GÜNCEL

Nedim Şener : Gladyo’nun parçası FETÖ

Tarih
05 Aralık 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan Ergenekon davasında savcılık mütalaasında “Ergenekon isimli bir terör örgütü gerçekte hiç olmamıştır” denirken, FETÖ’nün Ergenekon komplosunun temellerini 1990’lı yılların ikinci yarısında attığı, 2007’de operasyona çevirdiği anlatıldı.

Peki FETÖ, Ergenekon komplosunu neden ve nasıl yaptı?

Tarih 3 Kasım 1996: Susurluk’ta meydana gelen bir kaza ile siyaset, mafya bürokrasi bağlamında büyük bir “derin devlet” tartışması başladı. Bu tüm Avrupa’da NATO uzantılı Gladyo yapılanmasının tasfiyesi tartışmalarına neden oldu. Başbakanlık, MİT ve TBMM konuyla ilgili araştırma raporları hazırladı. Tarih 17 Aralık 1996: MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, Cumhurbaşkanı Demirel’e Susurluk Raporu’nu sundu. Raporda, Fetullah Gülen dahil siyaset, mafya, iş dünyası, polis, MİT’çilerden oluşan 59 isim yer aldı. Raporda, Gülen’in, siyasetçiler, derin devlet tetikçileri ile ilişkisi anlatılırken “Doğrulanan iddialar” kısmında, “Fetullah hocacıların CIA’nın bölgemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşu olduğu iddiaları Maliye, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda çözülebilecektir” deniliyordu.

Gladyo’nun parçası FETÖ açısından her şey berbat olmak üzereydi…

DERİN DEVLET İKEN DEVLET OLDU

Oldu Tarih 5 Ocak 1997: Devreye bir anda, 1995 yılında emekli olan, ardından Avustralya’ya gidip, dönüşte FETÖ’nün STV kanalında bir programda çalışmaya başlayan emekli Binbaşı Erol Mütercimler girdi. Aydınlık dergisine verdiği mülakatta “Ergenekon” isimli örgütten söz etti. 7 Ocak 1997’de Can Dündar’ın “40 dakika” programında bu örgütü 1991’de öldürülmüş emekli Orgeneral Memduh Ünlütürk’ten ve 1992’da öldürülmüş Kemal Kayacan’dan duyduğunu söyledi. Mütercimlerin “iki tanığı vardı, ikisi de” 6 yıl önce öldürülmüştü. Nedense “kulak tanığı” olduğu “Ergenekon” örgütünün varlığını yıllar sonra açıklıyordu. Sonrasında Can Dündar ve Celal Kazdağlı’nın “Ergenekon” kitabında boy gösterdi.

1 Mayıs 2001: Ergenekon’u bu kez Fehmi Koru gündeme getirdi. FETÖ’cüler 2001’de operasyon amacıyla dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun’a “Ergenekon” şemasıyla çıktılar. 1990’ların sonunda FETÖ’nün de içinde bulunduğu derin devlet temizliği yerine hedef şaşırtıyorlardı. Parçası oldukları NATO’cu Gladyo yerine hedef aldıkları Atatürkçü, ulusalcı kesimlere operasyon yapacaklardı.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;