GÜNCEL

Nihal Bengisu Karaca : İntihar etmek yerine eylem yapsaydı 'vatan haini’ diyecektiniz

Tarih
24 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nihal Bengisu Karaca

MHP’nin af önerisi, “İstanbul’da aday göstermeyeceğiz” açıklaması gibi konular şöyle dursun. Hiçbirini yazmak istemiyorum.

Çünkü içimi yakan başka bir olay var.

Kocaeli’de yaşanan intihar.

Oğluna, okulun istediği pantolonu alamayan İsmail Devrim’in canına kıyması.

Eşi Hafize Devrim’in aktardığına göre, çaresiz babanın son sözü şu oldu: “Çocuklarıma bakamıyorsam, çocuğuma bir pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum ki”…

Hafize Devrim’e ve yavrularına başsağlığı diliyorum. Allah sabır ve metanet versin.

Her intihar, ithamdır. Geride kalanları sessizce sorumlu tutar giden.

Durum böyle iken, Kocaeli Valisi’nin İsmail Devrim’in oğlunun pantolonu nedeniyle okula alınmadığı iddialarının asılsız olduğunu söylemesi, okul müdürünün “Böyle bir şey yok. Biz kimseyi geri çevirmedik, hatta gelenlere biz kıyafet de aldık, talepte bulunanlara. Velinin bize böyle bir talebi yok” filan demesi, insanın ağzında pas tadı bırakıyor.

Okulun “İhtiyacı olanlara kıyafet tedarik etme” uygulaması var mı yok mu onu da bilmiyoruz. Yoksa da dün itibarıyla olmuştur, aksini ispat etmek ne mümkün. Ama şunu biliyoruz: Her okulun ayrı kıyafet şartı var ve okullar köşesinde okulun armasını, logosunu yani reklamını taşıyan pantolonları, tişörtleri dayatıyorlar. Bu şekil şartını taşıyan pantolon (veya tişört), gayet kalitesiz de olsa öğrenciye ederinin üzerinde bir fiyatla satılıyor. Söz konusu durumun velilerin çocuk okutma sorumluluğuna ne kadar olumsuz bir maliyet yüklediği ortada. 

Geçelim. 

Vali’nin açıklamasında İsmail Devrim’in intiharını açıklamak için kullanılan “Psikolojik sorunu varmış” ifadesine gelelim. 

Vali’nin teşhisini kan dondurucu yapan detaya gelelim:

İsmail Devrim daha önce trafik kazası geçirmiş. Yani öldüğü sırada çalışamaz durumdaydı. Ve belli ki bu durumu dert ediyordu.

Koldaki kesik ne zamandan beri “psikolojik bir sorun” acaba, Sayın Vali cevap vermeli. 

İsmail Devrim öldüğünde cebinden sadece 20 TL çıkmış. Aile geçindirmek, çocuk okutmak durumunda olan bir babanın cebinde sadece 20 TL olursa, o ailenin sorunsuz bir psikolojisi olur mu? Herhalde Vali Bey'in buna da uygun bir cevabı vardır. 

Meselenin en acı tarafına gazeteci Cihat Arpacık değindi. Sosyal paylaşım sitesinden yaptığı paylaşımda şöyle diyor: 

“İsmail Devrim iş kazası sonucu çalışamayacak hale gelmiş. Böyle kazalar olmasın diye gösteri yapsa ‘örgütlerin maşası, sermaye düşmanı, ülkeyi karıştırmaya çalışan zararlı cemiyetlerin muhibbi’ denilecekti. Sessizce öldü. İnsanlar böyle ölünce yumuşak vicdanlarda yer buluyor”

Ne hazindir ki aynen öyle oluyor.

Daha birkaç gün önce 3. Havalimanındaki çalışma koşulları nedeniyle gösteri yapan işçilerin talepleri gündemdeydi. Bir taraf, işçi ölümlerinin sayısını 500 gibi rakamlarla çarpıtıp kamuoyunu köpürtmeye çalışırken, diğer taraf “Edepsizler, hainler, biber gazı sıkın” şeklinde akla hayale gelmeyen hakaretler sıralıyordu işçilere.

Provokatörü anlıyoruz, onun amacı da işi de provokasyon. Ama unutulmamalı ki, ancak ‘sıkıntı’ olan yerde ‘provokasyon’ olur. Yani sorun olan yerde, rahatsızlık olan yerde, kötü muamele olan yerde provokasyon olur. Kötü çalışma koşulları yüzünden hastalanan, canını dişine takan insanları ‘vatan haini’ ilan edip, taleplerini değersiz ve art niyetli göstermek, olan biten tüm hadiseyi ‘provokasyon’a indirgemek ise vicdansızlıktan başka bir şey değildir. Hatırlatalım bari, gösteri ve toplantı düzenlemek de anayasal haklar arasında. Bu hakları askıya almayı getirebilecek OHAL uygulaması ise sona erdi. Nokta.

NE ARA BU KADAR İŞÇİ DÜŞMANI OLDUNUZ?

İsmail Devrim’in cebinde 20 TL ile hayatına son vermesine içimiz burkuluyor şimdi. Ama bulunduğu şehrin meydanına çıkıp eylem yapsaydı, azıcık destek de bulsaydı acaba aramızdan kaç binlerce kişi “kahrolası münafık”, “İşte bunlar hep dış güçlerin oyunu” diye hashtag kasacaktı, tahmin etmek hiç zor değil. Bir not bile bırakmadan sessizce canına kıydığı halde “algı yapıyollaaa”, “Piskolocisi bozulmuş” diyen bir sürü kişi gördüğümüze göre, başta Kocaeli valisi bu yolu açtığına göre, evet aynen öyle olacaktı.

Bu ülkede, işçi emekçi kesimin haklarını, yoksunluklarını önceleyen sol siyaset gereken halk payandasını bir türlü bulamamıştır. Milliyetçi, devletçi, mukaddesatçı kesimlerde sol siyaset ve taraftarları kabul görmez. Nedenleri bahsi diğer ama hadi onu da anladık diyelim. Ama ne ara bu kadar “işçi” düşmanı olundu, ne ara işçi-emekçi hak ve hukukunun savunulmasını münafıklığa, hainliğe etiketlemek bu kadar kolay oldu, açıkçası bu büyük bir muamma ve ahlaki sapma. Sol siyasetin ve sol tandansta yer alan reflekslerin arzı endam ettiği her alanda olayları hızla ‘Komünistler de orada!”ya; derken “Provokatörler orada!”ya çevirmek, makul arabuluculukla çözülebilen hadiseleri kriminal vakaya indirgeyerek algı operasyonu yapmak bayağı konformizmden öte bir şey değil. Ve haliyle çok itici.

Oysa mesele gayet basit. Sen sağcı, mukaddesatçı, devletine sadık bir eğilim olarak büyük kurumlara hatta gerekirse devlete karşı avantajsız durumda olan işçinin yanında durmazsan, başkası durur. Çoğunlukla da devlete ve sermayeye “zaten karşı olanlar” durur. Senin kaplamadığın alanı, senin “gomünik”, “vatan haini” dediğin adamlar kapladı diye, en doğal hakkını kullanmak isteyen işçiyi-emekçiyi yaftalayamaz, kriminalize edemezsin. Edersin de, hiç inandırıcılığı olmaz. Kendine güldürür, olsa olsa trollüğünü şeddelersin.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • YALAN

  25 Eylül 2018 15:12
  0 0
  AĞAÇ İÇİN SOKAĞA ÇIKANLARADA TEPKİ GÖSTERDİĞİMİZDE HEP BUNLAR ZALİM DEDİNİZ AMA GÖRDÜK SONUÇLARINI HALA TOPARLANILAMADIDOĞRU DÜZGÜN.ADAM SİGARA İÇME DİYEN KARISINI ÖLDÜRMÜŞ BAŞKA BİRİ YEMEĞE TUZU FAZLA KOYDU DİYE ÖLDÜRMÜŞ BU KADAR BASİTMİ BİRDE BİLGİLİ OLARAK ÇIKIP YAZIYORSUNUZ ARAŞTIRIP SORUŞTURMADAN.BU KADAR BASİTE İNDİRGENEMEZ.
 • Abdullah Yılmaz

  25 Eylül 2018 08:48
  0 0
  Ayrıca ülkede bir sürü insan iş kazasında maalesef öldü ama "işçi dostu" sendikalardan dişe dokunur bir tepki göremedik. Geçenlerde bir yazar "Demirören Hükümete gizli savaş mı açtı" başlıklı bir yazı okudum, içeriğinde Haberturk Gazetesine geçen Sevilay Yükselir'in ilk yazısından örnekler vardı, acaba diyorum ki Nihal Hanım sizin bu yazımızın da bu gizli savaşla alakası olabilir mi?
 • Abdullah Yılmaz

  25 Eylül 2018 08:43
  0 0
  Yazıyı dikkatle okudum, sanki bana başka bir konuyu işlemek için başlık veya giriş olarak kullanılmış. İşçi düşmanlığına gelince, geçmişte Türk Hava Yollarında ve Yeşilköy Havalimanında, kalın bıyıklı herifin organize ettiği protesto ve grevleri hatırlıyorum, zamanın şartlarına göre hepside dolgun maaş alanlar keyfe keder grev yaptılar, tek amaçları zarar vermekti, sendika kalın bıyıklı heriften kurulduktan sonra THY geldiği nokta gözler önünde.
 • coşkun

  24 Eylül 2018 18:54
  0 0
  Ne içtin de böyle kafa yaptı Nihal... Ortalığa çıkma bu kafayla başına kötü şeyler gelir ..memlekette şuurunu kaybetmişlerden istifade 3etmek isteyecek çok sapık var !
 • hursit dilaver

  24 Eylül 2018 15:55
  3 0
  galiba fenerbahçe forması ile baba oğlu maça gitmiş ve foto da çektirmişler ama maçta fener mağlup olunca intihar etmiş. nihale bunu iletin da yazısını yeniden yazsın. ne pantolonu be.. illa AKPye vurmaksa niyetin cem küçüğün güzel bir sözü var, bu AKP idarecileri seni siyasi mevta yapmalılar.o kaza İŞ KAZASI MI MOTOSİKLET KAZASI MI ONU ÖGREN ÖNCE.işverenle konuştun mu. sosyal medyanın gazına gelirsen , sana yazık olur be aplaam.gel benim yorumlarımı takip et de nasiplen, irşad ol.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;