soğan kokusu”yla zihnimizi bulandıran bu omurgasızlara nasıl güvenip de devleti teslim edeceğiz? 

 

CHP’nin biatçı seçmeni…

CHP’nin “biatçı” seçmeni için bütün bu gerçeklerin bir önemi yoktur. 

Hatta adayın bile önemi yoktur. 

Dikkat edin, aday belirlenirken Kılıçdaroğlu’nun “Yok artık” dedirten uygulamalarına isyan ederler ama sonra hepsi gözlerini kapar vazifelerini yaparlar. 

31 Mart seçimlerine, tamamen kendi siyasi bekaları açısından hazırlanan Kılıçdaroğlu ve Akşener, “kararsız ve küskün”lere, “Bu sadece yerel seçim, beka ile ne ilgisi var. Sadece kent yöneticisi seçeceğiz” söylemleriyle seçimi sıradanlaştırmaya çalışıyor ama gittikleri her ilde “enflasyondan, işsizlikten” bahsediyorlar. 

Bu söylemler muhafazakâr kesimi, yıllardır iktidar olmanın ve alternatifsizliğin verdiği rehavetin de etkisiyle (çoğu da bireysel sebeplerden kaynaklanan) rahatsızlıklarını, hayat-memat mücadelesi olan seçime taşımaya yöneliktir.   

  

“Deneme”nin “dönememe” riski var  

Sandığa gitmemenin veya “iktidara mesaj verme” oyununa gelerek bu partilere oy vermenin, ülkemize ve demokrasimize destek mi, yoksa köstek mi olacağını iyi düşünmeliyiz. 

“Bir de bunları deneyelim” söylemi oltanın ucundaki yemdir. 

Vesayete, PKK’ya ve FETÖ kanserine karşı verilen mücadelede, derenin dibinden tepeye çıkarılan millet iradesini hakim kılma çabalarının, bir tekme ile tekrar uçurumun dibini boylamasına sebep olacaksa, bu bir “deneme” midir? 

“Sadece kent yöneticisi seçeceğiz” diyen Kılıçdaroğlu’nun, mesela İstanbul ve Ankara’yı CHP kazanırsa yine aynı şeyi söyleyeceğini mi zannediyorsunuz? 

Hemen ertesi günü, bırakın cumhurbaşkanını, sistemi bile tartışmaya açacaklardır. 

Vesayet sistemine dönüş Anayasa değişikliği gerektirir ama hem siyasi istikrar mumla aranacak hem de yeni sistemin bürokrasiye intikali akamete uğrayacak, sistem değişikliği bir “hilkat garibesi” olarak kalacaktır. 

İktidarını terk etmemek için bin bir dereden su getiren bürokratik oligarşi keneleri tekrar ümitlenecek ve direneceklerdir. 

 

Ötenazi değil, tedavi…

Milletimizin “yeniden başlama” feraseti daima çıkış yolu olmuştur, AK Parti de böyle bir ferasetin ürünüdür. 

Ancak şimdiki durum öyle değildir, “alternatif” evsafına haiz parti yoktur ve daha da önemlisi, mevcut iktidarın zaafları “yeniden başlamayı” gerektirecek noktada değildir.

***

Ama bu gerçekler, AK Parti’nin hatalarını görmeme anlamına gelmemelidir. 

Samimiyet sembolü bir lidere sahip oldukları halde AK Parti’yi, Kılıçdaroğlu gibi bir zillet sembolünün “erdem” tavsiyelerine muhatap edenler de; en az Kılıçdaroğlu kadar beka problemidir. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • vatan sevdalısı3

  01 Nisan 2019 21:26
  0 0
  ben hala suç duyurusunda bulunulmasını şiddetle tavsiye ederim.ve ayrıca 4 yılda kanun vs kamuallaşma vs ne gerekiyorsa ülke geleceği açısından ne gerekiyorsa şiddetle yapılmasını ve suç teröre bulaşmış bir kimsenin hiç bir şekilde ysk ya başvurusu kabul edilememesi taraftarıyım.vatandaş genelde bu durumda yine devlete suç buluyor neden bişey yapmıyor diye.
 • vatan sevdalısı2

  01 Nisan 2019 21:26
  0 0
  sebebi aynı beden oluşundan.iyi incelerseniz kasetle gelen ajan (cia) hemen ana kadro ve bir çok yerini boşaltıp değiştirdi...sonradan olacaklar içeride karışıklığa meydan vermemesi için. bakınız fetö 15 temmuz gecesi edirne belediye başkanı recebe gündoğdu devrim marşı eşliğinde darbeden haberdar olduğundan vs söyler ve basted landı...fetö de farklı bir organ veya kişi olarak bakarsak yine hata yaparız.aynı kişi hepsi.
 • vatan sevdalısı1

  01 Nisan 2019 21:25
  0 0
  destekçisi sözü tam olmaz...zihniyetin (chp) eskiden gelişine ve yaptıklarını iyi analizlemek lazım. kaostan beslenir.millilik gibi bir derdi olamaz. pkk oluşumu ve bölüşmeyi yapan zaten bunlar.. aynı yerden beslendiklerini görmediğimiz sürece bunlar nasıl birleşiri tartışır dururuz..birleşmediler. birleşemezlerde.
 • hursit dilaver

  30 Mart 2019 15:07
  1 1
  siz asıl 1 nisanda eger bunlar kazanırsa ( ankara ve istanbul), bütün ülkede içkiler fışkılar sel gibi içilecek,zorbalıklar, camilere,dini yerlere,türbelere saldırılar.ezanın özellikle sabah okunmaması.mapusanelerin önünde içki alemleri, buna DHKPC ve FETÖ öncülük eder,ama sevinçten içilen içki fışkı tavan bulacak. ertesi gün de devam edecek ama o akşam MİRAÇ KANDİLİ. işte o zaman bir şeyler bekleyin. ezan okumanın yasaklandığı deprem gecesini mesela.
 • hursit dilaver

  30 Mart 2019 15:00
  0 0
  bari 24 tvdeki ve maalesef PAYİTAHT DİZİSİ İLE belki KASTEN ÇAKIŞTIRILAN TACETTİN KUTAY ya da SERKAN FIÇICInın da konuşmacı olduğu programı seyredin.CHPnin ne olduğunu ben anlatamadım onlardan ögrenin.HALA DEMOKRAT, VATANSEVER DİYE DİYE SONUNDA CHPYİ HİLAFET GETİRECEK DİYE LANSE EDECEKSİNİZ. hele seçim sonrasına bakın bakalım. CHP karşısındaki ezikliğiniz bu ülkenin yara almasına sebep olacak.ben de sizi kahvemi höpürdete höpürdete içerken seyredeceğim.
 • hursit dilaver 2

  30 Mart 2019 14:56
  3 0
  ayrıca bu seçimde dikkat edin dün de yazdım. ARTIK BOL BOL PYD-HDP-PKK-KANDİL-DHKPC KONUŞMAYA BAŞLADIK. artık bunlar meşru mu oldu yani. sizin demokrasi anlayuış bu zaar. PISIRIK, EZK akp VE MEDYASI TAYYİP BEYİN ARKASINDAN SÖZDE ATEŞ EDİYOR. lafa bak CHPnin vatansever, cumhuriyetçi,demokrasi yanlısı üyeleri diye diye pamuklara sarıyorlar. ULAN BUNU 7 HAZIRAN SABAHI DA MI GÖREMEDİNİZ.bahçeli olmasaydı istikşafi diye diye ülkeyi PKK ve NATOya teslim edecektiniz be.
 • hursit dilaver

  30 Mart 2019 14:52
  0 0
  '''ülkesinin bölünmez bütünlüğünü önemseyen ''' çok iddialı bir cümle. kaç kere yazdım ismet paşanın kızına dediğini. çıksın yalan desin. BİZE LOZANDA 100 YILLIK BİR NEFES ALMA SÜRESİ VERDİLER KIZIM demişti. bu süre dolmak üzere.CHPnin bölünmez bütünlüğü LOZANA VERDİĞİ SÖZ İLE SÜRELİ.bakın bu günlerde yani yıllarda ortadoğu OSANLI TOPRAKLARI YENİDEN SAVAŞ ALANI. BUNUN MANASI NEFES SÜRESİNİN BİTTİĞİNİ GÖSTERİYOR. BAY YAZAR. IKINMA SIKINMA SÖYLE BUNU.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;