SİYASET

Nedim Şener : Peki ABD güvenilir müttefik midir?

Tarih
13 Ekim 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener
 ABD Dışişleri Bakanı eski Yardımcısı Philip Gordon, İngiliz Financial Times gazetesinde yayınlanan makalesinde, “Türkiye’yi artık yakın ve güvenilir müttefik olarak değil de bir Ortadoğu ülkesi olarak görme zamanı geldi.” diye yazdı.


Philip Gordon’un sıfatının önünde “eski” yazmasına bakmayın. Obama dönemi bürokratı Gordon, görevini bırakmış olsa da görüşleri şu anda ABD’nin halen geçerli politikalarını temsil ediyor. Evet son seçimde Donald Trump Başkan oldu ama iktidar Obama politikalarında.

ABD bu; mesajı bazen eski bürokratlar üzerinden verir. O yüzden, Gordon’un sözleri ABD yönetiminin Türkiye’ye karşı gelecekte izleyeceği stratejiyi de özetliyor. O zaman şu soruyu sormak gerekiyor, “Peki ABD güvenilir bir müttefik midir?”

ABD, Tükiye’nin yıllardır mücadele ettiği terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG’ye toplam 2 bin kamyondan oluşan 50 bin kişi donatacak kadar silah ve mühimmat verdiyse ve Türkiye’nin Kuzey sınırı boyunca bu örgütün kontorülünde bir koridor oluşturmaya çalışıyorsa bence güvenilir bir müttefik değildir.

yazının devamını okumak için tıklayınız

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;