GÜNCEL

Nedim Şener : Kopyacı casuslar

Tarih
10 Kasım 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Hatırlayacaksınız, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra NATO ve NATO üyesi ülkeler, FETÖ üyesi TSK mensuplarına sahip çıktılar. Darbe girişiminin ardından NATO karargâhlarında görev yapan FETÖ şüphelisi subayların görevlerine son verilerek, "Türkiye'ye dönün emri" verildi. 3'ü general 462 subaydan 237'si hakkında adli ve idari işlem yapıldı. Bunlardan 200'ü Türkiye'nin “dön” emrine uymadı.

Dahası, NATO üyesi ülkeler FETÖ’cülere sahip çıkarak oturma izni verdi. Çünkü, Türkiye’nin hak ve menfaatlerini savunmak için orada bulunan FETÖ’cü subayların her birisi, ülkesine değil kendi yerine sahip çıkan NATO ülkeleri adına birer casustu.

Nitekim, NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Amerikalı Orgeneral Curtis Scaparrotti, haklarında işlem yapılan NATO’daki FETÖ’cü subayların tasfiye edilmesine tepki göstermiş, bu kişilerin darbeci olduklarını düşünmediğini söylemişti. Ardından, “Bu kişiler NATO’da önemli hizmetler veriyordu. Burada bizimle birlikte çalışan insanlara ne olduğu konusunda kaygılıyım” demişti.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen (2016/108021) soruşturmaya göre, FETÖ, yurtdışında görev yapacak üyelerinin önünü açmak için kendine has bir yöntemi kullandı: Kopya… Türkiye’nin hak ve menfaatlerini savunacak yerde NATO’da ülkesini satan birer casusa dönüşen örgüt üyelerinin, yabancı dil sınavlarında kopya ile belirlendiği saptandı.

Yabancı Dil Sınavlarının, 15 Temmuz darbe girişiminde başı çeken Mehmet Partigöç ve Cemil Turhan’a bağlı “General/Amiral Şube Müdürlüğü” koordinesinde yürütüldü. Yapılan “dinleme” sınavlarının değerlendirilmesi halen adı tespit edilemeyen bir Amerikalı tarafından yapıldı.

Ya sivil kurumlar

2009-2013 arasında gerçekleşen yabancı dil sınavlarında 90 ve üzeri not alanların sayısı önceki yıllara göre hızla arttı. Öyle ki, Türkiye’de yabancı dil sınavlarına giren FETÖ’cülere, Amerika’da öğrenim görmüş subaylardan daha yüksek notlar verilmeye başlandı. Böylece, emekleriyle yüksek puan alanların önüne geçirilen FETÖ’cüler, yurtdışı görevlere yollandılar.

Soruşturmada itirafçı olan FETÖ mensubu birçok subay, sınavlara girmeden FETÖ’cü sivil imamların kendilerini bilgilendirdiğini, soruları verdiğini anlattı.

Soruşturma kapsamında, kopya ile yurtdışı görevlere seçilen ve özellikle NATO kadrolarına atanan FETÖ’cü subayların, milli ve askeri bilgileri, NATO makamlarına servis ettikleri, milli menfaatler söz konusu olduğu konuları da örgütün talimatları doğrultusunda adına casusluk yaptıkları ülkelerine lehine yönlendirdikleri belirlendi. Savcılığın soruşturması devam ediyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Özvatandaş

    10 Kasım 2019 15:29
    2 0
    Nedim bey Allah senin gibi milli ferdlerin sayısını çoğoltsın...konu fetö olunca nice adamlar tırsıyor....Allah senden razı olsun...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;