EKONOMİ

Nedim Şener : Made in USA

Tarih
30 Eylül 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

5 Temmuz 2019 günü bu köşede “Amerika’nın yeni planı” başlıklı yazımda, önümüzdeki süreçle ilgili öngörümü 5 maddede şöyle özetlemiştim;

“1 - Amerika, hâlâ Suriye topraklarında PKK kontrolünde bir terör devleti kurmak istiyor.

2 - Ama bunun önünde Türkiye’yi özelde ise MHP destekli AKP hükümetinin politikalarını (Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, İdlib operasyonları) ABD çıkarlarını tehdit ettiğini görüyor.

3 - Suriye’de PKK kontrolünde bir devletin ancak Türkiye’de, özerklik tartışmalarını da içeren bir yeni açılım sürece olduğunu düşünüyor, grupları bu fikir etrafında konsolide ediyor.

4 - O aktörlerin başında da Kılıçdaroğlu, HDP ve onun desteğiyle İBB Başkanlığı zaferiyle parlayan İmamoğlu ve başka gruplar var.

5 - ABD, böylece Türkiye’nin Güneydoğu’sundaki özerk alan aracılığıyla, Suriye topraklarındaki alan hakimiyetini PKK güdümünde bir devlete dönüştürecek. Evet bence ABD bir şeyler planlıyor ama önemli olan Türkiye’de siyasi aktörlerin ne yapacağı? Onu da zaman gösterecek.”

İlgili resimSiyasi aktörler

Evet üç ay içinde siyasi aktörlerin neler yaptığını gördük, görüyoruz; bu planın Türkiye’deki siyasi ayağını CHP’liler üstlenmiş görünüyor. Önce İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan buna ilişkin açıklamalar duyduk, sonra da İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “TBMM’de komisyon kurun, çözüm süreci tekrar başlasın” diye görüş açıkladı.

CHP ve İyi Parti’nin oluşturduğu ittifakın destekçisi olan ve terör örgütü PKK’nın siyasi sözcüsü HDP’nin yaptığı girişimler ortada. Bunların üzerine Amarikan Kongresi himayesinde çalışmalar yapan Barış Enstitüsü (Institute of Peace) Kongre’ye sunduğu raporda, “Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye-PKK arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlatılmasını teşvik etmelidir” demez mi…

Kirleniyorlar

Berlin’de PKK’ya yakın gurupların girişimiyle yapılan toplantıya CHP milletvekilinin de katılması planın devam ettiğini gösteriyor. Yani üç ay önce yaptığım öngörü gerçekleşmiş oldu. Önceki gün CHP’nin düzenlediği Suriye konulu toplantıya terör örgütü PKK’nın siyasi kolu YPG’ye yakınlığı ile bilinen Amerikalı Amy Austin Holmes’in konuşmacı olarak çağırılması planı herkesin göreceği hale getirdi.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Tahir Özbek

    01 Ekim 2019 18:19
    0 1
    Hapise girince akıllanmışsın.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;