GÜNCEL

Nedim Şener : ‘Onların devri bitti’

Tarih
03 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Terörle Mücadele Dairesi eski Başkanı Turgut Aslan ve koruması Hasan Gülhan’ın vurulmasıyla ilgili görüntüleri izleyince 15 Temmuz gecesi FETÖ’cüler tarafından şehit edilen 250 kahraman insanımız arasındaki 63 polis aklıma geldi. Öyle ki Ankara Polis Özel Harekat Merkezi’ne yapılan saldırıda şehit olanların bazılarının tabutuna ağırlık olması için toprak konulmuştu. Son yazdığım “Şeytanın Kara Kutusu” kitabımı o kahramanlara adamıştım. Hepsinin hüzünlü ama kahramanca hikayeleri vardı.

Kitabımda hikayesini anlattığı kişilerden birisi de Turgut Aslan’dı. Turgut Aslan, mesleki hayatı boyunca sadece kanunlara bağlı kalanlardan oldu. 1981 yılında Polis Koleji’nden, 1985 yılında Polis Akademisi’nden mezun olmuş, uzun yıllar istihbarat birimlerinde görev yapmıştı. O da FETÖ’nün gazabına uğrayan ve kızak görevlere alınan bir kişiydi. 17-25 Aralık sürecinden sonra o da üzerine düşeni yapmak için FETÖ mücadelesinde en önemli birimlerden olan Terörle Mücadele Daire Başkanı olarak görev aldı.

Hem merkez hem de taşrada FETÖ ile etkin mücadele edilmesi için gece gündüz çalıştı. Örgütle ilgili çok önemli raporlar hazırlattı. MİT TIR’ları, Tahşiye, Selam Tevhid ve çok sayıda usulsüz dinleme operasyonları başta olmak üzere yüzlerce operasyona imza attı.

Kafasına sıktı

15 Temmuz gecesi darbe girişiminin başladığı ilk dakikalarda harekete geçti ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda önceden birlikte çalıştığı komutanlardan neler olduğu hususunda bilgi almak için Genel Komutanlığı’na gitti. Girişte, görüşeceği komutanların ismini söyleyince “Onların devri bitti” denilerek korumasıyla birlikte derdest edildi. Elleri arkadan bağlandı ve gözleri bantlı şekilde sabaha kadar bekletildi. Ardından Jandarma Komutanlığı’na Balyoz davasında 3.5 yıl hapis yatan Tuğgeneral Ali Demir ile Kurmay Albay Aziz Yılmaz, Tuğgeneral Nurettin Alkan ve Albay Güven Şaban geldi. Tuğgeneral Nurettin Alkan, darbeciler tarafından sol omzundan vuruldu. FETÖ’cü Albay Albay Erkan Öktem derdest edilen Güven Şağban’ın kafasına tabancasını sıktı, tutukluk yaptığı için hayatta kaldı. Şağban, Aslan ve koruması Gülhan dahil 5 kişi sabaha kadar elleri bağlı şekilde bekletildi. Darbenin başarısız olacağının anlaşılması üzerine FETÖ’cüler 5 kişiyi infaz etme kararı aldı. Jandarma Genel Komutanlığı’na müdahalenin başladığı dakikalarda FETÖ’cü Albay Erkan Öktem, Turgut Aslan’ın ensesine üç el ateş ederek ağır yaraladı. Turgut Aslan uzun süren yaşam savaşını kazandı.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;