GÜNCEL

Nedim Şener : ‘Zeyd’in kayıp hırsızlık dosyası

Tarih
21 Nisan 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener
FETÖ’nün Deniz Kuvvetleri yapılanmasında “Zeyd” kod adıyla mahrem imamlık yapan Tuncay Opçin 1994 yılında Galata Mevlihanesi’inden çalınan tarihi bir hat eserini sattığı Kadıköy Akmar Pasajı’nda sahaflık yapan Mustafa Tütek’in bana gönderdiği mektuba geçen yazımda yer vermiştim Yazıyı bu linkten okuyabilirsiniz; (http://www.posta.com.tr/ zeyd-in-maceralari-nedim-seneryazisi- 1406866 )

Şimdi ikinci kısım: Hat eserin çalıntı olduğu ihbarından sonra Mustafa Tütek ve Tuncay Opçin gözaltına alındı. Tuncay Opçin’in hakkında “hırsızlıktan”, Mustafa Tütek hakkında “çalıntı eseri satmaktan” Beyoğlu 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. (Esas 1994/1718)

FETÖ tezgahı yargılama 

Açılan dava ve sonucu tam bir FETÖ tezgahıydı. Çünkü, ihbara göre çalıntı malı satan Tuncay Opçin’di. Suça iştirak eden ise sahaf Mustafa Tütek. Ama açılan davada Tuncay Opçin’e suçlama, “hırsızlık” olarak değiştirildi.

Tarihi hat, çalındığı sırada yakalanmamış, sahafın vitrinindeyken ele geçirilmişti. Dolayısıyla, “hırsızlıktan” suçüstü durumu yoktu. Polisin hazırladığı dosyaya göre savcı delil olmayan “hırsızlıktan” dava açarak Tuncay Opçin’i aklamak üzere iddianame düzenlemişti.

Tuncay Opçin de hırsızlıktan delil olmadığı ve toplanmadığı için mahkemede suçlamayı kolayca savuşturdu. Elbette bir FETÖ üyesi olduğu için yalan söyleyerek. Çünkü, çalıntı eseri Kocamustafa Paşa Tren istasyonunda tanıştığı soy adını bilmediği ama adı Ahmet olan birisinden aldığını anlattı.

Anlattıkları mahkeme kararına şöyle geçti; “İki sene kadar evvel Kocamustafa Paşa Tren İstasyonu’nda Ahmet isimli bir şahısla tanıştığını, iş adresini aldığını, arasıra görüştüklerini, bu tanışıklıktan bir süre sonra Ahmet’in yanına gelerek bazı tablolar olduğunu ve satmak istediğini söylediğini, ve bir hafta sonra üzerinde ‘Ya Hz.Celaleddin Rumi Dost’ yazı ibareli çerçevesiz tabloyu getirdiğini, beğenip 2.000.000TL aldığını, aradan iki ay geçtikten sonra paraya ihtiyacı olduğu için Kadıköy’de sahaflık yapan Mustafa Tütek isimli arkadaşının yanına giderek 4.000.000TL’ye sattığını, daha sonar Ahmet’i görmediğini, davaya konu tabloyu müzeden veya herhangi bir yerden çalmadığını beyan etmiştir.”

MİT tırları avukatı savundu 

yazının devamını okumak için tıklayınız

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;